ساخت مغز بوسیله چاپگر ۳بعدی!

ساخت مغز بوسیله چاپگر ۳بعدی!

به گزارش گروه هوش مصنوعی بر طبق مقاله ای که اخیرا در مجله ی Biomicrofluidics به چاپ رسیده است، دانشمندان موفق به رشد بافت خودسازمان یابنده ی مغز به نام ارگانوئید توسط یک چاپگر سه بعدی کوچک شدند که به آنها این امکان را می دهد که رشد و نمو مغز را به صورت مداوم مشاهده کنند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، استفاده از پرینتر سه بعدی به صورت قابل ملاحظه ای هزینه های رشد سلول های مغز در آزمایشگاه را می کاهد.
فناوری های امروزه که امکان مشاهده ی همزمان رشد یک ارگانوئید در مراحل میانی تشکیل را می دهند نیازمند ظروف شیشه ای آزمایشگاهی خاص با چندین حفره و قرار دادن آنها در زیر میکروسکوپ است. اما این ظروف گران قیمت هستند و تنها با میکروسکوپ های خاصی کار می کنند مانند محصولات شرکت اپل.
همینطور با استفاده از این ظروف نمی توان مواد مغذی به بافت در حال رشد رساند و همه ی بافت ها برای رشد به غذا احتیاج دارند.
در حالیکه پیشرفت های اخیر روش هایی جدید به نام ریزسیال شناسی را مورد استفاده قرار دادند اما این روش ها بسیار گرانند و لازم به ذکر است که ساخت آنها هم دشوار است. در ریزسیال شناسی موادمغذی را به وسیله ی یک لوله ی کوچک متصل به یک تراشه به بافت می رسانند.
با پیشرفت های جدید دانشمندان از چاپگر سه بعدی برای ساخت ظروف آزمایشگاهی چندبارمصرف استفاده می نمایند که تنها پنج دلار ساخت هر کدام از آنها هزینه دارد. طراحی این ظروف به دانشمندان این امکان را می دهد تا کانال های ریزسیال ایجاد کنند و به اورگانوئیدها غذا برسانند. علاوه بر آن گرمای لازم برای رشد بافت را هم فراهم می آورد.
در تحقیقات اخیر از نوعی رزین زیست سازگار که بیشتر در مصارف جراحی دندان کاربرد دارد در چاپگر سه بعدی استفاده شد. تراشه ساخته شده سپس به وسیله ی اشعه ی ماوراءبنفش بهبود یافت و قبل از آن که سلول های زنده درون آن قرار بگیرند ضدعفونی شد. هنگامی که بخش بالایی کاملا به وسیله ی یک درب شیشه ای بسته شد غذا و مواد دارویی از ورودی های کوچک به سلول داده شدند.
این دستگاه جدید فرایند رشد مغز را بگونه ای بهتر شبیه سازی می کند
اکرام خان(Ikram Khan)، نویسنده ی این مقاله می گوید: طراحی ما به صورت قابل توجهی از ظروف سنتی آزمایشگاهی به نام پتری دیش ارزان تر است و همینطور تراشه را میتوان با آب مقطر شستشو داد و ضدعفونی کرد تا قابل استفاده ی مجدد باشد.
محققان دستگاه خویش را با قرار دادن سلول های انسان در آن امتحان کردند و رشد سلول های ارگانوئید مغز را زیر میکروسکوپ برای مدت هفت روز مورد بررسی قرار دادند و به صورت شگفت انگیزی یک مغز کوچک درون آزمایشگاه رشد کرد.
متاسفانه بعضی از سلول های ارگانوئید در طول یک هسته از بین رفتند اما درصد از بین رفته ها در دستگاه ساخته شده توسط چاپگر سه بعدی از میزانی که در شرایط کشت معمولی از بین می روند کمتر بود. این گروه معتقدند که طراحی آنها تغییری اساسی در محافظت از بافت در حال رشد مغز بوجود آورده است.
گام بعدی برای محققان افزایش ظرفیت دستگاه است و هدف افزایش حفره های ظرف به صورت کاربردی است. ما هنوز با قرار دادن "مغز در یک ظرف" فاصله ی زیادی داریم اما در طول دهه های آینده میتوان احتمال ترمیم یا جایگزینی بافت صدمه دیده ی مغز را بررسی کرد و یا مغز افرادی که سن بالایی دارند را حفظ کرد اما همه ی این ها هم اکنون در حد فکر و گمان هستند.
منبع:

1400/01/18
23:47:17
5.0 / 5
1333
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد