ایلان ماسك علت انفجار SN11 را فاش كرد

ایلان ماسك علت انفجار SN11 را فاش كرد

هفته گذشته جدید ترین نمونه موشک استارشیپ معروف به ˮSN۱۱ˮ شرکت ˮاسپیس ایکسˮ(SpaceX) در هوای مه آلود پرتاب شد، اما فرود آن با انفجار همراه بود حالا ایلان ماسک اظهار کرده که نشت مقدار کمی از متان سبب انفجار این موشک شده است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، بنابر گزارش ها سرنوشت موشک SN۱۱ هم همانند موشک قبلی این شرکت معروف به SN۱۰ بوده است چون که SN۱۰ هم به علت نشت گاز متان منفجر شد.
"SN۱۱" روز ۳۰ مارس بعد از پرتاب در مرکز پرتاب "بوکاچیکا"(Boca Chica) در تگزاس نتوانست فرود خوبی داشته باشد چون که پس لحظاتی بعد از پرتاب و ارتفاع گرفتن به سرنوشت دیگر موشک های این شرکت مبتلا شد و فرود آن با انفجار همراه بود. کمی پس از این اتفاق، ایلان ماسک در توییتر اعلام نمود که مشکلی در موتور ۲ این موشک وجود داشته است اما حالا او اعلام نمود که علت این انفجار نشت متان بوده است. این نشت سبب آتش گرفتن یکی از موتورها شد. شرکت اسپیس ایکس پیش از این سه موشک دیگر معروف به "SN۸"، "SN۹" و "SN۱۰" را از مرکز پرتاب "بوکاچیکا"(Boca Chica) در تگزاس پرتاب کرد که نهایتا هیچ کدام از آنها سالم نماندند.
ماسک در توییتر خود نشت متان را باعث آتش گرفتن یکی از سه موتور رپتور که این امر هم باعث تخریب بخشی از سیستم اویونیک شد، اعلام نمود.


دوربین های مستقلی که اطراف سکوی پرتاب در مرکز آزمایش اسپیس ایکس در بوکاچیکا، تگزاس نصب شده بودند، توانستند تصاویر این انفجار را ثبت کنند. بعد از انفجار تکه های بزرگ آوار موشک در بین هوای مه آلود از آسمان همانند باران به زمین می بارید.
هفته گذشته "جان اینسپروکر" مهندس اسپیس ایکس که در حال تماشای پرتاب این موشک بود بعد از پرتاب اظهار داشت: SN۱۱ بازنخواهد گشت. منتظر فرود نمانید. در زمان اعلام خبر، SN۱۱ هنوز در آسمان در حال ارتفاع گرفتن بود، لحظاتی بعد منفجر شد.
در کنار به روزرسانی اخبار در ارتباط با SN۱۱، اخباری هم در خصوص تأیید اسپیس ایکس برای بسته شدن جاده در روز دوشنبه منتشر گردید و گویا این شرکت در حال آماده کردن SN۱۵ برای پرتاب بعدی است.
منبع:

1400/01/18
12:12:05
5.0 / 5
1314
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد