افراد گیرنده پیوند حتی بعد از واكسیناسیون نسبت به كووید-۱۹ لطمه پذیر هستند

افراد گیرنده پیوند حتی بعد از واكسیناسیون نسبت به كووید-۱۹ لطمه پذیر هستند

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته اند که افراد گیرنده پیوند یا افراد مبتلا به نقص ایمنی، حتی بعد از دریافت واکسن نیز می توانند نسبت به کووید-19 لطمه پذیر باشند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی "دانشگاه جانز هاپکینز"، هنگامی که آزمایش های بالینی برای تعیین ایمنی زایی دو واکسن نخست کووید-۱۹ انجام شدند، گروهی از افراد در بین شرکت کنندگان حضور نداشتند. این گروه، افرادی بودند که پیوند عضو را پشت سر گذاشته اند و افرادی که به نقص ایمنی گرفتار هستند.
اکنون پژوهشگران "دانشکده پزشکی جانز هاپکینز" (JHUSOM) اهتمام دارند تا این نابرابری را اصلاح کنند. آنها برای اولین بار به بررسی این مساله پرداخته اند که افراد مبتلا به نقص ایمنی چگونه نسبت به اولین دوز واکسن های "مدرنا" (Moderna) و "فایزر" (Pfizer) واکنش نشان می دهند.
یافته های این پژوهش، تنها ۱۷ درصد از پاتن های قابل تشخیص در مقابل کروناویروس را نشان می دهند.
"برین بویارسکی"(Brian Boyarsky)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: نتایج پژوهش کاملا در تضاد با نتایج به دست آمده از افرادی قرار دارند که سیستم ایمنی بدن آنها سالم می باشد و واکسینه می شوند. حدودا همه افراد دارای سیستم ایمنی سالم، پادتن کافی را در مقابل کووید-۱۹ تولید می کنند.
پژوهشگران در این پروژه، واکنش ایمنی زایی واکسن را در ۴۳۶ فرد گیرنده پیوند مورد ارزیابی قرار دادند که هیچ کدام از آنها تشخیص پیشین کووید-۱۹ را نداشتند یا آزمایش پادتن کروناویروس آنها مثبت بود.
میانگین سنی شرکت کنندگان، ۵۵/۹ بود و ۶۱ درصد شرکت کنندگان زن بودند. ۵۲ درصد از شرکت کنندگان، یک دوز از واکسن فایزر و ۴۸ درصد نیز یک دوز از واکسن مدرنا را دریافت نمودند. میانگین زمان سپری شده از هنگام پیوند عضو تا حالا ۶/۲ سال بود.
پژوهشگران ۲۰ روز بعد از تزریق اولین دوز واکسن گزارش دادند که تنها ۷۶ نفر از شرکت کنندگان، پادتن قابل تشخیص در مقابل کروناویروس را دارند. پژوهشگران دریافتند که در بین ۷۶ گیرنده پیوند، کسانی که بیشتر احتمال دارد واکنش پادتن را داشته باشند، افراد جوان تر از ۶۰ سال هستند که برای سرکوب سیستم ایمنی، از آنتی متابولیت ها استفاده نمی کنند و واکسن مدرنا را دریافت کرده اند.
"دوری سگو" (Dorry Segev)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما باتوجه به این مشاهدات احساس می نماییم که مراکز پیشگیری و کنترل درمان آمریکا باید دستورالعمل های جدید خود برای افراد واکسینه شده را به روزرسانی کنند تا افراد مبتلا به نقص ایمنی بدانند که ممکنست بعد از واکسیناسیون نیز نسبت به کووید-۱۹ لطمه پذیر باشند. آن گونه که هم اکنون در این دستورالعمل ها نوشته شده، سبب می شود که مردم تصور کنند واکسیناسیون به مفهوم مصونیت است.
به گفته سگو، پژوهش های آینده، واکنش ایمنی افرادی را که گیرنده پیوند هستند یا از نقص ایمنی رنج می برند، نسبت به دوز دوم واکسن تعریف خواهند کرد.
یافته های این پژوهش، در "Journal of the American Medical Association" به چاپ رسید.
منبع:

1400/01/06
13:30:45
5.0 / 5
1044
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد