آزمایش موفق چترهای استارلاینر قبل از دومین پرواز به آی اس اس

آزمایش موفق چترهای استارلاینر قبل از دومین پرواز به آی اس اس

شركت بوئینگ قبل از ارسال فضاپیمای ˮاستارلاینرˮ برای بار دوم به ایستگاه فضایی بین المللی(ISS)، چترهای فرود این فضاپیما را با موفقیت آزمایش كرد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، شرکت بوئینگ(Boeing) پیش از اینکه فضاپیمای "استارلاینر"(Starliner) بتواند دومین تلاش خودرا برای رسیدن به ایستگاه فضایی بینالمللی(ISS) انجام دهد، کارهای زیادی برای آزمایش و حصول اطمینان از عملکرد آن دارد. یکی از آزمایشاتی که از اهمیت بالایی برخوردار است، اطمینان از عملکرد صحیح سیستم چترهای فرود است، خصوصاً اینکه این چترها بتوانند تحت شرایط نامطلوب عوامل محیطی باز شود.
هدف اصلی این غول هوافضایی اطمینان از این مسئله است که چترها حتی اگر پرواز در همان ابتدا مجبور به لغو و فرود شد، به درستی باز شوند.
"جیم هاردر" مدیر پرواز بوئینگ توضیح داد: چترها در طیف وسیعی از شرایط باز می شوند، اما در بعضی از لغو زودهنگام پروازها، شما این چترها را باید در هوای ناپایدارتری باز کنید که باید از قبل به شکل مناسب پیش بینی شده باشد. ما می خواستیم باز شدن آنها را در فشار دینامیک کم آزمایش نماییم تا بتوانیم کاملاً به سیستمی که ساخته ایم، اعتماد داشته باشیم.
علاوه بر این، بوئینگ یک شکست شبیه سازی شده را به این آزمایش اضافه کرد و مانع از باز شدن یکی از سه چتر اصلی استارلاینر شد. در نهایت این فضاپیما با توجه به این شرایط هم فرود موفقی داشت و حدود دو و نیم دقیقه بعد از رها شدن از آسمان با خیال راحت به زمین نشست که موجب موفقیت در این آزمایش شد.
شرکت بوئینگ حالا از داده های جمع آوری شده برای تقویت اطمینان از چترهای نجات استارلاینر در پروازهای سرنشین دار آینده استفاده خواهدنمود. همین طور این داده ها را با ناسا به اشتراک می گذارد تا این آژانس فضایی از آنها برای فضاپیماهای خود نیز استفاده نماید.
استارلاینر یکی از وسایل نقلیه تجاری با قابلیت حمل سرنشین است که بمنظور جابجایی فضانوردان از خاک آمریکا به فضا به همراه کپسول "دراگون" ساخته شرکت اسپیس ایکس(SpaceX) ساخته شده است. متأسفانه استارلاینر در نخستین پرواز آزمایشی خود در ماه دسامبر نتوانست به ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) برسد، برای اینکه به مدارِ صحیح نرسید.
یک بررسی نشان داد که بوئینگ آزمایش های سرتاسر(end-to-end) را روی این فضاپیما انجام نداده بوده و همین عامل عدم موفقیت آن بوده است، برای اینکه این آزمایش ها می تواند نقص هایی را که موجب عدم موفقیت پرواز آزمایشی می شوند، عیان کند.
ناسا حالا برنامه بوئینگ را برای انجام یک پرواز آزمایشی دیگری تایید کرده است، اما هنوز تاریخ پرتاب آن مشخص نشده است.1399/04/11
13:55:35
5.0 / 5
2486
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد