كشف موجودات دریایی كه 50 سال زیر یخ پنهان بودند

كشف موجودات دریایی كه 50 سال زیر یخ پنهان بودند

به گزارش گروه هوش مصنوعی حدود دو هفته ی پیش کوه یخی عظیم الجثه ای از یخسار قطب جنوب جدا شد و به آرامی در دریای ودل شناور (Weddell Sea) شد. حالا محققان توانستند نگاهی به حیات موجود در زیر این کوه یخ بیاندازند که پس از ۵۰ سال در معرض دید است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، کشتی تحقیقاتی آلمانی به نام پولاراسترن (Polarstern) با گذر از مسیر باریک بین کوه یخ اخیرا آزاد شده به نام "A-۷۴" و فلات یخ برانت (Brunt) در شمال قطب جنوب ساعت ها فیلم و هزاران تصویر از موجوداتی که ۱۸ مایل (۳۰ کیلومتر) زیر سطح آب زندگی می کردند ثبت نمود. محققان گزارش دادند که توانستند جامعه ی پرجنب و جوشی از نرم تنان، پالیده خواران، ستاره های دریایی، خیار دریایی و حداقل پنج گونه ماهی و دو گونه ی ماهی مرکب کشف کنند.
محققان موسسه ی تحقیقات قطبی و اقیانوسی آلفرد وینگر(AWI) در آلمان که مسئول مأموریت پولاراسترن بودند در اطلاعیه ای گفتند: نخستین تصاویر از کف اقیانوس سطح شگفت انگیزی از تنوع زیستی را در منطقه ای که با یخ قطور برای دهه ها پوشیده شده بود نشان داد.
یافتن حیات دریایی در نزدیکی کف اقیانوس قطب جنوب مبحث عجیبی نیست. صدها گونه ی دریایی در آب های یخ زده زندگی می کنند و گاهی در مکان هایی واقعا غیرمنتظره میتوان آنها را دید.
ماه گذشته محققان گروهی از اسفنج های دریایی و پالیده خواران را یافتند که بر روی سنگی ۹۰۰ متر پایین تر از یخ های فلیچنر رون(Filchner-Ronn) به یک تخته سنگ چسبیده بودند. این کشف مانند کشف جدید پولاراسترن کمی دانشمندان را گیج کرد، علت اصلی آن وجود پالیده خواران بود. این حیوانات که شامل اسفنج ها و مرجان ها است در یک مکان مستقر می شوند و منتظر می مانند تا مواد غذایی که معمولا نوعی فیتوپلانکتون هستند (نوعی جلبک دریایی میکروسکوپی) به سمتشان بیایند.
طبق اعلام اداره ملی اقیانوسی و جوی، فیتوپلانکتون ها برای فتوسنتز به نور خورشید وابسته هستند و در بخش های بالاتر اقیانوس شناور می شوند جایی که نور خورشید بیشتر است ازاین رو یافتن این موجودات فیتوپلانکتون خوار در تاریک ترین نقطه در زیر یخ های قطب جنوب قابل درک نیست.
طبق گفته ی محققان موسسه ی آلفرد ونگر، مواد غذایی به صورت فیتوپلانکتون یا مواد آلی هزاران متر پایین تر از یخ های قطب جنوب کشیده می شوند تا موجودات کف اقیانوس را تغذیه کنند. برای افزایش دانسته ها درمورد اکوسیستم این مناطق محققان نمونه هایی از رسوبات کف اقیانوس را جمع آوری کردند که به کشف محتوای مغذی آب ها کمک می نماید.
محققان چندین "بویه" buoys هم در مکان قرار دادند تا اطلاعاتی درباره ی دما وشوری آب و همینطور سرعت جریان آب دریای ودل به دست آورند. این داده ها به دانشمندان کمک می نماید تا مدلهای جوی دقیق تری برای این مناطق بسازند. قطب جنوب یکی از مناطقی است که با بیشترین سرعت در حال گرم شدن است و اگر جلوی انتشار گازهای گلخانه ای گرفته نشود بیشتر یخ هایش را به صورت دائمی از دست خواهد داد.
منبع:

1400/01/02
01:04:00
5.0 / 5
1133
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد