اشك ریختن بازسازی می شود؛

تولید غده اشك چشم انسان در آزمایشگاه!

تولید غده اشك چشم انسان در آزمایشگاه!

محققان هلندی برای نخستین بار موفق شدند با استفاده از سلول های بنیادی غده های اشک چشم انسان را در شرایط آزمایشگاهی پرورش دهند تا اشک ریختن انسان هم بازسازی شود.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از گاردین، دانشمندان برای این کار بخش کوچکی از بافت های روده انسان که حاوی سلول های بنیادی بود را جدا کرده و پروتئین هایی را به آن اضافه کردند که باعث رشد سلول های بنیادی می شد.
در این روند ریزارگان هایی به وجود آمد که در کبد، لوزالمعده، مثانه و غیره هم برای ترشح مایعات موجود است. از این روش قبلاً برای پرورش غدد تولید سم مار در شرایط آزمایشگاهی استفاده شده بود و این دفعه دانشمندان با تغییراتی از همین روش برای تولید غدد اشک انسان استفاده کردند.
ابتدا ترکیبات مورد اشاره برای بازسازی غدد اشک موش به کار گرفته شدند و سپس ترکیبات بافت های بدن انسان که در یک ژل مخصوص پرورش داده شده بودند پس از یک هفته نگهداری غدد تولید اشک را به وجود آوردند. این غدد شبیه به بالن هایی کوچک هستند.
خروج اشک از چشم برای حفاظت از قرنیه، روان کردن سطح چشم، محافظت از عفونت ها و غیره کاربرد دارد و پژوهشگران در تلاش هستند سازوکاری که باعث دستور مغز به چشم برای تولید اشک می شود را هم با دقت بیشتری شناسایی کنند.


منبع:

1399/12/29
13:17:30
0.0 / 5
1279
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد