بررسی دقیق فرآیند متاستاز سلول های سرطانی

بررسی دقیق فرآیند متاستاز سلول های سرطانی

به گزارش گروه هوش مصنوعی سرطان پستان به خودی خود برای فرد مبتلا آزاردهنده است اما هنگامی که سلول های سرطانی آغاز به متاستاز می کنند، شرایط بدتر هم شده و بیماری کشنده تر و درمان هم سخت تر می شود.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، محققان مرکز سرطان دانشگاه "کلرادو" در مطالعه اخیرشان درک بهتری از مکانیسمی که توسط آن متاستاز اتفاق می افتد به دست آورده اند و می توانند از این اطلاعات برای توسعه روشی برای کاهش سرعت آن استفاده کنند.
دکتر "هید فورد"(Heide Ford) یکی از محققان این مطالعه اظهار داشت: متاستاز مشکل بزرگی است که هیچ کسی به خوبی از عهده آن بر نمی آید. مردم نمی دانند که چگونه فرایند متاستاز را مهار کنند و همینطور نمی توانند از رشد سلول های متاستاتیک در دیگر نقاط بدن جلوگیری نمایند و این همان چیزی است که جان بیشتر بیماران سرطانی را می گیرد. خیلی از روش ها مانند مصرف داروهایی خاص یا شیمی درمانی در مهار تومور اولیه خیلی خوب عمل می کنند اما با متاستاز سلول ها، آنها به اندازه کافی تغییر کرده اند که توسط این داروها مهار نمی شوند.
اتفاقی که فورد و دیگر محققان این مطالعه در حال مطالعه آن هستند، هنگامی رخ می دهد که سلول هایی به نام "سلول های اپیتلیال"(epithelial cells) که به یکدیگر چسبیده و احتمال گسترش آن به سایر قسمت های بدن کمتر است، خصوصیت های همانند خصوصیت که در سلول های مزانشیمی وجود دارد را به دست می آورند و ازاین رو بیشتر قابلیت انتقال دارند و بیشتر احتمال حمله به سایر قسمت های بدن دارند. از این تحول بعنوان انتقال اپیتلیال به مزانشیمی یاد می شود.
فورد اضافه کرد: وقتی سلول های سرطانی اپیتلیال این خصوصیات سلول های مزانشیمی را به دست می آورند، توانایی تخریب غشاها را پیدا می کنند ازاین رو می توانند راحتتر وارد جریان خون شوند.
در سال ۲۰۱۷، فورد مقاله ای را منتشر نمود و در آن گفت، فرایند متاستاز در مواقعی رخ می دهد که سلول های اپیتلیالی که خصوصیات سلول های مزانشیمی را به دست آورده اند، آغاز به ارتباط با سلول هایی که این خصوصیت را به دست نیاورده اند، می کنند تا این سلول ها هم به خواص متاستاتیک دست می یابند. در مقاله جدیدی که در ماه دسامبر منتشر گردید محققان اظهار داشتند که ارتباط توسط پروتئینی به نام VEGF-C انجام می شود.
فورد در اینباره اظهار داشت: VEGF-C توسط سلول ها ترشح می شود و سپس به گیرنده های موجود در سلول ها متصل می شود و مسیری به نام مسیر سیگنالینگ را فعال می کند. این یک مکانیزم سیگنالینگ را روشن می کند که در نهایت به فعال شدن پروتئینی به نام GLI منجر می شود که این سلول ها را تهاجمی و مهاجرتر می کند.
در این مقاله محققان نشان دادند که اگر بتوانند از تولید VEGF-C جلوگیری نمایند، می توانند متاستاز را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. محققان حالا در مراحل اولیه انجام آزمایشات حیوانی هستند. آنها می خواهند دریابند که آیا می توانند متاستاز را متوقف کنند یا روند پیشرفت آنرا در بیمارانی که روند متاستاز در آنها شروع شده است، کند کنند و از رشد تومور در نقاط دیگر بدن جلوگیری نمایند یا خیر.1399/12/25
13:38:10
0.0 / 5
1051
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد