در یك طرح پژوهشی؛

تغییرات شناختی و متابولیكی مغز در بیماران مبتلا به صرع بررسی گردید

تغییرات شناختی و متابولیكی مغز در بیماران مبتلا به صرع بررسی گردید

با هدف تشخیص زودهنگام بیماری حملات تشنجی سایكوژنیك و كمك به درمان های توانبخشی بیماران، طرح پژوهشی تغییرات شناختی و متابولیكی مغز در بیماران مبتلا به حملات تشنجی سایكوژنیك و صرع اجرایی شد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، دکتر لیلا سی منی مجری این طرح پژوهشی می گوید: صرع از شایع ترین بیماری های عصبی است که حدود نیم تا یک درصد از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند و حمله تشنجی سایکوژنیک بیست و پنج تا سی درصد افراد مراجعه کننده به مراکز تشنج را می سازند.
وی با اعلان اینکه مانیتورینگ نوار مغزی ۷۲ ساعت بهترین روش تشخیص برای این دو بیماری از هم محسوب می شود، اضافه کرد: تابحال پژوهشگران به بررسی اختلات شناختی ( توجه، حافظه، یادگیری) در این دو گروه از بیماران به صورت مجزا پرداخته اند که بعضی مطالعات از وجود اختلاف و برخی دیگر بر فقدان آن دلالت دارد.
به گفته او همینطور مطالعات تصویربرداری با تکنیک های مختلف صورت گرفته است که تغییرات ساختاری و عملکردی در نواحی مختلف مغز به ویژه در ناحیه پیشانی را نشان داده است.
مجری این طرح پژوهشی اظهار داشت: معمولا در این بیماران تشخیص دقیق به طور میانگین ۷تا ۸ سال پس از شروع بیماری صورت می گیرد و در طول این مدت بیمار داروهای ضد صرع مصرف می کند.
وی افزود: تاکنون، تغییرات متابولیکی (شیمیایی) مغز در بیماران با حملات تشنجی سایکوژنیک و ارتباط آن با اختلال شناختی در ناحیه پیشانی بررسی نشده است و هدف از اجرای این پژوهش بررسی این تغییرات و مقایسه آن با افراد مصروع و سالم می باشد تا راهکارهای لازم برای تشخیص زودهنگام این بیماران از صرع واقعی و درمان های توانبخشی شناختی این بیماران ارائه شود.
صرع با فعالیت غیرطبیعی مغز ایجاد می شود و تشنج ها ممکنست هر فرآیندی که مغز در آن دخیل است را تحت تاثیر قرار دهد. علایم و نشانه های تشنج می تواند شامل گیجی موقت، حملات خیره شدن، حرکات ناگهانی غیرقابل کنترل در بخش های از اعضای بدن، از دست دادن هوشیاری یا توجه، علایم روانی مانند ترس و اضطراب باشد.
سی منی تصریح کرد: در اجرای این طرح پژوهشی ۴۰ بیمار با حملات صرع واقعی، ۴۰ بیمار با حملات تشنجی سایکوژنیک و ۴۰ فرد سالم مورد مطالعه قرار گرفتند که اختلال توجه و تمرکز، ریسک پذیری و حافظه کوتاه مدت در تمامی افراد سنجیده شد. سپس تمام افراد مطالعه تحت ام آر آی با بهره گیری از طیف نگاری تشدید مغناطیسی قرار گرفتند و نواحی پیشانی مغز آنان بررسی گردید.
وی اظهار داشت: نتایج بدست آمده نشان داد که گروه بیماران در ارزیابی های شناختی نمره کمتری را نسبت به گروه سالم به دست آوردند، همین طور اختلال در توجه و تمرکز و حافظه کوتاه مدت در گروه بیماران تشنجی سایکوژنیک بیشتر از بیماران مبتلا به صرع است.
این محقق با اعلان اینکه تغییرات مواد متابولیک به صورت از دست دادن نورون نیز در ناحیه پیشانی و تالاموس گروه بیماران دیده شد که این میزان تغییرات با تعداد حملات بیماری، اختلال توجه و تمرکز، و حافظه کوتاه مدت بیماران ارتباط منفی داشت، اظهار داشت: این یافته ها می توانند در بیولوژی بیماری و درمان توانبخشی شناختی این بیماران حائز اهمیت باشد.

1399/04/10
13:25:58
5.0 / 5
2453
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد