انسان می تواند از سفر به درون یك كرم چاله جان سالم به در ببرد

انسان می تواند از سفر به درون یك كرم چاله جان سالم به در ببرد

دانشمندان می گویند با عنایت به نتایج جدید مطالعات آنها، انسان ها می توانند در مسافرت به درون یک کرم چاله زنده بمانند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، با عنایت به عمر کوتاه انسان و پهناوری جهان هستی، حرکت سریعتر از سرعت نور امکان دارد یکی از طریق های سفر به اعماق جهان باشد، اما امکان دارد بتوانیم این کار را تنها در عرض یک ثانیه انجام دهیم و مسافت های غیر قابل درکی را به یک باره از راه یک کرم چاله طی نماییم.
بر مبنای چندین مطالعه جدید که در مجله Physical Review Letters انتشار یافته، مشخص شده است که انسان می تواند در واقع از این سفر جان سالم به در ببرد.
اغلب افراد علاقمند به دنیای علم یا حتی سینما با کرم چاله ها آشنایی نسبی دارند، جایی که کرم چاله ها گوشه های دور کهکشان را از راه یک درگاه میان بُعدی به هم متصل می کنند که بافت فضا و زمان را خم می کند و باعث پیمایش یک مسیر فوق العاده زیاد در کمترین زمان ممکن می شود. اما همانطور که حدس می زنید، هیچ کس تابحال یک کرم چاله را ندیده است.
بدتر از آن، این پدیده فرضی با مسائل نظری در فیزیک مانند سقوط و فروپاشی گرانشی روبرو است. به زبان ساده، اگر کرم چاله وجود داشته باشد، ماده معمولی مانع از انتقال از یک دهانه یا روزنه به روزنه ای دیگر می شود. باآنکه بعضی از نظریه پردازان فکر می کنند برای باز کردن این دروازه های کیهانی میتوان چاره ای اندیشید و مثلا از "ماده بیگانه"(exotic matter) بهره برد.
با این وجود به قول "خوزه بلازکوئز سالسدو" از دانشگاه "کامپلوتنس مادرید" و همکارانش، ما امکان دارد این کار را بدون داشتن ماده بیگانه انجام دهیم. محققان این ماده را متشکل از فرمیون ها می دانند که یک واحد بنیادی از ماده است.
"سالسدو" در مطالعه خود تصریح کرد که اگر بتوانیم بار و جرم فرمیون ها را تغییر دهیم، امکان دارد یک کرم چاله قابل عبور ایجاد نماییم. اما این تنها در صورتی می تواند کارایی داشته باشد که نسبت بار کل به جرم کل درون کرم چاله بزرگتر از حد نظری دیگری باشد که توسط سیاه چاله ها تعیین می شود.
البته اشکالات مهم دیگری هم وجود دارد. مثلا چنین کرم چاله هایی در ابعاد میکروسکوپی هستند، این بدان معناست که حتی سخت ترین تمرینات ورزشی هم نمی تواند سبب لاغری انسان در حدی شود که برای این سفر مناسب شود.
با این وجود، "خوان مالدسینا" از انستیتوی مطالعات پیشرفته در نیوجرسی و "الکسی مایلخین" از دانشگاه پرینستون امکان دارد راهی برای آن داشته باشند. آنها در مقاله دوم توضیح داده اند که یک انسان می تواند قادر به عبور از کل کهکشان راه شیری در کمتر از یک ثانیه شود.
از همه مهم تر، حداکثر نیروی شتاب از 20 گرم تجاوز نمی کند و به طرز باورنکردنی، مسافر یک کرم چاله فقط یک ثانیه را در مسافرت از یک طرف کرم چاله به طرف دیگر آن تجربه می کند. این در شرایطی است که خارج از کرم چاله هزاران سال طی این یک ثانیه می گذرد.
این کار به چندین دلیل قابل توجه است که مهم ترین آنها در گسترش تهدیدهای جسمی برای انسان در کره زمین است. مثلا اگر در اواخر سال 2019 می دانستید که چه چیزی در سال 2020 منتظر شماست و یک کرم چاله فعال هم در دسترس بود، آیا واقعاً تصمیم نمی گرفتید که یک سال مصیبت بار را رد کنید؟ البته خب هنوز کسی نمی داند سال 2021 بهتر از 2020 است یا نه.
چه می شد اگر می توانستید از درون یک کرم چاله سفر کنید و زمین را هزاران سال و سالهای نوری بی شماری پشت سر بگذارید؟ امکان دارد عجیب به نظر برسد، اما روزی در آینده ای دور، غیر ممکن نیست که انسان بتواند از یک کرم چاله برای فرار از سختی های بزرگ استفاده نماید یا حتی گونه های در حال انقراض را به وسیله آن از نابودی حفظ کند.
منبع:

1399/12/22
20:58:06
0.0 / 5
1028
تگها: دانشگاه , محقق
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد