كشف یك سیاره غول پیكر در اطراف یك ستاره

كشف یك سیاره غول پیكر در اطراف یك ستاره

به گزارش گروه هوش مصنوعی محققان ˮدانشگاه کلرادوˮ در مطالعه اخیرشان در صورتی که به بررسی ستاره جوان ˮکرکس نشستهˮیا آلفا شلیا(Vega) می پرداختند، دریافتند که یک سیاره غول پیکر و داغ در حال گردش به دور این ستاره است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، "کرکس نشسته" بعنوان یکی از درخشان ترین ستاره های آسمان شب شناخته می شود. این ستاره که در حدود ۱۵۰ تریلیون مایل از زمین قرار دارد، بخشی از صورت فلکی شلیاق است و جرمی دو برابر خورشید دارد.
"ساموئل کویین"(Samuel Quinn) نویسنده مطالعه اظهار داشت: این ستاره به اندازه کافی روشن است و می توانید هنگام گرگ و میش وقتی ستاره های دیگر در حال محو شدن توسط نور خورشید هستند، آنرا مشاهده کنید.
به رغم شهرت این ستاره، دانشمندان تابحال نتوانسته بودند سیاره ای که به دور کرکس نشسته می چرخد را شناسایی کنند. اما به تازگی محققان با جمع آوری داده های یک دهه مشاهدات، توانستند سیگنالی را شناسایی کنند که می تواند نشان از حضور یک سیاره در آنجا باشد.
اگر این یافته ها تایید گردد میتوان با قاطعیت اظهار داشت که این سیاره تازه کشف شده بسیار نزدیک به وگا می چرخد و در کمتر از دو و نیم روز زمینی چرخش خود به دور کرکس نشسته را به پایان می رساند. این سیاره همینطور می تواند بعنوان دومین سیاره داغ شناخته شده هم انتخاب گردد چون که دمای سطح آن به صورت متوسط پنج هزار و ۳۹۰ درجه فارنهایت است.
محققان این مطالعه گفتند ما سیگنالی را کشف کردیم که نشان داده است ستاره مذکور میزبان چیزی است که اخترشناسان آنرا "نپتون داغ" یا شاید "مشتری داغ" می نامند. دانشمندان پیش از اینکه بتوانند به صورت قطعی بگویند که این سیاره غول پیکر را ​​کشف کرده اند، کارهای بیشتری باید انجام دهند. ساده ترین راه برای جستجوی آن امکان دارد اسکن مستقیم سیستم ستاره ای برای جستجوی نور ساطع شده از این سیاره روشن و گرم باشد.
منبع:

1399/12/20
18:26:02
0.0 / 5
1097
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد