یك پژوهشگر اردبیلی مطرح كرد؛

تشریح اثر قرنطینه بر محیط زیست ووهان كرونازده

تشریح اثر قرنطینه بر محیط زیست ووهان كرونازده

اردبیل سوالماز فتح العلومی یکی از پژوهشگران اردبیلی است که با همکاری چند پژوهشگر داخلی و خارجی تلاش کردند با نگاهی نو و متفاوت از مطالعات قبلی، اثرات مثبت قرنطینه ناشی از COVID-19 بر شرایط زیست محیطی ووهان در دوره قرنطینه در چین و میلان در ایتالیا را بررسی نمایند تا قدم کوچکی در جهت بهبود شرایط زیست محیطی جهان بردارند.


در این تحقیق تاثیر قرنطینه COVID-19 بر شرایط اکولوژیکی سطح شهرهای ووهان (Wuhan) در کشور چین و میلان (Milan) در کشور ایتالیا که بیشترین تاثیر را از بیماری COVID-19 دیده اند، مدلسازی شد و نتایج این مطالعه نشان داد که شرایط اکولوژیکی سطح بیشتر از 70 درصد از مساحت شهر میلان و 52 درصد از شهر ووهان در تاریخ قرنطینه نسبت به تاریخ مشابه در دوران پیش از قرنطینه بهبود یافته است که مبین تاثیر قابل توجه قرنطینه COVID-19 بر شرایط اکولوژیکی سطح شهر است.
سولماز فتح العلومی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: با افزایش جمعیت و رشد شهرنشینی، فعالیت های انسانی به صورت قابل توجهی سبب تخریب محیط زیست و منجر به افزایش نتایج منفی زیست محیطی فراوانی همچون آلودگی آب و هوا، تشکیل و افزایش شدت جزیره حرارتی، تخریب شرایط اکولوژیکی سطح، تاثیر منفی بر آسایش حرارتی و غیره شده است.

وی ادامه داد: از آنجائیکه شرایط زیست محیطی تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی انسانی دارد، بنابراین کمی سازی تأثیر فعالیت های انسانی بر زمینه های مختلف زیست محیطی مناطق شهری از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

فتح العلومی با اشاره به اینکه برای پیشگیری از تخریب و بهبود شرایط زیست محیطی، کاهش فعالیت های انسانی مخرب در محیط طبیعی و غیر طبیعی در مطالعات مختلف مورد تاکید قرار گرفته است، افزود: با این وجود، به علت منافع اقتصادی انسانها، توجه خاصی به این مورد نمی شد، تا اینکه در یک سال گذشته، اتخاذ راهکارها در چارچوب سطوح مختلف قرنطینه ناشی از بیماری COVID-19، عاملی الزامی برای کاهش فشار فعالیت های انسانی بر محیط زیست شد.

پژوهشگر دانشگاه محقق اردبیلی افزود: بیماری عفونی COVID-19 بر اثر کرونا ویروس سندرم حاد تنفسی (SARS-CoV-2) بوجود می آورد که نخستین بار در تاریخ 31 دسامبر 2019 از شهر ووهان چین گزارش شد و با عنایت به مسری بودن، با سرعت بالایی در سرتاسر جهان گسترش یافت و خیلی از کشورهای جهان را درگیر کرد و در 12 مارس 2020 بعنوان یک بیماری همه گیر شناخته شد. تا 26 فوریه 2021 بیشتر از 113 میلیون نفر از مردم جهان به این بیماری مبتلا شدند که از بین آنها بیشتر از دو و نیم میلیون نفر فوت کردند.

وی خاطرنشان کرد: با عنایت به شرایط مذکور، کشورهای جهان به منظور پیشگیری از شیوع این ویروس، قوانین و اقدامات خاص و بازدارندهای را در ابعاد مختلف زندگی مردم لحاظ کردند، همچون این اقدامات میتوان به بسته شدن مرزهای خارجی و کاهش چشم گیر تردد قطار، اتوبوس و مسافرتهای هوایی، اعمال فاصله گذاری اجتماعی، ممنوعیت وقایع عمومی، تعطیلی مدارس، دانشگاهها و مشاغل غیر ضروری اشاره نمود. همینطور قوانین قرنطینه در تعداد زیادی از شهرهای جهان اعمال شد.

فتح العلومی با اشاره به اینکه شیوع COVID-19 و وضعیت تعطیلی (lockdown) در سرتاسر جهان، علاوه بر تاثیر منفی قابل توجه بر اقتصاد جهان، سبب کاهش فشار فعالیت های آنتروپوژنیک بر محیط زیست در مقیاسهای محلی، منطقهای و جهانی شد، تصریح کرد: ازاین رو با عنایت به اهمیت بالای شرایط زیست محیطی بر کیفیت زندگی انسان، مدلسازی تاثیر قرنطینه COVID-19 بر شرایط زیست محیطی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

کارشناس آزمایشگاه گروه باغبانی دانشگاه محقق اردبیلی اظهار داشت: در حالیکه مطالعات مختلف به بررسی اثرات و عواقب منفی شیوع COVID-19 و قرنطینه ناشی از آن در سطح بین المللی پرداخته اند، با این وجود ما تلاش کردیم با نگاهی نو و متفاوت از مطالعات قبلی، اثرات مثبت قرنطینه ناشی از COVID-19 بر شرایط زیست محیطی را بررسی نماییم و قدم کوچکی در جهت بهبود شرایط زیست محیطی جهان برداریم.

وی افزود: برای دستیابی به این هدف، تاثیر قرنطینه COVID-19 بر شرایط اکولوژیکی سطح شهرهای ووهان (Wuhan) در کشور چین و میلان (Milan) در کشور ایتالیا که بیشترین تاثیر را از بیماری COVID-19 دیده اند، مدلسازی شد و نتایج این مطالعه نشان داد که شرایط اکولوژیکی سطح بیشتر از 70 درصد از مساحت شهر میلان و 52 درصد از شهر ووهان در تاریخ قرنطینه نسبت به تاریخ مشابه در دوران پیش از قرنطینه بهبود یافته است که مبین تاثیر قابل توجه قرنطینه COVID-19 بر شرایط اکولوژیکی سطح شهر است.

فتح العلومی تصریح کرد: در واقع شرایط اکولوژیکی سطح شهر به علت کاهش فعالیتهای مخرب انسانی در محیط شهری در دوران قرنطینه به صورت قابل توجهی بهبود یافته است.

وی افزود: این کار تحقیقاتی حاصل همکاری متخصصان علوم مختلف همچون سید کاظم علوی پناه، مجید کیاورز و محمد کریمی فیروزجایی از دانشگاه تهران در زمینه علوم سنجش از دور حرارتی و انعکاسی در زمینه شهری، سولماز فتح العلومی از دانشگاه محقق اردبیلی در زمینه علوم خاک، مهدی همایی از دانشگاه تربیت مدرس در زمینه آب، جمال جوکار از دانشگاه کپنهاگ دانمارک در زمینه علوم مکانی است که در نهایت مورد استقبال جامعه علمی بین المللی قرار گرفت و در چارچوب یک مقاله بینالمللی با عنوان Modeling the impact of the COVID-19 lockdowns ‎on urban surface ecological status: A Case Study of Milan and Wuhan cities در مجله Journal of Environmental Management از انتشارات Elsevier با ضریب تاثیر 5.64 و H-INDEX=161 به چاپ رسید.




منبع:

1399/12/20
11:25:54
0.0 / 5
1274
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد