شناسایی 140 هزار گونه ویروسی در روده انسان

شناسایی 140 هزار گونه ویروسی در روده انسان

محققان ˮموسسه ولکام سنگرˮ و ˮموسسه بیوانفورماتیک اروپاˮ در مطالعه اخیرشان بیشتر از ۱۴۰ هزار گونه ویروسی را که در روده انسان زندگی می کنند شناسایی کرده اند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از تکنولوژی نتورکس، ویروس ها بیشترین موجودات بیولوژیکی روی کره زمین هستند. حالا محققان موفق به شناسایی ۱۴۰ هزار گونه ویروسی در روده انسان شده اند که بیشتر از نیمی از آنها تابحال شناسایی نشده بودند. در این مقاله که در مجله " Cell" انتشار یافته است محققان به تجزیه و تحلیل بیشتر از ۲۸ هزار نمونه میکروبیوم روده که از مناطق مختلف جهان جمع آوری شده بود پرداختند.
تعداد و تنوع ویروس هایی که محققان شناسایی نمودند به طرز شگفت آوری زیاد بود. این داده ها می تواند راهی برای درک بهتر چگونگی زندگی ویروس ها در روده انسان و تأثیر آن بر کل بدن به روی دانشمندان بگشاید.
روده انسان یک محیط بیولوژیکی جالبی است. علاوه بر باکتری ها، صدها هزار ویروس به نام باکتریوفاژها که می توانند باکتری ها را آلوده کنند هم در آنجا زندگی می کنند.
در مطالعات پیشین محققان دریافته اند که عدم تعادل در میکروبیوم روده ما می تواند به بیماری ها و شرایط پیچیده مانند بیماری التهابی روده، آلرژی و چاقی منجر شود.
با استفاده از روش تعیین توالی دی. ان. ای به نام "متاژنومیکس"(metagenomics) محققان موسسه ولکام سنگر و موسسه بیوانفورماتیک اروپا موفق به شناسایی ۲۸ هزار و ۶۰ گونه ویروسی در متاژنوم روده انسان و ۲ هزار و ۸۹۸ ژنوم باکتریایی ایزوله کشت شده شدند و سپس آنها را لیست بندی کردند. در تجزیه و تحلیل محققان آنها موفق به شناسایی بیشتر از ۱۴۰ هزار گونه ویروسی ساکن روده انسان شدند که پیش از این نیمی از آنها شناسایی نشده بودند.
در بین ۱۰ ها هزار ویروس کشف شده، یک گروه از ویروس ها که گمان می رود یک جد مشترک دارند شناسایی شدند و محققان از آن به عنوان" گوبافاژ"(Gubaphage) یاد کردند. بعد از بررسی ها شخص شد که این گونه از ویروس ها دومین ویروس شایع روده انسان(پس ازcrAssphage که در سال ۲۰۱۴ کشف شدند) هستند. به نظر می آید هر دو این ویروس ها انواع مشابه باکتری های روده انسان را آلوده می کنند، اما بدون انجام تحقیقات بیشتر شناخت دقیق عملکرد گوبافاژ که اخیراً کشف شده دشوار است.
منبع:

1399/12/03
23:25:17
0.0 / 5
1153
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد