پروگرس ۷۷ به ایستگاه فضایی بین المللی رسید

پروگرس ۷۷ به ایستگاه فضایی بین المللی رسید

کپسول باری سازمان فضایی روسیه طی ماموریت ˮپروگرس 77ˮ که حامل 2460 کیلوگرم تجهیزات است، ساعتی قبل به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، کشتی باری جدید سازمان فضایی روسیه(روسکاسموس) موسوم به "پروگرس"(Progress) طی ماموریت "پروگرس ۷۷" که با نام "پروگرس ام اس-۱۶" نیز شناخته می شود و حدود ۲.۵ تن تجهیزات را برای هفت خدمه حاضر در ایستگاه فضایی بین المللی در خود دارد، ساعاتی پیش به این ایستگاه فضایی رسید.
این کپسول فضایی که حامل آزمایش جلبک ها، آزمایشات پزشکی طولانی مدت و صدها کیلوگرم بار و لوازم دیگر همچون غذا و پوشاک برای فضانوردان است، با موفقیت در کنار ایستگاه فضایی بین المللی پهلو گرفت.
آژانس فضایی روسیه موسوم به "روسکاسموس"(Roscosmos) کشتی باری "پروگرس ام اس-۱۶"(Progress MS-۱۶) که "پروگرس ۷۷"(Progress ۷۷) نیز نامیده می شود را با موشک "سایوز" از سایت ۳۱ کاسمودروم بایکونور در قزاقستان به فضا پرتاب کرد.
"پروگرس ۷۷" در ساعت ۰۹: ۵۷ دقیقه امروز(چهارشنبه) به وقت ایران به ایستگاه فضایی متصل شده است.
این ماموریت حامل تقریباً ۲۴۶۰ کیلوگرم بار و لوازم برای خدمه ای است که هم اکنون در ایستگاه فضایی مستقر هستند که شامل ۱۴۰۰ کیلوگرم تجهیزات تحقیقاتی و مخصوص خدمه مانند غذا و لباس، همراه با آب شیرین، گاز نیتروژن و پیشرانه برای سیستم پیشران ماژول سرویس Zvezda و گرفتن نشتی هوای آنست.
ماژول "پیرس"(Pirs) یک درگاه اتصالی بر روی ماژول خدمات Zvezda است که بعنوان یک قفل هوا برای اعضای خدمه ایستگاه فضایی به هنگام انجام راهپیمایی های فضایی به رهبری روسیه استفاده می شود.
قرار است هنگامی که فضاپیمای "پروگرس ۷۷" در ماه ژوئیه ماموریت خودرا به انتها می رساند، "پیرس" برداشته شود و "روسکاسموس" بجای آن یک افزودنی جدید را که مدت ها در انتظار آن بود، موسوم به "آزمایشگاه نائوکا"(Nauka) جایگزین می کند. این بزرگترین افزودنی به بخش روسی ایستگاه فضایی از زمان نصب ماژول Zvezda در سال ۲۰۰۰ تا حالا است. ضمن اینکه درگاه دیگری در بخش روسی شبیه به "پیرس" موسوم به "پویسک"(Poisk) وجود دارد که در ایستگاه باقی خواهد ماند.
همانطور که گفته شد "پروگرس ۷۷" ۲۴۶۰ کیلوگرم تجهیزات را با خود به ایستگاه فضایی برده است که شامل لوازم و تجهیزات برای خدمه "اکسپدیشن ۶۴" مستقر در این ایستگاه است.
چند نمونه از آزمایشاتی که با "پروگرس ۷۷" به ایستگاه فضایی بین المللی رسیده، به شرح زیر است:
- کیت های "نورولب"(Neurolab) برای آزمایش های پزشکی بمنظور بررسی تأثیر پروازهای فضایی طولانی مدت بر روی فضانوردان روسی
- آزمایشی به نام "اسپتیک"(Aseptic) که امکان استریل کردن هنگام انجام آزمایش های بیولوژیکی تحت شرایط پرواز فضایی را فراهم می آورد.
- یک زیست راکتور نوری که امکان تولید غذا و اکسیژن بوسیله جلبک ها در وضعیت ریزگرانش را بررسی می کند که می تواند برای ماموریت های فضایی طولانی مدت مفید باشد.
- سخت افزاری به نام "کسکد"(Cascad) که به مطالعه تولید سلول ها در وضعیت ریزگرانش می پردازد.
- آزمایشی به نام "زیست تخریب پذیری"(Biodegradation) که میکروارگانیسم های موجود در جو ایستگاه فضایی را بررسی می کند تا ببیند چگونه بر مواد ساختاری آن تأثیر می گذارند.1399/11/29
23:49:51
0.0 / 5
1088
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد