توسعه یك پچ پوستی هوشمند برای نظارت بر بدن

توسعه یك پچ پوستی هوشمند برای نظارت بر بدن

گروه هوش مصنوعی: مهندسان ˮدانشگاه کالیفرنیا سن دیگوˮ آمریکا نوعی پچ پوستی نرم و کشی به وجود آورده اند که می تواند روی گردن قرار گرفته و فشار خون، ضربان قلب و میزان گلوکز(لاکتات، الکل یا کافئین) پیکر شخص را کنترل کند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلور، این نخستین دستگاه پوشیدنی است که سیگنال های قلبی عروقی و چندین سطح بیوشیمیایی را همزمان در بدن انسان کنترل می کند.
"لو یین"(Lu Yin) دکترای مهندسی نانو اظهار داشت: این نوع پوشیدنی برای افرادی که دارای شرایط پزشکی خاصی هستند بسیار مفید خواهد بود و این افراد می توانند بطور منظم سلامتی خودرا کنترل کنند. این ابزار همین طور می تواند بعنوان ابزاری عالی برای نظارت بر بیمار ازراه دور به خصوص در هنگام شیوع بیماری کووید-۱۹ مورد استفاده قرار گیرد، این مساله مراجعه حضوری افراد به کلینیک را به حداقل می رساند.
هر سنسور این پچ یک تصویر جداگانه از یک تغییر فیزیکی یا شیمیایی را فراهم می آورد. ادغام همه آن حسگرها در یک پچ پوشیدنی به پژوهشگران امکان می دهد داده های مختلف به دست آمده را با هم بررسی نمایند تا نمای کلی تری از آنچه در بدن افراد اتفاق می افتد، داشته باشند.
چنین دستگاهی می تواند برای افرادی که به فشار خون و دیابت مبتلا هستند مفید باشد. همین طور می تواند برای تشخیص شروع سپسیس که با کاهش ناگهانی فشار خون همراه با افزایش سریع سطح لاکتات مشخص می شود، مورد استفاده قرار گیرد. یک پچ پوستی نرم که بتواند همه این کارها را انجام دهد همین طور می تواند گزینه مناسبی برای بخش های مراقبت ویژه نوزادان باشد چونکه در آنجا نظارت بر علایم حیاتی بسیار مهم می باشد. هم اکنون برای نظارت بر علایم حیاتی و چک کردن فشار خون بیماران از روش هایی مانند قرار دادن کاتتر در داخل عروق بیماران استفاده می نمایند و این در حالیست که این پچ تمامی اطلاعات را به روشی غیرتهاجمی جمع آوری می کند.
این پچ ورقه ای نازک متشکل از پلیمرهای کششی است که می تواند به آسانی روی پوست قرار گیرد. این دستگاه به یک سنسور فشار خون و دو سنسور شیمیایی مجهز شده است که یکی از آنها میزان لاکتات، کافئین و الکل در عرق را اندازه گیری می کند و دیگری نیز میزان گلوکز در مایعات بینابینی را اندازه گیری می کند. این پچ قادر به اندازه گیری همزمان سه پارامتر(فشار خون، گلوکز یا لاکتات، الکل یا کافئین) از هر سنسور است. پژوهشگران حالا در حال کار بر روی نسخه جدیدی از پچ هستند که مجهز به سنسورهای بیشتری است.
منبع:

1399/11/28
21:05:08
0.0 / 5
1403
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد