به كمك سلول های بنیادی؛

كشف پروتئینی كه موجب رشد سریع عضلات مجروح می شود

كشف پروتئینی كه موجب رشد سریع عضلات مجروح می شود

گروه هوش مصنوعی: بااینکه سلول های بنیادی عضلات، بازسازی بافت های عضلانی لطمه دیده پس از جراحت را ممکن می کنند، اما این قابلیت با افزایش سن کمتر می شود. اما یک پروتئین حلال این مشکل است.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از نیواطلس، پژوهشگران استرالیایی پروتئین جدیدی را کشف کرده اند که به تکثیر سلول های بنیادی کمک می نماید و سبب بازسازی و التیام سریع جراحات به خصوص در سنین بالاتر می شود.
کشف این پروتئین سبب می شود تا حتی بازگشت عضلات به شدت لطمه دیده به حالت عادی با سرعت بیشتری ممکن شود و افراد مسن یا افرادی که به سبب بیماریهای صعب العلاج با مشکل تحلیل رفتن سریع عضلات دست و پنجه نرم می کنند بتوانند برای بازگرداندن عضلات خود به حالت عادی تلاش کنند.
برای کشف این پروتئین مطالعاتی بر روی گورخر ماهی صورت گرفت که ۷۰ درصد از ژن های آن با انسان ها مشترک است. از این ماهی قبلاً برای کشف مواد دارویی جدید، سم شناسی، مدل سازی بیماریها و غیره استفاده شده است.
بررسی های انجام شده بر روی این ماهی نشان داد نوعی از سلول های موجود در گلبول های سفید خون موسوم به ماکروفاژها به رفع جراحت ها و بازسازی عضلات این ماهی کمک می کنند. دو نوع از ماکروفاژها دراین زمینه فعالیت دارند. نوع اول برای پاکسازی محیط جراحت به کار می روند و نوع دوم به بازسازی عضلات کمک می کنند.
پروتئین جدید شناسایی شده در ماکروفاژها NAMPT نام دارد و تولید یک هیدروژل با بهره گیری از این پروتئین و افزودن آن به بدن موش ها سبب بازسازی سریع عضلات آنها شد. پژوهشگران الان در حال مذاکره با چندین شرکت زیست فناوری در استرالیا هستند تا بتوانند از این پروتئین جدید برای بازسازی عضلات افراد بیمار، مسن و دارای جراحت های عمیق استفاده کنند.


منبع:

1399/11/26
15:26:50
0.0 / 5
1063
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد