مدیر كل سیاستگذاری امور پژوهشی وزارت علوم مطرح كرد؛

امكان دستیابی سامانه های پژوهشی به مقالات از مزایای كد شناسه DOR

امكان دستیابی سامانه های پژوهشی به مقالات از مزایای كد شناسه DOR

به گزارش گروه هوش مصنوعی مدیر کل سیاستگذاری امور پژوهشی وزارت علوم دسترسی سریع، ارجاع دهی ساده، افزایش رویت پذیری و امکان دستیابی سامانه های پژوهشی به کتاب ها و مقالات را از مزایای کد شناسه DOR عنوان نمود.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از وزارت علوم، محسن شریفی در آئین رونمایی از سامانه جامع صدور کد شناساگر دیجیتال، دسترسی سریع، ارجاع دهی ساده، افزایش رویت پذیری و امکان دستیابی سامانه های پژوهشی به کتاب ها و مقالات را از مهم ترین مزایای کد شناسه DOR برشمرد.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم در این نشست ضمن اشاره به اینکه سامانه جامع صدور کد شناساگر دیجیتال (DOR) در سطح بین المللی و در جهت تحقق جهش تولید در خدمات رسانی به جامعه علمی کشور، طراحی شده است، اظهار داشت: این کد یک کد منحصر به فرد برای هر شیء است که همانند اثر انگشت برای آن عمل می کند. کد بین المللی DOR به مقاله نشریه و همایش، کتاب، رساله، آثار هنری، نرم افزار و … تعلق می گیرد. در واقع این شناسه همانند یک بارکد برای شناسایی اشیا عمل می کند. با دریافت کد DOR در سامانه الکترونیکی https: //dorl.net/?AspxAutoDetectCookieSupport=۱ به شیء یک لینک اختصاص می یابد و دسترسی به اطلاعات آن همواره امکان پذیر می شود.
وی افزود: سامانه صدور شناسه دیجیتال اشیا همچون دستاوردهای مهم در حوزه علم و فناوری است که شناسنامه دار کردن فعالیتهای علمی و پژوهشی کشور در طول تاریخ به خصوص آغاز جنبش علمی از ۲۰ سال قبل است. بر این اساس، یکی از سفارش های مقام معظم رهبری در جهت شعار اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل در حوزه علم تحقق خواهد یافت؛ چونکه علیرغم این سامانه ضرورتی به استفاده از سایر کدهای شناساگر خارج از کشور وجود ندارد.
شریفی در ادامه؛ دسترسی پذیری سریع و آسان تر به اطلاعات کامل کتاب شناختی مقاله ها و کارهای پژوهشی فقط با یک کلیک بر روی کد شناسه، ارجاع دهی ساده، شفاف و سریع با کمترین احتمال بروز خطا به فعالیتهای علمی همچون مقالات، افزایش رویت پذیری بیشتر مقاله و در نتیجه افزایش تعداد ارجاعات علمی؛ همینطور افزایش ضریب تاثیر و اعتبار نشریه، امکان دستیابی سامانه های پژوهشی و آموزشی دانشگاه ها به اطلاعات کتاب شناختی مقالات نشریات و همایش ها، شناسایی مالکیت معنوی و کاهش سرقت علمی، مکان یابی سریع محتوا و انتخاب سهل و با دقت آنها، دسترسی برخط به داده های تحقیقاتی را برای کشف، شناسایی و استفاده مجدد و سیاست گذاری در جهت اقتصاد مقاومتی و صرفه جویی ارزی (با توجه به هزینه ۳ دلاری هر کد شناسه) از مزایای این سامانه اعلام نمود.
وی عنوان کرد: هم اکنون سالانه بیشتر از ۶۵ هزار مقاله در نشریات مختلف کشور انتشار می یابد که با احتساب مقاله همایش ها بیشتر از ۱۰۰ هزار مقاله نمایه می شود. میزان هزینه مورد نیاز برای دریافت کد شناگر دیجیتال با احتساب ۳ دلار برای هر مقاله بیشتر از ۳۰۰ هزار دلار است که با رونمایی این سامانه، در هزینه ارزی صرفه جویی خواهد شد و با عنایت به این که با سامانه فوق امکان صدور کد شناساگر دیجیتال برای مقالات سالهای گذشته هم وجود دارد، میزان کل هزینه ارزی صرفه جویی شده بیشتر از ۵ میلیون دلار می شود.
شایان ذکر است؛ هم اکنون پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، وب سرویس تولید شناسه DOR را برای سامانه های مدیریت نشریات عرضه کرده است که نشریات می توانند از سایت نشریه خود برای هر مقاله با یک کلیک درخواست شناسه کنند. برای برقراری ارتباط، شرکت پشتیبانی کننده نشریات می تواند این امکان را برای کاربران خود فراهم آورد.


منبع:

1399/11/25
14:28:13
0.0 / 5
1223
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد