در گزارش گروه هوش مصنوعی اعلام شد؛

گردشگری سلامت با درمان ناباروری در ایران شكل گرفت

گردشگری سلامت با درمان ناباروری در ایران شكل گرفت

مدیر مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سینا اظهار داشت: در حوزه درمان ناباروری به جایی رسیده ایم که توریسم درمانی و گردشگری سلامت در کشور ما شکل گرفته است.دکتر علی صادقی تبار در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: پژوهشگاه ابن سینا از بدو تأسیس در دو حوزه «بیولوژی تولید مثل» و «تشخیص و درمان سرطان» که قرابت های نهادین زیادی دارند فعالیت خویش را شروع کرده است؛ در واقع مشابهت چگونگی استقرار یک سلول سرطانی در بدن یک انسان سالم در حوزه سرطان و از طرفی رشد و نمو یک جنین در بدن مادر، همان قرابت های نهادین هستند که حوزه های فعالیت در این پژوهشگاه به شمار می روند.
مدیر مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به اینکه فعالیتهای پژوهشی، علمی و تحقیقاتی زیادی در این پژوهشگاه انجام می گیرد، اضافه کرد: پژوهشگاه ابن سینا در این دو حوزه فعالیتهای پژوهشی و سپس فعالیتهای درمانی را از سال ۱۳۸۲ شروع کرده و خوشبختانه از آن سال ها توفیقات و موفقیت های زیادی را به دست آورده است.
وی ضمن اشاره به دستاوردهای درمانی پژوهشگاه ابن سینا طی این سال ها پس از انقلاب اسلامی اظهار داشت: فعالیتهای درمانی پژوهشگاه در حوزه ناباروری شامل سقط مکرر، خدمات اهداء، اندومتریوز و دردهای لگنی و بیماری های مرتبط هستند و یکی از جدید ترین خدمات این مرکز در ارتباط با کلینیک سلول درمانی است که جدید ترین یافته های در ارتباط با پژوهشگاه ابن سینا در این کلینیک مورد بهره برداری قرار می گیرد.
صادقی تبار با اشاره به اینکه ۳ حوزه از دستاوردهای ویژه در پژوهشگاه مایه افتخار ملی بوده است، اظهار داشت: در مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا بر درمان های پزشکی برای مادرانی که گرفتار سقط مکرر می شوند تمرکز داریم و تابحال ۸۰ درصد این درمان ها نتیجه خوب در برداشته است.
مدیر مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سینا افزود: درمان های جایگزین و استفاده از روش های نوین متمرکز بر اصول قانونی و اخلاقی از دیگر دستاوردهای پژوهشگاه به حساب می آید که در این پژوهشگاه مادران عقیم و نابارور با استناد به روش های قانونی بچه دار می شوند.
صادقی تبار اظهار داشت: از مهم ترین توفیقات دیگر پژوهشگاه تشکیل کلینیک اندومترویز و درمان بیماری هایی است که ناشی از دردهای لگنی بوده که توانستیم کلینیکی را تأسیس نماییم و در این راستا تیمی را تربیت کردیم و آموزش دادیم که بدون جراحی و با استفاده از معاینات بالینی و به صورت قطعی بیماری را تشخیص دهند و با بهترین کیفیت درمان را انجام دهند که در خاورمیانه بی بدیل است.
استفاده از سلول های بنیادی در درمان ناباروری
به گفته وی، نهایتاً شاخص ترین موفقیت مرکز درمانی پژوهشگاه ابن سینا در ارتباط با استفاده از سلول های بنیادی و درمان ناباروری و بهبود وضعیت باروری افراد بوده که توفیقات درخشان و مایه افتخاری در این حوزه رخ داده است.
صادقی تبار اضافه کرد: معمولاً سلول های بنیادی از خون بند ناف یا مغز استخوان و بافت چربی به صورت محدود بدست می آید که شاید خطرناک و رنج آور باشد؛ اما محققان این پژوهشگاه موفق شدند از منبع جدید و نوع غیر تهاجمی و در دسترس این خدمت را گسترش دهند و سلول بنیادی را از خون دوران قاعدگی بدست بیاورند. این بافت تا چندی قبل مهم تلقی نمی شد.
مدیر مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به اینکه پژوهش های مفصلی که طی ۱۱ سال در پژوهشگاه ابن سینا در حوزه سلول های بنیادی و افزایش توان باروری به کار گرفته شده است. امروز از این سلول ها در کلینیک مرکز سلول درمانی پژوهشگاه ابن سینا برای بهبود وضعیت باروری خانم هایی که کاندید استفاده از درمان جایگزین یا اهدا شده بودند، استفاده می نماییم و توفیقات زیادی برای بارور شدن این افراد داشته ایم.
ایران دارای سومین بانک خون سلول های بنیادی برای درمان ناباروری در دنیا
صادقی تبار با اشاره به اینکه سال قبل بانک سلول خون قاعدگی برای این منظور راه اندازی گردید، اظهار داشت: این بانک پس از آمریکا و هلند، سومین بانک خون سلول های بنیادی خون قاعدگی در دنیاست؛ اما این کشورها تنها سلول های بنیادی این خون را استحصال و بانکینگ می کنند اما در ایران این تحقیقات برای افزایش توان باروری استفاده می شود.
وی با اشاره به اینکه استفاده از این سلول های بنیادی برای باروری در ۳ مرحله انجام شده، اظهار داشت: مرحله نخست کارآزمایی بالینی بخش حیوانی، دومین مرحله کارآزمایی بالینی انسانی محدود بوده که این مراحل انجام شده و نتایج موفقیت آمیزی داشته است.
مدیر مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سینا افزود: در کارآزمایی بالینی مرحله دوم ۵۰ درصد خانم هایی که با این سلول های بنیادی (به روش IVF و طبیعی) برای حاملگی اقدام نمودند آبستن شده اند.
وی ضمن اشاره به گروه دومی که تحت کارآزمایی بالینی هستند، اظهار داشت: اوایل سال ۱۴۰۰ نتایج کلی مطالعه دوم منتشر می شود و پس از آن این روش بعنوان روش کلاسیک و روتین در درمان ناباروری استفاده خواهد شد.
مدیر مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سینا با تکیه بر اینکه از این سلول های بنیادی برای درمان ناباروری و زمینه های دیگر همچون درمان زخم و بیماری های زخم ناشی از دیابت استفاده می شود، اظهار داشت: این علم نو و جدیدی است و هم اکنون هم استفاده های خوبی دارد.
به گفته وی، حالا خون بند ناف هم کاربرد روتین و شایعی نیست اما در سال های بعد استفاده از این نوع سلول های بنیادی معمول می شود.
صادقی تبار اظهار داشت: در آمریکا و سایر کشورها چنین مطالعاتی انجام نشده چونکه اگر شده بود احتیاج به کارآزمای بالینی نداشتیم و ایران نخستین کشوری است که در این حوزه ورود پیدا کرده است. این اتفاقات در عرصه بین المللی اتفاق مهمی تلقی می شود. این خدمت می تواند در همه جای دنیا با استقبال مواجه شود و ما می توانیم پیشرو در این قضیه باشیم.
درمان ناباروری در حیوانات عظیم الجثه
وی تصریح کرد: استفاده از تکنیک IVF برای درمان ناباروری در دام های بزرگ جثه هم از اقداماتی است که در پژوهشگاه ابن سینا انجام شده و اتفاق ارزشمندی است. ما در کشورمان به صورت طبیعی از نژاد خاصی از گاوهای شیری و گوشتی مانند هولشتاین استفاده می کردیم که اینها ۳ درصد چربی دارند؛ با عنایت به این که در دام های کشور به علت استحصال کره و لبنیات گرفتار ضعف بودیم و کره را وارد می کردیم درصدد برآمدیم با بهبود نژادی این مشکل را برطرف نماییم.
صادقی تبار تصریح کرد: کاری که انجام دادیم این بود که با موافقت وزارت کشاورزی نسبت به واردات نژادهای مرغوب برای تولید گوشت، شیر با چربی بالای ۷ درصد اقدام کردیم. در ادامه با روش IVF و تکثیر نژادی گاو موفق شدیم از این نژاد مرغوب بیشتر از هر گاو ماده ای که وارد کردیم ۵۰ جنین خوب بدست بیاوریم.
وی با تکیه بر اینکه این کار از حدود سه سال پیش شروع شده است، اظهار داشت: این مورد تحولی در تکثیر نژاد گاو مرغوب بود و الان با قرارداد با خیلی از گاوداری ها به بهره برداری رسیده تا یک گاو شیر با چربی بالاتر و گوشت خوب تر داشته باشیم.
گردشگری سلامت در درمان ناباروری
مدیر مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سینا تصریح کرد: به صورت کلی درمان های ناباروری، درمان اندومتریوز و دردهای لگنی بدون جراحی و بموقع از دستاوردهای انقلاب هستند و ما قبل از انقلاب چنین موضوعاتی را نداشتیم.
وی افزود: این مورد همواره از توفیقات ما طی این مدت محسوب شده چونکه پیش از انقلاب ارزهایی برای درمان ناباروری به زوجین اختصاص می یافت و بسیاری برای درمان به انگلستان می رفتند اما حالا به جایی رسیده ایم که توریسم درمانی و گردشگری سلامت در حوزه های درمان ناباروری و درمان های مرتبط در کشور ما مطرح است.
صادقی تبار اظهار داشت: حالا بیماران از کشورهای همسایه عراق، آذربایجان، کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای اروپایی، ایرانی ها مقیم آمریکا و… به این مرکز رجوع می کنند.

1399/11/21
22:55:39
0.0 / 5
1081
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد