شنای سریع تر اسپرم برنده و مسموم كردن رقبا!

شنای سریع تر اسپرم برنده و مسموم كردن رقبا!

به گزارش گروه هوش مصنوعی نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که اسپرم هایی که موفق به لقاح با تخمک می شوند، علاوه بر سریع تر شنا کردن و انتخاب یک مسیر مستقیم برخلاف رقبای خود که مسیری زیگزاگی را در پیش می گیرند، آنها را مسموم هم می کنند!


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک مطالعه جدید دریافته است که تفاوت در رقابت بین شنا کردن اسپرم ها به سمت تخمک وجود دارد که به ژنتیک و یک پروتئین معروف به "RAC۱" بستگی دارد.
اگر تابحال فکر می کردیم که لقاح یک اسپرم با تخمک تنها وابسته به شانس است، تعدادی از پژوهشگران موسسه ژنتیک مولکولی موسسه "ماکس پلانک"(MPIMG) در برلین آلمان ثابت کردند که در اشتباه هستیم.
محققان در تحقیقی که در تاریخ چهارم فوریه در مجله PLOS Genetics انتشار یافته است، توضیح داده اند که چگونه یک عامل ژنتیکی به نام "t-haplotype" موفقیت اسپرم های دارای این عامل ژنتیکی در رسیدن به تخمک را در ۹۹ درصد مواقع تضمین می نماید.
در ابتدا محققان دریافتند که اسپرم دارای این عامل ژنتیکی سریع تر از همتایان خود حرکت می کند. همینطور معلوم شد که این اسپرم ها مسیر مستقیم را به سمت تخمک پیش می گیرند، در حالیکه رقبای آنها به شکل زیگزاگی شنا می کنند.
محققان در این مطالعه بعد از "t-haplotype" به "RAC۱" رسیدند که پروتئینی است که با فعال سازی پروتئین های دیگر، سیگنال هایی را از خارج سلول اسپرم به داخل منتقل می کند. در اصل این پروتئین به هدایت اسپرم در راه درست کمک می نماید.
همینطور اسپرم دارای "t-haplotype" علاوه بر کمک به جهت دهی، موفق می شود همتایان معمولی خویش را مسموم کند.
"برنهارد هرمان" مدیر MPIMG توضیح داد: این اسپرم ها نه تنها برای پیشگیری از حرکت رقبای خود، یک نوع سم تولید می کنند، بلکه برای خودشان پادزهر هم تولید می کنند تا از خود در مقابل آن سم محافظت کنند.
وی برای مقایسه اظهار داشت: یک ماراتن را تصور کنید که در آن همه شرکت کنندگان با آب شرب مسموم می شوند، اما به بعضی از دوندگان پادزهر هم داده می شود.
این تیم تحقیقات خویش را بر روی موش ها انجام داد تا علل ناباروری در مردان را بهتر درک کند. محققان از راه مطالعه خود دریافتند موش های نری که دارای دو نسخه از "t-haplotype" هستند، عقیم هستند، چونکه همه اسپرم های آنها بی حرکت می شود. این سلول ها سطح RAC۱ بالاتری دارند.
با این وجود، سطح بسیار پایین RAC۱ هم منجر به معایبی می شود، چونکه اسپرم قادر به حرکت سریع نیست.
ازاین رو محققان حدس می زنند که فعالیت نابجای RAC۱ امکان دارد دلیل اصلی شکل های خاص ناباروری در مردان باشد.
منبع:

1399/11/19
21:57:37
0.0 / 5
1182
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد