مشاور معاون علمی در علوم شناختی مطرح كرد:

تشكیل انجمن های علمی مغز و شناخت در دانشگاه ها

تشكیل انجمن های علمی مغز و شناخت در دانشگاه ها

به گزارش گروه هوش مصنوعی مشاور عالی معاون علمی و فناوری از تشکیل انجمن های علمی مغز و شناخت در دانشگاهها اطلاع داد و اظهار داشت: این مورد یکی از برنامه های ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی به حساب می آید.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، دکتر سید کمال خرازی اظهار داشت: مقام معظم رهبری همواره پیگیر تلاشهای دانشمندان ایرانی درحوزه علوم شناختی هستند و پیشرفت های حاصله در این بخش را پیگیری می کنند.
وی اظهار داشت: رهمنودها و سفارش های مقام رهبری در این دیداری که سال ۹۷ صورت گرفت مشوق بزرگی برای دست اندرکاران توسعه علوم شناختی بود، به صورتی که از یکسو مسؤلان کشور به اهمیت این حوزه پی بردند و در جریان پیشرفت ها و اهمیت آن قرار گرفتند و از طرفی اساتید و دانشجویان اقبال بیشتری به این دانش نوین نشان دادند.
خرازی تصریح کرد: هم اکنون در برخی از دانشگاه های ردیف بالای کشور گرایش های مختلف علوم شناختی تدریس می شود و علاوه بر آن، این دانش نوین تأثیرات جدی بر سایر رشته های فنی، پزشکی و حتی علوم انسانی و اجتماعی داشته و باعث بازبینی و تحول در رشته های سنتی شده است.
مشاور عالی معاون علمی رئیس جمهور در امور توسعه علوم شناختی درباره اقدامات و فعالیتهای لازم برای اجرای دقیق سفارش مقام رهبری جهت تسریع در شتاب دانش علوم شناختی در کشور اظهار داشت: امروزه جهش و شتاب این دانش با عنایت به امکانات کشور و تاثیر آن بر رشته های علمی دیگر روند مثبتی را طی می کند و از نظر تعداد پروژه های تحقیقاتی و مقالات منتشره در مجلات علمی و پژوهشی رشد خوبی را شاهد می باشیم و ایران در میان کشورهای منطقه بالاترین رتبه را در اغلب گرایش های علوم شناختی به خود مختص کرده است.
وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری از مدافعان توسعه علم و فناوری در کشور و حامی تلاش جوانانی هستند که در این حوزه فعالیت می نمایند و تأسیس معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور که ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی هم یکی از زیرمجموعه های آن است با تأکیدات ایشان ایجاد و فعال گشته است.
وی اظهار داشت: با تأسیس ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، مجموعه علوم شناختی و گرایش های آن در سطح تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری تدوین و به تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسید و ستاد با کمک به دانشگاه هایی که توانایی برگزاری این دوره ها را دارند و همینطور پشتیبانی از تجهیز آزمایشگاه های آنها به ابزارهای مطالعات شناختی و پشتیبانی از طرح های تحقیقاتی اساتید برجسته در این عرصه و دانشجویان مستعد توانسته است به توسعه این دانش نوین در کشور نقش فعالی را ایفا کند.
خرازی تأسیس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز، پژوهشکده ها، شتابدهنده ها و کلینیک های شناختی را از دیگر اقدامات انجام گرفته در حوزه علوم شناختی دانست که از جانب این ستاد تحت حمایت قرار گرفته است.
مشاور عالی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در امور توسعه علوم شناختی اضافه کرد: امروز گام های مؤثری در تولید محصولات شناختی شامل ابزارها و تجهیزات آزمایشگاهی و فناوری های لازم برای عرضه خدمات و بهبود حال بیماران برداشته شده و هم اکنون حدود ۲۰ شرکت ایرانی به تولید وسایل آزمایشگاهی مورد نیاز برای مطالعات شناختی اشتغال دارند و دانشگاه های کشور از خیلی از تجهیزات خارجی بی نیاز شده اند.
خرازی اظهار داشت: سال جاری در نمایشگاه ایران ساخت، حضور شرکتهای فعال در حوزه علوم شناختی نسبت به سالهای قبل افزایش چشم گیر داشته و علاوه بر این در جهت توسعه فناوری های شناختی، شرکتهای دانش بنیان جدیدی برای تولید تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز عموم مردم و خدماتی که به سلامتی آنها کمک نماید، در حال شکل گیری است.
وی تلاش و حمایت گسترده برای تشویق و ترغیب دانش آموزان و دانشجویان مستعد برای فعالیت در حوزه های علوم شناختی را از اقدامات مؤثر و مثبت برای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی در سطح کشور برشمرد و خاطرنشان کرد: تشکیل انجمن های علمی مغز و شناخت در دانشگاه ها هم همچون دیگر فعالیتهای ستاد توسعه علوم شناختی است تا دانشجویان مستعد بیشتر به این حوزه جذب شوند و از طرفی پشتیبانی از نگارش رساله و یا رساله دانشجویان در حوزه علوم و فناوری های شناختی و اعزام دانشجویان به خارج از کشور برای طی دوره های علمی هم همچون فعالیتهایی است که به توسعه حوزه کمک کرده است.
استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه در مقطع کنونی رویکرد مراکز علمی و پژوهشگران کشور در توسعه این دانش نوین مثبت ارزیابی می شود، خاطرنشان کرد: با عنایت به جوان بودن این دانش در کشور، تحقق تمامی اهداف توسعه حوزه علوم شناختی در کشور مستلزم تربیت نیروی انسانی مجرب و کارآمد است که هم اکنون دانشگاه ها در این جهت تلاش می کنند.
خرازی در انتها اظهار داشت: برنامه ریزی و تلاش مدیران ستاد توسعه علوم شناختی برای ترویج و ارتقای علوم شناختی در کشور ادامه دارد و پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی با انرژی کامل در حال پیگیری است که امید می رود موفقیت های بیشتری نصیب کشور شود.


منبع:

1399/11/16
23:29:22
0.0 / 5
1099
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد