آیا داروهای روان پزشكی تأثیر مشابه در زنان و مردان دارند؟

آیا داروهای روان پزشكی تأثیر مشابه در زنان و مردان دارند؟

خراسان رضوی نتایج تحقیق جدید نشان داده است که یک پروتئین کلیدی در مغز به نام AKT امکان دارد در مردان متفاوت از زنان عمل کند.


به گزارش ساینس دیلی، این مطالعه همینطور نگاهی دقیق تر به قسمتی از مغز دارد که امکان دارد عملکرد اشتباهی داشته باشد و این گام مهمی در جهت درمان های هدفمندتر و با صدمه کمتر بوجود می آورد. تحقیقات جدید، یک دلیل را برای وجود تفاوت های فردی روشن می کند. به نظر می آید که یک پروتئین کلیدی در مغز به نام AKT امکان دارد در مردان متفاوت از زنان عمل کند.
چارلز هوفر، استادیار فیزیولوژی تلفیقی در انجمن ژنتیک رفتاری می گوید: «هدف نهایی یافتن نابهنجاری در حوزه بیماری های روانی است، پروتئین های مغز که می توانیم آنها را به صورت خاص هدف قرار دهیم، بدون اینکه بر اعضاء دیگر بدن تأثیر بگذاریم و عوارض جانبی ایجاد نماییم. شخصی سازی هم مهم می باشد اما نباید با هر بیماری روانی با روش مشابهی رفتار نماییم.»
AKT که در دهه ۱۹۷۰ کشف شد و بیشتر به علت نقش بالقوه خود در ایجاد سرطان در هنگام جهش شناخته شده است، اخیرا بعنوان یک بازیگر اصلی در ارتقاء "انعطاف پذیری سیناپسی" مشخص شده است که توانایی مغز در تقویت ارتباط بین سلول های عصبی در پاسخ به تجربه است.
هوفر توضیح می دهد: «تصور کنید، کوسه ای می بینید و ترسیده اید و مغز شما می خواهد حافظه ای شکل دهد. شما باید پروتئین های جدیدی برای رمزگذاری این حافظه بسازید. AKT یکی از نخستین پروتئین هایی است که وارد عمل می شود. محققان گمان کرده اند، بدون AKT، ما نمی توانیم خاطرات جدید را یاد بگیریم یا خاطرات قدیمی را فراموش نماییم و فضایی برای خاطرات جدید و با صدمه کمتر ایجاد نماییم.»
مطالعات پیشین جهش در ژن AKT را به مشکلات عدیده ای از اسکیزوفرنی و اختلال استرس بعد از سانحه، گرفته تا اوتیسم و آلزایمر مرتبط می دانند. اما، همان گونه که تحقیقات قبلی هوفر نشان داده است، همه AKT ها یکسان نیستند. خصوصیت ها یا ایزوفرم های مختلف، عملکرد متفاوتی در مغز دارند. بعنوان مثال، AKT۲ که به صورت انحصاری در سلول های ستاره ای شکل مغز به نام آستروگلیا یافت می شود اغلب در سرطان مغز نقش دارد. به نظر می آید AKT۳ برای رشد و نمو مغز و AKT۱، در ترکیب با AKT۲ در قشر جلوی مغز، برای یادگیری و حافظه بسیار مهم می باشد.
ماریسا ارینگر، دانشیار فیزیولوژی تلفیقی که در بعضی از تحقیقات با هوفر همکاری کرد، توضیح می دهد: «اگر بخواهید روش های درمانی را برای افراد شخصی سازی کنید، این تفاوت های ظریف می توانند به راستی مهم باشند.»
تلاش سه ساله محققان این تحقیق، نوآوری جدید و مهمی را به مبحث اضافه می کند. پیرو رهنمودهای موسسه ملی بهداشت که در ۶ سال قبل محققان را ملزم به ورود حیوانات نر و ماده در مطالعات می کند، از نزدیک نحوه واکنش موش های مختلف بر مبنای جنس در از دست دادن ایزوفرم های مختلف AKT بررسی گردید.
هوفر اظهار داشت: «ما دریافتیم تفاوت بین زن و مرد زیاد است و این مورد موردتوجه ما قرار گرفت. این تفاوت مانند شب و روز بود.»
بعنوان مثال، موش های نری که AKT۱ آنها به صورت عادی عمل می کند، بسیار بهتر از موش هایی هستند که پروتئین را ازدست داده اند وقتی که این امر به «نابودی یادگیری» می رسد، جایگزینی یک حافظه قدیمی یا ارتباطی است که دیگر مفید نیست. شایان ذکر است، این مورد در موش های ماده تفاوت زیادی ایجاد نکرد.
تحقیقات بسیار بیشتری موردنیاز است و در حال انجام می باشد، اما هوفر گمان می کند که خیلی از پروتئین های اصلی دیگر مغز، با خصوصیت های مختلف برای اهداف مختلف یا عملکرد متفاوت در مردان و زنان، تفاوت های مشابهی دارند.
ازآنجاکه از هر پنج بزرگسال آمریکایی، یک نفر با بیماری روانی زندگی می کند و زنان چهار برابر بیشتر در طول زندگی خود بیماری روانی را تجربه می کنند، وی امیدوار است که با جدا کردن همه تفاوت های ظریف، بتواند این نشانه را به سمت درمان های بهتر و مطمئن تر حرکت دهد.
هوفر اظهار داشت: «برای کمک به افراد بیشتری که از بیماری روانی رنج می برند، به دانش بسیار بیشتری در مورد تفاوت مغز زن و مرد و نحوه درمان متفاوت آنان نیاز داریم. این مطالعه گام مهمی در این راستا است.»
نتایج این تحقیق در مجله eLIfe منتشرشده است.
منبع:

1399/11/14
22:39:24
0.0 / 5
1365
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد