در مقیاس آزمایشگاهی انجام شد؛

بازگشت باروری با پیوند سلول های مزانشیمی از مغز استخوان

بازگشت باروری با پیوند سلول های مزانشیمی از مغز استخوان

به گزارش گروه هوش مصنوعی محققان کشور از سلول های مزانشیمی حاصل از تمایز سلول های بنیادی جنینی برای درمان بیماری نارسایی زودرس تخمدان در حیوان مدل آزمایشگاهی استفاده کردند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، بیماری نارسایی زودرس تخمدان با خصوصیت هایی همچون بالا بودن میزان استروژن، بالا رفتن سطح گنادوتروپین ها و ناباروری شناخته می شود. این بیماری ۱ تا ۳ درصد از زنان زیر ۴۰ سال را درگیر می کند.
برخی از زنان مبتلا، خصوصیاتی چون عرق کردن شبانه، خشکی واژن، ناراحتی و افسردگی هم بروز می دهند. با این که علت این بیماری چندان شناخته شده نیست اما عواملی چون نقص سیستم ایمنی، سیگار کشیدن، مواد شیمیایی سمّی، داروها و عوامل وراثتی از علل این بیماری شمرده می شوند. بر مبنای پژوهش های گذشته، انواع گوناگونی از سلول های بنیادی ویژه بافت می توانند در موش مبتلا به این بیماری عملکرد تخمدان را ترمیم و فولیکول زایی را احیا کنند.
سلول های بنیادی جنینی انسان به علت تشابه فنوتایپ، تعدیل کنندگی سیستم ایمنی و خصوصیات ضد التهابی منبع مناسبی برای تولید سلول های بنیادی مزانشیمی محسوب می شوند. سلول های مزانشیمی حاصل از تمایز سلول های بنیادی جنینی گزینه جذابی جهت استفاده در سلول درمانی و پزشکی بازساختی به شمار می روند.
به منظور بررسی اثر سلول های مزانشیمی حاصل از تمایز سلول های بنیادی جنینی و مقایسه آن با اثر سلول های مزانشیمی برداشت شده از مغز استخوان در درمان بیماری نارسایی زودرس تخمدان، محققان کشور، طی پژوهشی این دو رده سلولی را به حیوان آزمایشگاهی مدل بیماری نارسایی زودرس تخمدان منتقل کردند.
چهار هفته بعد از پیوند، خصوصیت هایی چون وزن، میزان هورمون های محرک فولیکول، غلظت هورمون ها استروئیدی و تعداد فولیکول ها در حیوانات مدل مورد بررسی قرار گرفت. همینطور از روش های آزمایشگاهی جهت بررسی سلول های انتقال یافته استفاده شد.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی World Journal of Stem Cells به چاپ رسیده است، نشان داد سلول های مزانشیمی حاصل از تمایز سلول های بنیادی جنینی به شکل مفهوم داری ترشح هورمون، میزان زنده مانی و فعالیت تخمدان ها را در موش حیوان مدل دریافت کننده پیوند بهبود بخشیده اند؛ این نتایج مشابه نتایج حاصل از پیوند سلول های مزانشیمی برداشت شده از مغز استخوان بود. همینطور نتایج این پژوهش نشان داد هر دو نوع مزانشیم سبب کاهش آپوپتوز در فولیکول های تخمدان می شوند. حیوانات دریافت کننده پیوند باروری خویش را بازیافته، صاحب فرزند شدند.
نتایج این پژوهش نشان می دهد، پیوند سلول های مزانشیمی حاصل از تمایز سلول های بنیادی جنینی مانند سلول های مزانشیمی برداشت شده از مغز استخوان می توانند ساختار تخمدان صدمه دیده را بازسازی، و عملکرد آنرا در حیوان مدل آزمایشگاهی بازیابی کنند. ارزیابی امکان استفاده از این درمان در انسان، نیازمند پژوهشها و بررسی های بیشتر است.
دکتر حسین بهاروند، خدیجه بهره بر، دکتر مجتبی رضازاده ولوجردی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان در این پژوهش همکاری کردند.


منبع:

1399/11/08
14:50:14
0.0 / 5
1158
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد