شناسایی یك جرم ستاره ای جوان در حال انفجار

شناسایی یك جرم ستاره ای جوان در حال انفجار

گروه هوش مصنوعی: ستاره شناسان با تجزیه و تحلیل مجموعه داده های تلسکوپˮفروسرخ پالومار گاتینیˮ(PGIR) و فضاپیمای نئووایزˮ (NEOWISE) ناسا یک جرم ستاره ای جوان(YSO) درحال انفجار/فوران را در منطقه ستاره زا ˮNGC 281-Wˮ شناسایی کرده اند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، جرم ستاره ای جوان، ستاره هایی(به ویژه پیش ستاره ها و ستاره های دنباله دار پیش اصلی) هستند که در مراحل اولیه تکامل قرار دارند. آنها معمولاً در توده های مولکولی متراکم، محیط های حاوی مقدار زیادی گاز مولکولی و گرد و غبار میان ستاره ای رصد شده اند.
با توجه به این که فرآیندهای برافزایش پیوندی در جرم های ستاره ای جوان رخ می دهد این اجرام ممکنست انفجارهای ناشی از پیوند را تجربه کنند. ستاره شناسان معمولاً چنین رویدادهایی را به انفجارهای EX Lup(معروف به EXors) و FU Ori(یا FUors) تقسیم می کنند. دامنه EXOR بزرگ است و از چند ماه تا یک یا دو سال طول می کشد. پدیده FUors شدیدتر و نادرتر است و بزرگی دامنه آن می تواند تا پنج تا شش برابر بیشتر باشد و از دهه ها تا قرن ها ادامه یابد.
با این وجود تا حالا اطلاعات بسیار کمی در مورد خصوصیات انفجار در جرم ستاره ای جوان شناخته شده است و تعداد فزاینده ای از این قبیل رویدادها رخ می دهند که قرار دادن آنها در یکی از دو طبقه شناخته شده مذکور دشوار است. بنابراین، شناسایی انفجارهای جدید و مطالعه دقیق آنها برای درک بهتر ماهیت آنها لازم است.
حالا گروهی از ستاره شناسان به رهبری "لین ای هیلنبراند"(Lynne A. Hillenbrand) از موسسه فناوری کالیفرنیا از کشف یک انفجار دیگر جرم ستاره ای جوان آگاهی داده است که نام آن "PGIR ۲۰dci" است. این منبع برای نخستین بار توسط تلسکوپ "فروسرخ پالومار گاتینی" در تاریخ ۳۱ اوت ۲۰۱۹ و با قدرت ۱۵.۷ ریشتر در باند جی فروسرخ نزدیک شناسایی شد.
از زمان کشف آن، روشنایی PGIR ۲۰dci به آرامی افزایش یافته است. تصویربرداری فروسرخ نزدیک همین طور وجود یک سحابی نورانی پراکنده گسترده با ساختاری از نوع دنباله دار به اندازه حدود ۱۴۰۰۰ واحد نجومی را نشان داد.
این مطالعه تأیید می کند که PGIR ۲۰dci با منطقه ستاره زا NGC ۲۸۱-W که در بازوی مارپیچ خوشه کهکشانی برساووش و در فاصله حدود ۹۱۳۰ سال نوری از زمین واقع شده، مرتبط می باشد. روشنایی کامل منبع طی ۱۶ تا ۲۵ سال قبل حدود پنج تا ۵.۵ فروغ(magnitude) اندازه گیری شده است. علاوه بر این، بررسی طیف خط جذب فروسرخ نزدیک PGIR ۲۰dci اطلاعات مهمی در مورد ماهیت این جرم ستاره ای جوان ارائه داد. داده های طیف سنجی فروسرخ نزدیک شباهت PGIR ۲۰dci به منابع FU Ori را تأیید می کند. پژوهشگران خاطرنشان کردند که برای درک بیشتر خاصیت های PGIR ۲۰dci، مطالعات بیشتر لازم است.
منبع:

1399/11/02
23:32:15
0.0 / 5
1149
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد