از دقایقی پیش آغاز شده است؛

زمان اوج خورشید گرفتگی امروز در تهران

زمان اوج خورشید گرفتگی امروز در تهران

خورشید گرفتگی جزئی حلقوی امروز اول تیرماه، در تهران در ساعت ۰۹: ۰۴: ۳۶ آغاز می شود و در ساعت ۱۰: ۱۶: ۴۰ به اوج رسیده و در ساعت ۱۱: ۳۸: ۰۱ تمام می شود.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، کسوف امروز اول تیرماه در دنیا به صورت حلقوی روی خواهد داد و از کشورهای آفریقایی همچون سودان، کنگو، اتیوپی وارد آسیا و کشورهای یمن، عربستان، عمان و سپس وارد دریای عمان می شود و سپس به سمت پاکستان و هند می رود.
این خورشید گرفتگی در منطقه ای نزدیک به تبت به مدت ۳۴ ثانیه خواهد بود. بعد از هند، نوار گرفتگی به سمت چین و تایوان رفته و سپس وارد اقیانوس آرام می شود و با غروب خورشید در نزدیکی «گوام » از سطح زمین جدا می شود.
این خورشید گرفتگی در تهران در ساعت ۰۹: ۰۴: ۳۶ شروع شده و در ساعت ۱۰: ۱۶: ۴۰ به اوج می رسد. در ساعت ۱۱: ۳۸: ۰۱ هم تمام می شود. قدر پوشیدگی در تهران ۵۸.۲ درصد است و زمان کمتری در تهران نسبت به جنوب کشور قابل رصد است.
استان های سمت جنوب شرقی کشور همچون سیستان و بلوچستان بیشتر و بهتر می توانند شاهد گرفت یکم تیرماه باشند و قدر گرفتگی در این استان ها بیشتر است یعنی خورشید گرفتگی طولانی تری را می توانند رصد کنند.
بهترین نقطه رصد خورشید گرفتگی روستای «پسابندر» با قدر ۹۸.۲ درصد است و هر چقدر به سمت روستای بورآلان در استان آذربایجان غربی برویم قدر خورشیدگرفتگی کاهش و به ۴۰ درصد خواهد رسید.
این خورشید گرفتگی با چشم غیرمسلح دیده می شود ولی برای رصد احتیاج به ابزارهای محافظتی چشم وجود دارد، فیلترهای مخصوص، عینک های رصدی که از فروشگاه های نجومی قابل تهیه هستند برای رؤیت این خورشید گرفتگی نیاز است.
خورشید گرفتگی حلقوی در حالتی است که ماه از زمین دورتر است و شرایطی را بوجود می آورد که حلقه ای از خورشید به دور ماه باقی بماند؛ رؤیت این حلقه از خورشید بسیار جذاب است که فرصت مناسبی برای عکاسی و مطالعه بر روی عوارض سطحی لبه ماه خواهد بود.

1399/04/01
00:09:56
5.0 / 5
2580
تگها: فیلتر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد