مصرف سیگارهای الكترونیكی به التهاب روده منجر می شود

مصرف سیگارهای الكترونیكی به التهاب روده منجر می شود

به گزارش گروه هوش مصنوعی پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی دریافته اند که مصرف سیگارهای الکترونیکی می تواند به بروز التهاب روده منجر شود.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو، پژوهش جدیدی نشان داده است که مواد شیمیایی موجود در سیگارهای الکترونیکی می توانند سد روده را تخریب کنند و به بروز التهاب در بدن منجر شوند. این مورد می تواند مشکلات بسیاری را برای سلامتی ایجاد نماید.
پژوهشگران "دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو"(UC San Diego) در بررسی جدیدی دریافتند که استفاده زیاد از سیگارهای الکترونیکی بدون نیکوتین می تواند نشت روده را به همراه داشته باشد که طی آن، میکروب ها و سایر مولکول ها از روده خارج می شوند و التهاب مزمن ایجاد می کنند. چنین التهابی می تواند به بروز انواع بیماری ها همچون بیماری التهابی روده، زوال عقل، برخی سرطان ها، تصلب شرایین، فیبروز کبدی، دیابت و آرتروز منجر شود.
"پرادیپتا گوش"(Pradipta Ghosh)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: پوشش روده، اعجاب انگیز است. این پوشش، از لایه ای از سلول ها تشکیل شده است که بدن را در مقابل میلیاردها میکروب حفظ می نماید، به دفاع از سیستم ایمنی می پردازد و امکان جذب مواد مغذی ضروری را فراهم می آورد. هر چیزی که بخوریم یا بنوشیم، به عبارتی سبک زندگی ما، این توانایی را دارد که بر میکروب های روده ما تأثیر بگذارد. حالا ما می دانیم که مصرف سیگار همچون سیگارهای الکترونیکی می تواند بر این موضوع، تأثیر منفی بگذارد.
پژوهشگران دریافتند که دو ماده شیمیایی "پروپیلن گلیکول"(Propylene glycol) و گلیسرین که در سیگارهای الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند به بروز التهاب منجر شوند.
گوش اظهار داشت: با گرم شدن این دو ماده، مواد شیمیایی بسیاری تولید می شوند و بخارهایی را به وجود می آورند که بیشترین صدمه را به همراه دارند و هم اکنون، هیچ مقرراتی برای جلوگیری از آنها وضع نشده است. بحث های زیادی بر سر ایمنی سیگارهای الکترونیکی وجود دارد. وجود نیکوتین و خصوصیت اعتیادآور آن، همیشه مورد توجه افرادی بوده است که ضد ایمنی آن بحث می کنند.
تولیدکنندگان سیگارهای الکترونیکی هنگام بازاریابی این محصولات، آنها را بعنوان جایگزین های سالم سیگار معرفی می کنند. در حقیقت، باید بیشتر نگران مواد شیمیایی باشیم که بخار سیگارهای الکترونیکی را می سازند چونکه این مواد شیمیایی، عامل التهاب روده هستند.
پژوهشگران در این پروژه، از مدلهای سه بعدی روده انسان استفاده کردند که با استفاده از سلول های روده انسان ساخته شده اند. آنها با کمک این مدلها، آنچه را که بعد از ورود بخارهای سیگار الکترونیکی به داخل روده رخ می دهد، شبیه سازی کردند.
این گروه پژوهشی برای تولید اندام واره های سه بعدی روده، سلول های بنیادی حاصل از بافت برداری بیماران هنگام کولونوسکوپی را جمع آوری کردند و آنها را به صورت درون کشتگاهی پرورش دادند. سپس پژوهشگران، اندام واره ها را در معرض بخار سیگارهای الکترونیکی قرار دادند و فرکانس یک بخار مزمن را تقلید کردند.
پژوهشگران در این بررسی ها دریافتند که نشانگرهای اتصالی اپیتلیال که اولین سد فیزیکی روده را می سازند، شکستن یا شل شدن را آغاز می کنند و باعث می شوند که عوامل بیماری زا از بخار سیگارهای الکترونیکی، به سیستم ایمنی نفوذ کنند و سلول های محافظ اپیتلیال را از بین ببرند.
این سلول ها با پاکسازی میکروب های بیماری زا و آغاز کردن واکنش های ایمنی ویژه، مانند سیستم دفاعی در مقابل عفونت عمل می کنند. هنگامی که سلول ها طی آزمایش، در معرض مایع موجود در سیگارهای الکترونیکی قرار گرفتند، بلافاصله در آن غرق شدند و نتوانستند عوامل بیماری زا را به صورت موثر پاک کنند؛ در نتیجه به التهاب روده منجر شدند.
"سومیتا داس"(Soumita Das)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این اولین پژوهشی است که نشان داده است قرار گرفتن در معرض سیگارهای الکترونیکی چگونه باعث افزایش حساسیت روده نسبت به عفونت های باکتریایی می شود و التهاب مزمن و سایر نگرانی های در ارتباط با سلامتی را پدید می آورد.
این پژوهش، در مجله "iScience" به چاپ رسید.
منبع:

1399/10/20
22:43:41
0.0 / 5
1141
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد