تغییرات جوی رنگ حیوانات را روشن خواهد نمود یا تیره؟

تغییرات جوی رنگ حیوانات را روشن خواهد نمود یا تیره؟

به گزارش گروه هوش مصنوعی آیا گرم شدن زمین می تواند سبب تغییر ظاهر حیوانات شود؟ دانشمندان از اوایل دهه ی۱۸۰۰ میلادی ˮقواعدˮ گوناگونی برای توصیف تاثیرات دما بر محیط زیست و تکامل یافته اند یکی از این قواعد آن بود که حیواناتی که دارای برآمدگی های بزرگ تر مانند گوش و منقار هستند بهتر می توانند در محیط هایی با دمای بالا از گرم شدن بیش از حد بدنشان جلوگیری نمایند. قاعده دیگری می اظهار داشت که حیواناتی که جثه ی بزرگ تری دارند نزدیک تر به قطب های زمین زندگی می کنند. به صورت مثال خرس های قطبی که قامتی بلندتر از خرس های قهوه ای دارند. جثه بزرگ تر به حفظ بیشتر گرما کمک می نماید.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس مگ، موضوعی که در قرن ۱۹ بیان شده بود حالا در قرن ۲۱ بحث برانگیز شده است. آیا گرم شدن زمین می تواند سبب تغییر ظاهر حیوانات شود؟ دانشمندان از اوایل دهه ی۱۸۰۰ میلادی "قواعد" گوناگونی برای توصیف تاثیرات دما بر محیط زیست و تکامل یافته اند. یکی از این قواعد آن بود که حیواناتی که دارای برآمدگی های بزرگ تر مانند گوش و منقار هستند بهتر می توانند در محیط هایی با دمای بالا از گرم شدن بیش از حد بدن شان جلوگیری نمایند. قاعده دیگری می اظهار داشت که حیواناتی که جثه ی بزرگ تری دارند نزدیک تر به قطب های زمین زندگی می کنند. به صورت مثال خرس های قطبی قامتی بلندتر از خرس های قهوه ای دارند. جثه بزرگ تر به حفظ بیشتر گرما کمک می نماید.
قاعده گلوگر(Gloger’s rule) که برپایه نام زیست شناس آلمانی کونستانتین گلوگر(Constantin Gloger)انتخاب شده است می گوید، حیواناتی که در مناظق گرم زندگی می کنند معمولا ظاهری تیره تر دارند در حالیکه آن دسته که در مکان های سردتر زندگی می کنند ظاهری روشن تر دارند. تصور می شد که پوست و مو تیره پستانداران از آنها در مقابل اشعه مضر فرابنفش خورشید که در مناطق استوایی بیشتر است محافظت می کند و در پرندگان رنگ دانه های خاص ملانین در پرهای تیره رنگشان در محیط آلوده ی مناطق گرمسیری از آنها در مقابل هجوم باکتری ها محافظت می کند.
در ماه ژوئیه، لی تیان(Li Tian ) از دانشگاه علوم زمین شناسی و مایکل بنتون(Michael Benton) از دانشگاه بریستول(Bristol) توجه شان به این قواعد قدیمی جلب شد. وقتی که دو دیرینه شناس از این قواعد استفاده کردند تا تأثیر تغییرات جوی بر بدن حیوانات را پیشبینی کنند. آنها با تاکید بر قاعده گلوگر گقتند که با گرم تر شدن زمین بیشتر حیوانات ظاهری تیره به خود می گیرند.
اما مجموعه ای از مقالات متفاوت با نظریه های مختلف در زیست شناسی کنونی همچون دو مقاله انتشار یافته در این ماه نشان داده است که زیست شناسان هنوز این مورد را نامشخص می دانند.
کاسپار دلهی(Kaspar Delhey)، یک پرنده شناس که در استرالیا زندگی می کند و از راه دور برای موسسه ی پرنده شناسی مکس پلانک(Max Planck) در آلمان کار می کند می گوید: من کمی متعجب شدم چونکه فکر می کردم برای اثبات این مورد احتیاج به کار بیشتری است.
دلهی در سالهای اخیر کمپینی برای از بین بردن قاعده ی گلوگر راه انداخته و می خواهد این قاعده را با موردی دقیق تر جایگزین کند. او می گوید: این مورد همیشه گیج کننده بوده است. تاحدودی به این علت که کتاب انتشار یافته گلوگر در سال ۱۸۸۳ اطلاعاتی بسیار متراکم در مورد این مورد دارد و به طرز وحشتناکی بد نوشته است.
دراوایل این ماه دلهی و سه نفر از همکارانش مقاله ای در پاسخ به تیان و بنتون در مجله ی "زیست شناسی امروز"(current biology) منتشر نمودند. مشکل اصلی این گروه با قاعده گلوگر این است که قاعده گلوگر دما و رطوبت را با یکدیگر تلفیق کرده است. رطوبت سبب گسترش گیاهان و فضای سبز می شود و سایه هایی برای پنهان شدن از دست شکارچیان فراهم می کنند. حیوانات برای استتار درمکان های مرطوب ظاهری تیره تر پیدا می کنند. دلهی می گوید: بیشتر مکان های گرم مرطوب هستند اما جنگل های سرد و خنک مانند تاسمانی هم تیره ترین پرندگان را دارند.
دلهی می گوید: اگر مولفه رطوبت را کنترل کنید قاعده گلوگر رد خواهد شد و گرما باعث روشن تر شدن حیوانات می شود. این مورد به خصوص برای جانداران خونسرد صادق است. حشرات و خزندگان وابسته به منابع گرما بخش خارجی اند و در هوای سرد پوست تیره ی آنها به جذب نور خورشید کمک می نماید در آب و هوای گرم که شرایط بهتر است آنها روشن تر می شوند. دلهی این مورد را "فرضیه ی ملانیسم حرارتی" می نامد.
تیان و بنتون می گویند که از توضیحاتی که مبحث را روشن کند استقبال می کنند. اما در پاسخ به دلهی مثال هایی ذکر کردند که از نظریه تیره شدن حیوانات در گرما حمایت می کند. جغدهای جنگلی در فنلاند حنایی رنگ و یا خاکستری هستند و رنگ خاکستری کمرنگ آنها به استتار در برف به آنها کمک می نماید. از زمان کاهش بارش برف در فنلاند تعداد این جغدهای حنایی از ۱۲ درصد در سال ۱۹۶۰ به ۴۰ درصد در سال ۲۰۱۰ افزایش یافته است.
اما آنها اذعان می کنند که پیشبینی اثرات جوی بر رنگ حیوانات هنگامی که هر دو مولفه دما و رطوبت دخیل باشد دشوار است. مدلهای جوی پیشبینی می کنند که جنگل های آمازون گرم تر و خشک تر خواهد شد و در نتیجه رنگ حیوانات روشن تر می شود. اما جنگل های شمالی سیبری گرم تر و مرطوب تر می شوند و این مورد پیشبینی دشوار خواهد بود.
بنتون می گوید: برخلاف فیزیک و شیمی در زیست شناسی قواعد مشخص ثابتی وجود ندارد. این مورد شبیه به قانون جاذبه زمین در فیزیک نیست. حتی زمانی که قواعد به صورت کلی درست پیش می روند پیشبینی رفتار هرگونه ی خاص دشوار است.
لورن باکلی(Lauren Buckley) زیست شناس در دانشگاه سیاتل واشنگتون رنگ بال پروانه ها در مناطق مرتفع را بررسی نموده است. پروانه ها در نور خورشید غرق هستند اما در حقیقت تنها بخش کوچکی در قسمت زیرین بال آنها نور خورشید را جذب می کند. او می گوید: اگر این مورد را ندانید رنگ بخش رویی بال را تماما مورد بررسی قرار می دهید در حالیکه این قسمت بی اهمیت است. به صورت خلاصه باید گفت ما باید به نحوه ی تعامل موجودات و محیط به صورت کامل نگاه نماییم.
تغییر رنگ حیوانات به سیستم تنظیم دمای حیوانات بستگی دارد. موجودات خونسرد درحال روشن تر شدن هستند و پستانداران تنوع بیشتری از خود نشان می دهند. برای بهبود این پیشبینی ها باکلی(Buckley) پیشنهاد می دهد تا از نمونه های موجود در موزه استفاده گردد تا بازه زمانی بیشتری بررسی شود. باآنکه رنگ آنها در طول زمان از بین می رود. تیان هم می خواهد آزمایشی با سوسک ها و نرم تنان انجام دهد و با قرار دادن آنها در مخازن گرم آنها را وادار به تغییر رنگ کند.
متاسفانه با افزایش دمای زمین دانشمندان داده های بیشتری درمورد این مورد به دست خواهند آورد و اگر این اخطار هولناک جهانی به حقیقت بپیوندد و وقتی گونه ها و زیستگاه ها از بین بروند قواعد اثبات شده زیست محیطی بی مفهوم خواهند بود. دلهی می گوید: باآنکه علم بسیار خیره کننده است اما این مورد سبب ناراحتی است.1399/10/15
15:48:29
0.0 / 5
1122
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد