استفاده از گاز بیومتان در نسل جدیدی از قطارها

استفاده از گاز بیومتان در نسل جدیدی از قطارها

در بین برنامه ریزی های انجام شده برای حذف تدریجی موتورهای دیزلی آلاینده، استفاده از قطارهایی که با گاز بوجود آمده از زباله های انسانی و حیوانی و مواد غذایی دور ریخته شده کار می کنند می توانند چاره خوبی باشند و انگلیس هم قصد استفاده از این ایده در راه آهن کشورش را دارد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، واگن ریلی "بیو اولترا"(BioUltra) حاصل ایده گروهی از مهندسان شرکت "Ultra Light Rail Partners" مستقر در ووستر است و توانایی حمل ۱۲۰ مسافر را دارد. واگن ریلی(railcar) وسیله نقلیه ریلی خودران است که برای جابجایی مسافران طراحی شده است.
این وسیله با حداکثر سرعت ۵۰ مایل در ساعت و طول ۶۶ فوت(۲۰ متر) گاز بیومتان را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند که این امر باتری های قطار را شارژ می کند و موتورهای آنرا به حرکت در می آورد.
این پروژه با کمک ۶۰ هزار پوندی آژانس تأمین بودجه تحقیقات "Innovate UK"انگلیس پشتیبانی می شود. این دومین کمک مالی است که توسط این آژانس به این شرکت اعطا می شود. اولین کمک مالی که ۳۵۰ هزار پوند بود در اوایل سال ۲۰۲۰ برای ساخت یک قطار ریلی کوچکتر با ظرفیت ۶۰ نفر به این شرکت داده شده بود. آزمایش سرعت این مینی قطار آزمایشی که حدود ۳۳ فوت (۱۰ متر) طول و حدود ۱۲ تن وزن داشت ماه ژوئیه سال ۲۰۲۰ در تاسیسات "Motorail's Long Marston" انجام شد.
گفتنی است به علت شیوع کرونا تغییراتی در این قطار اعمال خواهد شد و قطار جدید به خصوصیت هایی مانند نور فرابنفش، سطوح مسی ویروس کش، سپر پلاستیکی و تهویه قوی مجهز می گردد.
قطار "بیواولترا" قادر خواهد بود جایگزین واگن های ریلی گازوئیلی آلاینده، پر سر و صدا و کم بازده(که به علت هزینه های بالای زیرساخت، الکتریکی نشده اند) شود.
دولت انگلیس اعلام نموده که می خواهد قطارهای گازوئیلی را تا سال ۲۰۴۰ از خطوط راه آهن انگلیس حذف کند و به منابع سوختی جایگزین همچون زیست گازها، هیدروژن و قطارهای مجهز به باتری روی آورد.


زیست گاز یا گاز زیستی از شکستن و تجزیه زیست توده توسط ریزاندامگان(میکروارگانیسم ها) و باکتری ها در غیاب اکسیژن به دست می آید.
زیست گاز مشابه انرژی خورشیدی و انرژی بادی یک منبع تجدیدپذیر انرژی حساب می شود. زیست گاز را می توان از زیست توده یا زباله های زیستی تولید کرد، در نتیجه سازگار با محیط زیست است.
برخلاف موتورهای دیزلی، خودرو های ریلی بیومتانی هیچ نیتروژن دی اکسید سمی منتشر نمی کنند و در واقع منجر به حذف خالص دی اکسید کربن از جو می شود. گفتنی است گرچه متان بعنوان سوخت استفاده خواهد شد اما بویی ندارد.
"کریستوفر مالتین"(Christopher Maltin) مدیر فنی شرکت "Ultra Light Rail Partners" اظهار داشت: اثبات شده که بیومتان بدون هیچ تردیدی از نظر زیست محیطی سازگارترین سوخت است. من خوشحالم که به دنبال تولید نخستین قطار سبک ریلی در جهان که از بیومتان نیرو می گیرد و حرکت می کند، هستیم. این سوخت ساخته شده و پایدار در آینده هم مورد استفاده قرار خواهد گرفت و برای این واگن ریلی جدید هم استفاده خواهد شد.
وی ادامه داد: ترکیب بیومتان بعنوان سوخت و عدم وجود ذرات ناشی از تخریب لاستیک یا سایش جاده به تمیزترین شکل حمل و نقل عمومی منجر خواهد شد و به ارتقا کیفیت هوا کمک خواهد نمود.
این قطار در مسیرهای ریلی مشخص شده حرکت خواهد نمود و از آنجائیکه وزن آن کمتر از واگن های ریلی دیزلی است و فقط در حدود ۲۰ تن است ساییدگی کمتری روی ریل ایجاد خواهد نمود که این مورد به کاهش هزینه های نگهداری از شبکه راه آهن کمک می نماید. ظرفیت مخازن قطار بیواولترا به آن این امکان را خواهد داد تا با هر بار سوخت گیری بتواند در حدود دو هزار مایل حرکت نماید.
منبع:

1399/10/13
13:38:28
0.0 / 5
1212
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد