دارویی كه به سلول های سرطانی گرسنگی می دهد

دارویی كه به سلول های سرطانی گرسنگی می دهد

به گزارش گروه هوش مصنوعی داروهایی که میتوکندری را هدف قرار می دهند، تابحال بسیار مخرب ظاهر شده اند و یک داروی جدید با حمله به نیروگاه سلول های سرطانی به آنها گرسنگی می دهد تا موفق به نابودی آنها شود.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، میتوکندری اغلب انرژی شیمیایی مورد نیاز برای تأمین انرژی واکنش های بیوشیمیایی سلول را تولید می کند. ازاین رو آنها بعنوان نیروگاه سلول ها شناخته می شوند.
در سالهای اخیر کشف شده است که سلول های بنیادی سرطانی به این اندامک ها وابستگی زیادی دارند، اما تابحال داروهایی که عملکردهای میتوکندری را هدف قرار می دادند، بسیار سمی بوده اند.
حالا یک تیم بین المللی از محققان موسسه بیولوژی پیری "ماکس پلانک" در کلن آلمان، انستیتوی "کارولینسکا" در استکهلم سوئد و دانشگاه "گوتنبرگ" سوئد راهی مناسب را برای هدف قرار دادن میتوکندری و در واقع، گرسنگی دادن به سلول های سرطانی پیدا کرده اند.
"نینا بونکمپ" یکی از نویسندگان این مطالعه توضیح داد: ما موفق به ایجاد داروی بالقوه سرطان شدیم که عملکرد میتوکندری را بدون عوارض جانبی شدید و بدون صدمه رساندن به سلول های سالم هدف قرار دهد.
میتوکندری ها دارای مواد ژنتیکی خاص خود معروف به "mtDNA" هستند که بیان آنها توسط مجموعه ای از پروتئین ها کنترل می شود. یکی از آنها "آنزیم RNA پلیمراز میتوکندریایی"(POLRMT) است. این آنزیم خاص کلید کشف جدید این تیم تحقیقاتی است.
"نیلز گوران لارسون" رئیس این تیم تحقیقاتی اظهار داشت: یافته های قبلی گروه ما نشان داده است که سلول های در حال تکثیر سریع، مانند سلول های جنینی، نسبت به مهار بیان mtDNA بسیار حساس هستند. در حالیکه بافت های تمایز یافته مانند عضله اسکلتی می توانند این وضعیت را برای مدت زمان شگفت انگیزی تحمل کنند. ما استدلال کردیم که "POLRMT" بعنوان تنظیم کننده کلیدی بیان "mtDNA" امکان دارد یک هدف امیدوار کننده را فراهم آورد.
این تیم سپس یک ترکیب شیمیایی را مهندسی کرد که "POLRMT" را مهار می کند. مشخص شد که این ترکیب، رشد تومور را در موش ها کند می کند و به خوبی در بدن تحمل می شود.
"بونکمپ" اضافه کرد: داده های ما نشان داده است که ما اساساً سلول های سرطانی را با این دارو، بدون عوارض جانبی و سمی بودن برای بدن و حداقل برای مدت زمانی مشخص گرسنگی می دهیم. این یک فرصت بالقوه برای درمان سرطان برای ما فراهم می آورد.
محققان می گویند همینطور می توان از این داروی مهار کننده برای درک بیشتر اثرات سلولی اختلال عملکرد میتوکندری بهره برد.1399/10/08
23:53:23
5.0 / 5
1002
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد