ابداع دستگاه جدیدی برای اولین كاوش در مویرگ های مغز

ابداع دستگاه جدیدی برای اولین كاوش در مویرگ های مغز

به گزارش گروه هوش مصنوعی یک دستگاه جدید می تواند به پزشکان کمک نماید تا برای اولین بار در تاریخ جهان مویرگ ها را کاوش کنند و به قسمت هایی از مغز که تابحال قابل دسترسی نبوده، دست یابند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان موسسه فدرال پلی تکنیک لوزان(EDFL) تکنولوژی جدید کاوش عروقی را توسعه داده اند که می تواند کاوش در قسمت هایی از بدن که تابحال هیچگاه قابل دسترسی نبوده اند، ممکن کند.
"لوسیو پانکالدی" دانشجوی دکترا و "سلمان ساکار" استادیار موسسه لوزان این دستگاه جدید را ابداع نموده اند که با استفاده از انرژی هیدروکینتیک، ابزارهای پزشکی را به مکان های بسیار ظریف در بدن انسان می رساند.
قسمت های زیادی از مغز و قسمت هایی از رگ ها و عروق به علت بزرگی وسایل پزشکی تابحال کاملاً دور از دسترس پزشکان بوده است، اما این تکنولوژی جدید از جریان خون برای رسیدن به مویرگ ها استفاده می نماید.
هم اکنون پزشکان با استفاده از سیم ها و از راه کاتتر به عروق بیماران دسترسی پیدا می کنند. با این وجود، این کاتترها نمی توانند دسترسی به مناطق ظریف در بدن انسان را فراهم نمایند.
این دستگاه، نوک مغناطیسی و بدنه ای بسیار انعطاف پذیر دارد. این انعطاف پذیری که توسط زنجیره های پلیمری بوجود آمده است، سبب می شود نوک مغناطیسی آن به سادگی از رگ ها و مویرگ ها عبور کند.
محققان در مقاله خود اشاره کردند: فناوری ما توانایی بهبود روش های پیشرفته را دارد، چونکه قابلیت دستیابی را زیاد می کند، خطر صدمه را می کاهد، سرعت مداخلات با کمک ربات را به میزان قابل توجهی بالا می برد و امکان استفاده همزمان از چندین سیم را از راه یک استاندارد فراهم می آورد.
بزرگترین مزیت این فناوری دسترسی پزشکان به مناطق جدید در بدن انسان است. متخصصان پزشکی با استفاده از ربات های جراحی و فناوری تصویربرداری پزشکی از نظر نظریه می توانند سیستم های عروقی بیماران را ترسیم کرده و یا در اعماق بدن بیماران اقدامات پزشکی بسیار دقیقی انجام دهند.
تابحال این دستگاه در سیستم ریزعروق مصنوعی در دانشکده مهندسی "EPFL" آزمایش شده است. با اثبات موفقیت آمیز مفهوم این دستگاه، گام بعدی، آزمایش روی حیوانات همراه با تصویربرداری پزشکی جهت بررسی بیشتر این دستگاه است.
این مطالعه در مجله Nature Communications انتشار یافته است.
منبع:

1399/10/07
19:37:25
5.0 / 5
1594
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد