مینو محرز :

جهت شركت در آزمایش واكسن كرونا از سراسر ایران داوطلب شدند

جهت شركت در آزمایش واكسن كرونا از سراسر ایران داوطلب شدند

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اعلان اینکه جهت شرکت در آزمایش واکسن کرونا از سراسر ایران تماس گرفتند، اظهار داشت: ما امیدواریم و مردم هم امیدوار باشند.دکتر مینو محرز در گفتگو با خبرنگار مهر درباب واکسن های ایرانی کرونا با اعلان اینکه مشکلی برای تولید واکسنی که مصونیت بوجود آورد نداریم، اظهار داشت: تنها واکسنی که مجوز از وزارت بهداشت دریافت کرده همین واکسنی است که مقرر است هفته آتی وارد فاز بالینی شود.
عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اعلان اینکه واکسن هایی که مصونیت دهند قابل اطمینان هستند، اظهار داشت: این واکسن که در حال ورود به مرحله کار آزمایی بالینی است برمبنای متد ویروس کشته شده است و خاصیت اصلی این واکسن هم ایجاد مصونیت است؛ همین طور واکسن برمبنای متد ویروس کشته شده عارضه ای ندارد.
وی درباب اطمینان داشتن مردم به واکسن های ایرانی اظهار داشت: وقتی واکسنی خوب باشد و مصونیت بدهد حتما سفارش می نماییم مردم استفاده کنند. یعنی مردم این اطمینان را داشته باشند برای اینکه ما در کشورمان دانش ساخت واکسن را داریم.
محرز اشاره کرد: ما باید واکسن هایمان را خودمان بسازیم و چه بهتر که ساخت این واکسن ها با دانش و تکنولوژی ای که داریم تهیه شوند. ما امیدواریم و مردم هم امیدوار باشند برای اینکه هر یک از این پروژه ها که مجوزهای بالینی را دریافت می کنند برمبنای استانداردهای بین المللی پیش می روند.
عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه ابداً از پژوهشگران روسی و چینی در این پروژه واکسن که این هفته وارد فاز بالینی می شود استفاده نکردیم اظهار داشت: همه ساخت این واکسن کار ایران است.
وی با اشاره به استقبال مردم از واکسن کرونا و ثبت نام چندهزار نفری برای تست بالینی واکسن کرونا عنوان کرد: خوشبختانه استقبال خوبی شده و داوطلبان از تمام ایران تماس می گیرند؛ این موجب خوشی است که مردم استقبال می کنند.
محرز با تاکید بر اینکه این واکسن ایرانی برای همه مردم ایران قابل استفاده می باشد، بیان کرد: امیدوار هستیم که فاز اول به خوبی پیش رود و پس از نتیجه گرفتن وارد فاز دوم شویم.
وی اشاره کرد: اگر امکانات را داشته باشیم و خودمان این واکسن را تولید نماییم بهتر است ولی به هر صورت باید واکسن خارجی هم تهیه شود چون هم اکنون امکان تولید به صورت انبوه نیست.
عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا اظهار داشت: سالهاست که واکسن سازی در کشور ما متوقف شده بود و مجبور بودیم وارد نماییم و به مشکلاتی برای واردات همچون واکسن آنفولانزا بر خوردیم بدین سبب باید خودمان در ایران تولید نماییم انشاالله امکانات بیشتری هم در تولید انبوه تر خواهیم داشت.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه این واکسن می تواند در مقابل جهش های جدید تاثیری داشته باشد، افزود: این واکسنی که تولید می شود در مقابل جهش های ویروس هم موثر است. جهشی نیست که واکسن در آن موثر نباشد.
وی درباب واکسن هایی که برمبنای mRNA مقرر است در کشور تولید شوند نیز اظهار داشت: هنوز هیچ پروژه تولید واکسن مبتنی بر mRNA در کشور به مرحله ستاندن مجوز نرسیده که فاز اول بالینی را انجام بدهد؛ این پروژه ها باید مراحل مختلفی را بگذرانند و وزارت بهداشت مجوز آنها را صادر کند و پس از ستاندن مجوز اخلاق به سمت کارآزمایی بالینی بروند.
محرز افزود: اگر این پروژه ها در کارآزمایی بالینی موفق بودند و مصونیت به فرد دادند و از طرف دیگر عارضه ای نداشتند، به سمت ستاندن مجوز می روند.
وی با اعلان اینکه تا جایی که می دانم هنوز هیچکدام از پروژه های مبتنی بر mRNA مجوزی دریافت نکرده اند، اشاره کرد: اگر امکانات تهیه وجود داشته باشد می توانیم متکی به خودمان باشیم و کل کشور را واکسینه نماییم.

1399/10/06
19:40:07
5.0 / 5
1437
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد