كشف دومین گونه جهش یافته كروناویروس در انگلیس

كشف دومین گونه جهش یافته كروناویروس در انگلیس

دو فرد که از آفریقای جنوبی به انگلیس سفر کرده بودند، دارای گونه دوم کروناویروس واگیرتر و با قابلیت انتقال بیشتر تشخیص داده شدند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بعد از کشف یک سویه جدید و جهش یافته از ویروس کرونا در انگلیس که ترس و واهمه را در سرتاسر جهان برانگیخت، حالا خبر رسیده است که نوع جدیدتری از کروناویروس که مسری تر و واگیرتر است، در آفریقای جنوبی شناسایی شده است.
طبق گفته "مت هانکوک" وزیر بهداشت انگلیس، این کشور دو مورد از نوع دوم واگیرتر کروناویروس کووید-۱۹ را از مسافرانی که از آفریقای جنوبی به انگلیس آمده اند، شناسایی کرده است.
محدودیت های سفر به آفریقای جنوبی بلافاصله اعمال شده است و انگلیس هر کسی که در دو هفته گذشته به این کشور سفر کرده باشد بعلاوه هر کسی که با آنها تماس نزدیک داشته را تحت محدودیت های قرنطینه فوری قرار می دهد.
"هانکوک" اظهار داشت: ما فوق العاده از دولت آفریقای جنوبی به خاطر صراحت و شفافیتی که آنها به درستی به خرج داده اند، سپاسگزاریم.
دو نوع جدیدی از ویروس کرونا که نخستین مورد آن در انگلیس شناسایی شد و مورد جدید در آفریقای جنوبی کشف شده است، با وجود فرگشت مستقل در دو مکان جغرافیایی، شباهت های قابل توجهی با یکدیگر دارند. هر دو ویروس شامل جهشی به نام "N۵۰۱Y" هستند که بعنوان بخشی از توانایی ویروس در آلوده کردن سلول های بدن انسان نقش مهمی دارد.
پروفسور "سوزان هاپکینز" از سازمان بهداشت عمومی انگلیس اظهار داشت: به نظر می آید هر دو نسخه مسری تر هستند، اما متخصصان هنوز در حال بررسی جزئیات این نوع جدید هستند که در آفریقای جنوبی شناسایی شده است.
دانشمندان مستقر در آفریقای جنوبی می گویند نوع جدید کووید-۱۹ به سرعت توسعه پیدا می کند و قابلیت شیوع در همه کشورهای جنوبی را دارد.
در حالی که نوع قبلی شناسایی شده در انگلیس نگرانی های جدی را به دنبال کارکرد واکسن های توسعه یافته ضد بیماری کووید-۱۹ برانگیخته بود، شرکت آلمانی "بیونتک"(BioNTech) یکی از تولیدکنندگان نخستین واکسن کووید-۱۹ که هم اکنون در سرتاسر جهان در حال گسترش است، تصریح کرد که اطمینان علمی دارد که این واکسن برای نسخه جدید شناسایی شده در انگلیس هم موثر خواهد بود.
اولین سویه جدید بیشتر در منطقه جنوب شرقی لندن و انگلیس مشاهده شده است و باید دید که آیا هر یک از انواع جدید و جهش یافته ویروس کرونا به موارد جدی تری از بیماری منجر خواهند شد یا خیر.
ضمن اینکه باید به انتظار اظهارنظر تولیدکنندگان واکسن در مورد کارایی در مقابل سویه دوم هم نشست.
"اوغور شاهین" مدیر عامل شرکت "بیونتک" در یک کنفرانس خبری اظهار داشت: ما هم اکنون نمی دانیم که آیا واکسن ما قادر به محافظت در مقابل این نوع جدیدتر هم هست یا نه، اما از نظر علمی، به احتمال زیاد واکنش ایمنی بوجود آمده توسط این واکسن می تواند با انواع جدید ویروس هم روبرو شود.
از آنجا که نوع دوم کووید-۱۹ که اخیرا کشف شده است، جهشی مشابه با نوع اول را نشان می دهد، خوشبینی "شاهین" می تواند درست باشد. اما تا چند هفته دیگر نگذرد و ما شاهد عملکرد واکسن ها در عمل در مقابل جهش های ویروس کرونا نباشیم، نمی توان به صورت قطعی گفت.
منبع:

1399/10/05
00:57:59
5.0 / 5
1213
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد