در نشست وزارت علوم با سفیر ایتالیا ؛

نقشه راه همكاری علمی ایران و ایتالیا مشخص شد

نقشه راه همكاری علمی ایران و ایتالیا مشخص شد

گروه هوش مصنوعی: در وبینار تخصصی همکاریهای علمی، فناوری و فرهنگی ایران و ایتالیا بر گسترش همکاریهای پژوهشی بین دو کشور تاکید و نقشه راه همکاری علمی بین دو کشور مشخص شد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، همزمان با شروع به کار بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار کشور که در سال ۱۳۹۹ به سبب شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی برگزار شد، وبینار تخصصی همکاریهای علمی، فناوری و فرهنگی ایران و ایتالیا با حضور سفرای دو کشور ایران و ایتالیا، مقام­هایی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) و با سخنرانی متخصصینی از دانشگاه ها، پارک­های علم و فناوری و موسسات پژوهشی دو کشور با حضور ۱۸۰ نفر اجرا شد.
در این جلسه ابتدا عبدالساده نیسی مدیرکل دفتر پشتیبانی از پژوهش و فناوری وزارت عتف اهداف این جلسه را تبیین و به عزم کارگروه تعاملات ایران و ایتالیا بر گسترش روابط علمی و فناوری دو کشور اشاره نمود. سپس حسین سالار آملی قائم مقام وزارت عتف در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری­های علمی و بین المللی به ایراد سخنرانی پرداخت.
در ادامه این برنامه حمید بیات سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور ایتالیا و جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در ایران ضمن استقبال از برگزاری این جلسه تخصصی به بیان دیدگاه­ های خود و ارائه پیشنهادات در امتداد تقویت همکاری­های دو کشور به ویژه در زمینه ­های علم، فناوری و فرهنگی پرداخته و نقش حوزه دیپلماتیک دو کشور را در تقویت این همکاری تشریح نمود.
سپس دکتر علی باستی رئیس پارک علم و فناوری گیلان و دبیر اجرائی بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار کشور ضمن بیان پیشینه نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری و پروسه تبدیل آن به یک نمایشگاه مجازی، با ورود به نمایشگاه به صورت آنلاین ویژگی­های آن و شرکت کنندگان شامل دانشگاه­ها، پارک ­های علم و فناوری و موسسات پژوهشی را معرفی نمود.
بررسی نقش دیپلماسی فناوری بر همکاریهای علمی و فناوری ایران و ایتالیا در ادامه دکتر وینچنزو لیپاردی از موسسه SPICI ایتالیا فعال در همکاری­های بین المللی حوزه نوآوری ضمن اشاره به نقش دیپلماسی علمی بر گسترش روابط علمی و فناوری ایران و ایتالیا، بر رابطه بیشتر زیست بوم ­های نوآوری و استارتاپی دو کشور تاکید نمود.
سپس محمدرضا موحدی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف ضمن ارائه گزارشی از وضعیت زیست بوم پژوهش و فناوری کشور به بیان پتانسیل­ها و زیرساختهای موجود در دانشگاه صنعتی شریف و پارک علم و فناوری شریف در امتداد افزایش تعاملات دو کشور پرداخته و پیشنهاداتی در این خصوص ارائه کردند.
معرفی زیست بوم پژوهش و فناوری کشور توسط معاون پژوهشی دانشگاه شریف
در این جلسه همین طور پروفسور کارلو چررتی (استاد ایران شناسی دانشگاه ساپینتزا رم) همکاریهای دوجانبه در زمینه کارهای فرهنگی و دیرینه شناسی و نتایج بدست آمده در سالهای گذشته مواردی را ذکر کرد، پروفسور جورجیو ونتره (رئیس گروه مهندسی الکترونیک و فناوری اطلاعات دانشگاه فدریکو ناپل ایتالیا و مدیر علمی آکادمی توسعه دهنده اپل، تنها آکادمی اروپایی)، پرونده موفقیت آمیز قطب فناوری دانشگاه ناپل توسط کمیسیون اروپا و چندین آکادمی و تعامل با شرکت های بزرگ بین المللی را معرفی کردند، هادی شهریار شاه حسینی (معاون بین الملل دانشگاه علم و صنعت ایران)، مژگان یزدیان پور (رئیس مرکز همکاری­های علمی و بین المللی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان) و منیر خلقی (مدیر امور حقوقی و بین الملل مرکز پژوهش­های میراث فرهنگی و گردشگری) در قالب ارائه سمینارهایی به بیان پیشینه تعاملات دو کشور و موضوعات مورد علاقه جهت افزایش همکاری­های فیمابین پرداختند.
در اختتام دکتر لیپاردی و دکتر نیسی با اشاره به اینکه در سال­های اخیر عملکرد آکادمیک دو کشور و سیاستگذاری سفارتخانه های دو کشور نشان داده است که «دیپلماسی علمی» می تواند از جایگاه ویژه ای در روابط ایران و ایتالیا برخوردار باشد.
نقشه راه همکاری علمی ایران و ایتالیا مشخص شد
دکتر نیسی همین طور ضمن تشکر از استادان ایرانی و ایتالیایی که در این برنامه با سخنرانی های خود بر اهمیت و غنای همکاریهای پژوهشی میان دو کشور داشته اند اصرار کرد که این اختتام برنامه ما نیست، بلکه آغازی تازه برای بسط پیوندهای علمی و فرهنگی میان این دو ملت بزرگ است.
این مقام مسول وزارت علوم جمع بندی این وبینار را در دو برنامه زیر و در حقیقت نقشه راه همکاری با کشور ایتالیا اعلام کرد؛
برنامه کوتاه مدت: تقویت و ادامه همکاری­هایی که با ایتالیا شکل گرفته و عملیاتی کردن پروژه­ها و تفاهم ­نامه­ های همکاری بین موسسات علمی دو کشور.
برنامه بلند مدت: رویکرد برد-برد؛ تلفیقی از رویکرد بالا به پایین و پایین به بالا برای تعریف پروژه های جدید و برنامه ریزی منسجم برای اجرای آنها، همچون تاسیس انجمن علمی ایران و ایتالیا که می­تواند شبکه علم و فناوری دو کشور ذیل آن تعریف و کارهای پژوهش و فناوری دنبال کند؛ راه اندازی روز علم و فناوری ایران و ایتالیا و راه اندازی دومین فروم فناوری دو کشور.
همچنین در آخر پیشنهاد شد موضوعات مطرح شده در این جلسه تخصصی بوسیله کارگروه تعاملات ایران ایتالیا (IIAC Leading House) مستقر در وزارت عتف و با همکاری بعضی از شرکای ایتالیایی همچون موسسه SPICI برای برنامه ریزی بیشتر در دستور کار قرار گیرد.


منبع:

1399/10/01
18:17:49
5.0 / 5
1733
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد