وزیر بهداشت:

دانشگاهها تحقیقات را به سمت تولید محصول ببرند

دانشگاهها تحقیقات را به سمت تولید محصول ببرند

به گزارش گروه هوش مصنوعی وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تحقیقات کاربردی می تواند باعث ارتقا ملی و افزایش درآمد ناخالص ملی شود اظهار داشت: دانشگاهها تحقیقات را به سمت تولید محصول ببرند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، سعید نمکی وزیر بهداشت امروز در مراسم رونمایی از هفت پروژه فناورانه حوزه سلامت که به صورت آنلاین برگزار شد، اظهار داشت: تاثیرگذارترین مولفه و فاکتور، مبحث پژوهش و تحقیقات است که خیلی از کشورها آنرا در پیش گرفته اند.
وی با اشاره به اینکه اگر کشوری بخواهد در جهت توسعه گام بردارد باید به پژوهش روی بیاورد، اضافه کرد: متاسفانه در بعضی از کشورها همچون کشور خودمان تصور بر این است که اندیشه پژوهشگری باید از دانشگاه ها آغاز شود اما نظر من این است که نهادینه سازی پژوهش از کودکی شروع می شود.
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تقویت این فرهنگ که کودکان باید کاوشگرانه و جستجوگرانه حرف بزنند و سوال بپرسند، مبنای تغییر رویکرد ما در پژوهشگری و جستجوگری است، اظهار داشت: ما باید روح جستجوگرانه و مطالبه گری را از دوران مدرسه آغاز نماییم.
وی اظهار داشت: این نخستین تقاضای ما از همه مسؤلان و سیاستگذاران نظام کشور است که مدرسه را تبدیل به نخستین پایگاه جستجوگری و کاوشگری و تقویت روحیه جستجوگری در کودکان قرار دهند.
نمکی تصریح کرد: کشورهایی مانند چین و جنوب شرقی آسیا درست در ایام خیلی سخت اقتصادی، بیشترین انرژی خویش را صرف تحقیقات و گسترش بخش های تحقیق و توسعه مراکز تحقیقاتی کردند.
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه کشورهای غربی به علت مضایقی که به علت کرونا متحمل شدند کمتر وقت خویش را در امر پژوهش صرف کردند، اظهار داشت: کشورهای چین و آسیای جنوب شرقی در پیک بدترین روزهای اقتصادی بیشترین وزن فعالیت آنها به امر تحقیقات اختصاص یافت
وی افزود: ما نخستین گامی که باید در سیاست های کلان کشور برداریم، دادن وزن مناسب به امر تحقیقات و بودجه ریزی ملی است ازاین رو انتظار می رود که دانشگاه های علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی، تحقیقات را به سمت تولید محصول ببرند تا راهکاری برای حل مشکلات کشور باشد.
وی اضافه کرد: حالا مقاله تنها نمی تواند مشکل گشای کشور در حال توسعه باشد. ازاین رو لازم است که همه مقاله ها محصول جانبی در جهت رسیدن به محصولات اساسی تر باشند و بتوانند بعنوان حلقه ای برای پویش حلقه های آتی در جهت تولید ملی و خودکفایی به کار گرفته شوند.
وزیر بهداشت تصریح کرد: تقاضا می کنم با منابع محدود ملی، تحقیقات را به سمت یک راهکار و حل یک مشکل کشور در دانشگاه های علوم پزشکی به کار بگیرید.
نمکی با اشاره به اینکه در دانشگاه های علوم پزشکی، پژوهش علاوه بر توسعه ملی، می تواند نقش بی بدیلی در توسعه نظام سلامت کشور داشته باشد، خاطرنشان کرد: یکی از ابزارهای توسعه کشورها، توسعه زیرساخت های بهداشت و نظام سلامت است ازاین رو ما در دانشگاه های علوم پزشکی نقش حساس تری برای مراکز تحقیقات برای توسعه ملی قائل هستیم؛ چونکه تحقیقات به توسعه زیر ساخت نظام سلامت کمک می نماید و نظام سلامت در توسعه ملی بسیار موثر است.
وی اضافه کرد: اگر تحقیقات مورد توجه قرار بگیرد، می تواند منجر به کاهش مرگ و میر، ناتوانی، صدمه های اجتماعی، از کارافتادگی در کشور شود.
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تحقیقات می تواند سبب ارتقاء ملی و افزایش درآمد ناخالص ملی شود، تاکید کرد: در جهت اجرای تحقیقات باید به موضوعات مساله محور و عرضه راهکارهای جدید برای حل مشکلات توجه گردد و در این راستا لازم است از رفتارهای جزیره ای بپرهیزیم و کار یکدیگر را تکمیل نماییم.
وی با تاکید بر اینکه همینطور ضروریست که به صورت یک شبکه مشکلات را برطرف نماییم، اظهار داشت: تابحال رویکرد شرکتهای دانش بنیان یک رویکرد تأثیرگذار بوده است چونکه در این دولت فعالیت بیشتر از ۵ هزار شرکت دانش بنیان را می بینیم که از این تعداد ۵۰۰ شرکت در دانشگاه های علوم پزشکی فعالیت می نمایند.
نمکی اظهار داشت: ما بعنوان متولی تخصیص منابع، بودجه شرکتهای دانش بنیان را به شکل قابل توجهی افزایش دادیم چونکه راه برون رفت کشور از بحران ها، دست دراز کردن به سمت آمریکا نیست بلکه کمک گرفتن از شرکتهای دانش بنیان است.
وی افزود: متکی بودن به دانش داخل و باور داشتن به آنها بزرگترین نقطه قوت ما در کشور به حساب می آید و این تنها راهی است که می تواند ما را از شرایط سخت بیرون بیاورد.
وزیر بهداشت اظهار داشت: اگر دست و پا به سمت آمریکا دراز نماییم هیچ گونه سرافرازی در کشور نخواهیم داشت.
نمکی تصریح کرد: در ابتدای شیوع اپیدمی کرونا، ذهن و روح من درگیر این طوفان بود اما در عرض کمتر از ۵۰ روز، تولید ماسک، تست های pcr با تاکید بر پردازش داخلی و شوینده ها، ضدعفونی کننده ها توسط شرکتهای دانش بنیان به تولید رسید و این یک افتخاری بزرگ بود.
وی اضافه کرد: ما روزهای بسیار سختی داشتیم اما امیدواریم با تاکید بر دانش داخلی و پژوهش های کارآمد، روزهای موثرتری را رقم بزنیم.


منبع:

1399/09/29
14:40:53
5.0 / 5
1251
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد