یك مقام مسئول وزارت علوم خبرداد

سهم پایین پژوهش از تولید ناخالص داخلی در كشور

سهم پایین پژوهش از تولید ناخالص داخلی در كشور

به گزارش گروه هوش مصنوعی مدیر کل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم اظهار داشت: به سبب سهم اندک پژوهش از تولید ناخالص داخلی توان رقابت با سایر کشورها را نداریم.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، محمد سعید سیف، در وبینار الگوهای نوین در ارتباط پژوهشگاهی علوم انسانی با نیازهای جامعه و صنعت که امروز برگزار شد، اظهار نمود: سهم پژوهش در ایران از GDP (تولید ناخالص داخلی) کمتر از نیم درصد است در حالیکه این عدد در کشورهای دیگر قابل توجه است. به صورتی که در کشوری مثل چین دو درصد از تولید ناخالص داخلی را صرف سرمایه گذاری در حوزه تحقیق و توسعه می کنند و کشوری مانند کره جنوبی ۴ درصد از GDP خودرا به پژوهش مختص کرده است.
وی اضافه کرد: ما با این سرمایه گذاری اندک خیلی سخت می توانیم رقابت نماییم. سرمایه گذاری مالی در ایران در بخش پژوهش چیزی برای گفتن ندارد و در واقعی توانی برای مانور و رقابت با سایر کشورها نداریم.
مدیر کل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم افزود: ما در حوزه علوم انسانی افراد شاخصی داریم که در سطوح بین الملل درخشیده اند اما وقتی متوسط کشور را در نظر می گیریم آمار و ارقام، وضعیت خوبی را نشان نمی دهد. شاخص باسوادی در ایران ۸۶ درصد است و حدودا سواد عمومی ما متوسط دنیا است اما از لحاظ کیفیت نیروی انسانی اهرم جدی و ویژه ای نداریم.
وی ضمن اشاره به اینکه با عنایت به شرایط کنونی در ایران ما نیازمند همکاری و هم افزایی هستیم، عنوان کرد: ما نیروی انسانی و دانش انباشته ای برای رقابت جدی نداریم اما می توانیم هم افزایی داشته باشیم و با عنایت به تعدد پژوهشگاهها و مراکز اجرائی مرتبط اگر این هم افزایی شکل بگیرد می توان انتظار جهش و پیشرفت خارج از قاعده داشته باشیم.
مدیر کل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم افزود: امسال در هفته پژوهش مقرر است دانشمندان برتر در همکاری جامعه و صنعت مشخص شوند و از آنها تقدیر خواهد شد. در همین رابطه از دانشگاهها خواسته ایم اساتید و هیئت علمی خودرا که کارنامه خوبی در همکاری جامعه و صنعت را داشته اند به ما معرفی کنند که در نهایت ۱۴۰ نفر به ما معرفی گشتند.
وی به معیارها و شاخصهای تعیین دانشمندان برتر در همکاری با جامعه و صنعت اشاره نمود اظهار داشت: مشارکت در فعالیت ها و برنامه ریزی های ملی و منطقه ای، اجرای قراردادهای پژوهشی تقاضامحور، ارائه دستاوردهای مهم اجرائی و موثر در رفع مشکلات کشور و همکاری با نهادها و صنایع کشور برای شناسایی و رفع مشکلات همچون این معیارها بوده اند.
مدیر کل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم در انتها ۴ پیشنهاد را برای ارتباط منسجم میان دانشگاه و صنعت ارائه کرد و اضافه کرد: بنده پیشنهاد می کنم برنامه های مشترکی با دانشگاههای فنی تدوین شود و دوره های مهارتی مورد نیاز دانشجویان با دانش آموختگان به طور گسترده تعریف شود. همین طور راه اندازی کلینیک های مشاوره برای ارتباط گسترده و مستمر با جامعه و استفاده بهینه از طرح فرصت مطالعاتی برای شناسایی و توسعه همکاریهای مشترک با دستگاههای اجرائی کشور ضروری می باشد.

1399/09/25
22:30:07
5.0 / 5
1409
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد