در گزارش گروه هوش مصنوعی اعلام شد؛

آخرین یافته ها از جهش ویروس كرونا در ایران

آخرین یافته ها از جهش ویروس كرونا در ایران

مجری طرح ردیابی ژنتیکی ویروس کرونا در ایران اظهار داشت: طی 5 ماه اخیر چندین جهش ویروس کرونا در نمونه های ایرانی دیده شده است و این جهش ها همیشه در حال افزایش هستند.دکتر محمدعلی ملبوبی معاون فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: تعداد جهش های ویروس کرونا با فراوانی بیش از ۵ جهش در هر مکان ژنی ویروس از دو ماه پیش تا کنون از ۲۸ مورد به ۳۵ جهش در ۲۰۳ نمونه بیمار ایرانی رسیده است.
مجری طرح ردیابی ژنتیکی ویروس کرونا در ایران با اعلان اینکه بیش از نیمی از این جهش ها اختصاصی ایران بوده اند، اظهار داشت: از این تعداد، ۲۵ جهش سبب تغییر در توالی پروتئین ها شده که نیازمند بررسی دقیق تر است.
نایب رئیس انجمن بیوتکنولوژی افزود: همچون جهش «Val۳۷۸Ile در ژن NSP۲» در ۷۸ درصد نمونه ها و «جهش Leu۳۶۰۶Phe در ژن NSP۶» در ۶۰ درصد نمونه ها دیده شده که یافته قابل توجهی هستند.
م لبوبی اشاره کرد: جهش «Ser۳۳Arg» در پروتئین نوکلئوکپسید که در پاسخ ایمنی بدن نقش دارد، در ۳۰ درصد نمونه های ایرانی دیده شده و جالب این است که تا کنون در سایر کشورها گزارش نشده و می توان گفت جهش اختصاصی ایران است.
مجری طرح ردیابی ژنتیکی ویروس کرونا در ایران عنوان کرد: جهش «Asp۶۱۴Gly در ژن Spike» که جهشی رایج در اروپا است در ۲۴ درصد نمونه های ایرانی از فروردین ماه ۹۹ نیز گزارش شده است.
وی در ادامه اشاره کرد: جهش ها اغلب موجب تغییر اساسی نمی شوند ولی رصد آنها به صورت مداوم امری ضروری می باشد.
ملبوبی اشاره کرد: البته تعداد کل جهش های شناسایی شده بیشتر است اما به دلایلی مانند خطای نمونه برداری و توالی یابی و وجود جهش های مختلف در حین تکثیر در بدن میزبان، ما فراوانی وجود بیش از ۵ جهش در یک مکان ژنی را بعنوان شاخص جهش یک ژن در جمعیت در هر مرحله از آنالیز گزارش می نماییم.
به گفته وی از آنجائیکه ویروس برای تکثیر به بدن میزبان نیاز دارد، سرایت و تکثیر و در نهایت استقرار در هر جمعیتی با میزان رفت و آمد افراد جامعه با هم ارتباط مستقیم دارد. هرچه تجمع افراد با ویروس های جهش یافته در جامعه بیشتر باشد، احتمال کاهش شدت شیوع بیماری دیرتر اتفاق می افتد.
وی افزود: باتوجه به نتایج به دست آمده، مهمترین چاره پیشنهادی باتوجه به جهش های مشاهده شده در ایران، کاهش توزیع و اختلاط جهش ها در میان جمعیت های مختلف است. این مهم بوسیله کاهش ارتباط انسان ها با یکدیگر به صورت استفاده از ماسک، حفظ فاصله اجتماعی و عدم مسافرت امکان پذیر است.
ملبوبی اشاره کرد: یافتن ارتباط میان جهش های شناسایی شده با شدت سرایت و مبتلاشدن به این بیماری از موضوعاتی است که نیاز به بررسی عمیق تری دارد.
وی افزود: تیم پژوهشی در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری آمادگی خودرا جهت ادامه این پژوهش در جهت بررسی جنبه های مختلف جهش های گزارش شده بر شدت سرایت و ابتلا، اثر گذاری داروهای کاندید و ارائه مدلی جهت پیش بینی موارد مشابه یا استفاده در مدیریت همه گیری این بیماری را در صورت فراهم کردن شرایط همکاری با مراکز مختلف از جانب دستگاه های ذیربط را اعلام می دارد.

1399/09/18
18:54:45
5.0 / 5
1118
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد