ایرباس مامور توسعه مریخ نورد آژانس فضایی اروپا شد

ایرباس مامور توسعه مریخ نورد آژانس فضایی اروپا شد

به گزارش گروه هوش مصنوعی آژانس فضایی اروپا مأموریت توسعه مریخ نورد جدید و پیشرفته خویش را بر دوش شركت ˮایرباسˮ گذاشت.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، آژانس فضایی اروپا(ESA) قراردادی با شرکت "ایرباس"(Airbus) منعقد کرده است که مرحله بعدی توسعه مریخ نورد پیشرفته "Sample Fetch" را پیش ببرد.
قرارداد مطالعات پیشرفته به "ایرباس" اجازه می دهد تا در انگلیس به کار روی مریخ نوردی که نمونه سنگ ها و خاک مریخ را جمع آوری خواهد نمود و به زمین خواهد آورد، ادامه دهد.
هم اکنون ناسا در حال آماده سازی برای پرتاب مریخ نورد "استقامت"(Perseverance) است که مقرر است در ۲۰ ژوئیه سال ۲۰۲۰ از پایگاه کیپ ناورال با موشک "اطلس ۵ " پرتاب شود. با تاکید بر موفقیت در مأموریت مریخ نورد "کنجکاوی"(Curiosity)، مأموریت "مقاومت" بعد از مأموریت های "وایکینگ" که در سال ۱۹۷۶ انجام شد، نخستین ماموریتی خواهد بود که به صورت مستقیم به دنبال نشانه هایی از حیات فعلی یا گذشته در سیاره سرخ خواهد گشت.
علاوه بر این، "استقامت" نخستین ماموریتی خواهد بود که نمونه هایی را برای آوردن به زمین و انجام آزمایش جمع آوری می کند.
با این وجود، این مریخ نورد نمی تواند نمونه ها را به زمین بازگرداند، چون که "مقاومت" نمونه ها را جمع آوری می کند و در چند لوله می گذارد و در پشت سر رها می کند. بدین منظور، مأموریت "Fetch" که در سال ۲۰۲۶ پرتاب خواهد شد و در سال ۲۰۲۸ روی مریخ فرود خواهد آمد، قدم بعدی در روند آوردن نمونه ها به زمین خواهد بود.


این مریخ نورد که به اندازه یک ماشین جمع و جور است، از "استقامت" کوچکتر خواهد بود و به جای ۶ چرخ کوچک، بر روی چهار چرخ بزرگ حرکت می کند. به قول "ایرباس"، این امر سبب می شود که این مریخ نورد پیچیدگی کمتری داشته باشد، سریع تر باشد و احتمال کمتری در گیر افتادن آن در خاک مریخ باشد.
هنگامی که "Fetch" بر روی سطح سیاره سرخ فرود بیاید، به صورت میانگین به مدت ۶ ماه روزانه ۲۰۰ متر حرکت می کند و مسیر "استقامت" را دنبال می کند و با الگوریتم های دید کامپیوتری به دنبال ۴۳ نمونه جمع آوری شده و به جای مانده از "مقاومت" خواهد گشت و با بازوی رباتیک خود تا ۳۶ مورد از این نمونه ها را جمع آوری کرده و آنها را در یک قوطی خاص قرار می دهد.
سپس "Fetch" به محل فرود و فرودگر خود برمی گردد؛ جایی که یک بازوی رباتیک دوم، نمونه های داخل قوطی را از مریخ نورد جدا کرده و آنرا به وسیله نقلیه "Mars Ascent" منتقل می کند.
در نهایت این نمونه ها در سال ۲۰۳۱ در یوتای آمریکا به زمین آورده خواهند شد.
مرحله اولیه توسعه مأموریت "Fetch" در ژوئیه سال ۲۰۱۸ در انگلیس شروع شده است و "ایرباس" حالا در حال توسعه الگوریتم ها و بازوی رباتیک آن برای گرفتن نمونه ها است.
با پیشرفت ناسا در ساخت فرودگر مریخی، برخی الزامات مهندسی این مریخ نورد بخصوص سیستم حرکتی آن باید اصلاح گردد.1399/03/28
22:21:39
5.0 / 5
2373
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد