مقابله با كروناویروس به كمك مولكول های گوگرد

مقابله با كروناویروس به كمك مولكول های گوگرد

پژوهشگران سوئیسی در بررسی جدیدی نشان داده اند كه شاید مولكول های گوگرد برای مقابله با كروناویروس موثر باشند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، بعضی از ویروس ها می توانند بواسطه مکانیسمی که مولکول های آلی گوگرد را درگیر می کند، به درون سلول راه یابند. شیمی دانان "دانشگاه ژنو"(UNIGE) سوئیس، مهارکننده های موثری را کشف کرده اند که می توانند جلوی جذب کروناویروس را بگیرند.
غشای سلول برای ویروس ها نفوذناپذیر است. آنها برای وارد شدن به سلول و عفونی کردن آن، طیف وسیعی از راهبردها را به کار می گیرند تا از خاصیت های سلولی و بیوشیمیایی غشاها استفاده کنند. به سبب استواری واکنش های شیمیایی و پیوندهای موجود، هم اکنون هیچ مهارکننده موثری در دسترس نیست.
این گروه پژوهشی، مهارکننده هایی را شناسایی کرده اند که ۵۰۰۰ برابر موثرتر از متداول ترین نوع مهارکننده های کنونی هستند. آزمایش های پیش بالینی نشان داده اند که این مهارکننده ها می توانند راه ورود ویروس های منتشرکننده پروتئین کروناویروس را به سلول مسدود کنند. این پژوهش، راه را برای پژوهش در مورد داروهای ضد ویروسی جدید هموار می سازد.
پژوهشگران بخش شیمی آلی دانشگاه ژنو از سال ۲۰۱۱ به سرپرستی پروفسور "استفان ماتیل"(Stefan Matile)، استاد این دانشگاه، به بررسی راه واکنش "تیول ها"(Thiols) با ساختارهای شامل گوگرد پرداختند.
ماتیل اظهار داشت: این واکنش ها، واکنش های شیمیایی خاصی هستند برای اینکه می توانند حالت را به صورت پویا تغییر دهند. در واقع، پیوندهای کووالانسی بر طبق تقسیم الکترون بین دو اتم و باتوجه به شرایط، آزادانه بین اتم های گوگرد در نوسان قرار می گیرند.

عبور از غشای سلول
ترکیبات گوگرد، در طبیعت وجود دارند و به خصوص در غشای سلول های یوکاریوتی و پوشش ویروس ها، باکتری ها و مواد سمی دیده می شوند. پژوهش ها نشان می دهند که ترکیبات گوگرد، نقش مهمی در یکی از مکانیسم ها موسوم به "جذب بواسطه تیول"(thiol-mediated uptake) بر عهده دارند که به ورود دشوار از بیرون سلول به درون آنرا ممکن می سازد. این مرحله کلیدی، پیوند دینامیکی میان تیول ها و سولفیدها را شامل می شود.
ماتیل افزود: هر چیزی که به سلول برسد، می تواند به این پیوندهای پویای گوگرد متصل شود. آنها بواسطه پروسه "درون بری" یا "اندوسیتوز"(Endocytosis) و یا انتقال مستقیم بوسیله غشای پلاسما، به درون سلول راه پیدا می کنند. پژوهش هایی که چند سال پیش انجام شده اند، نشان می دهند که ورود "HIV" و "دیفتری" بواسطه مکانیسمی صورت می گیرد که تیول ها را شامل می شود.
وی ادامه داد: شیمی این فرایند، به خوبی شناخته شده است اما هیچ کس باور ندارد که این پروسه می تواند در جذب سلولی نقش داشته باشد. نقش تیول های غشا در جذب سلولی معمولا با بهره گیری از "واکنشگر المان"(Ellman's reagent) صورت می گیرد اما این آزمایش همیشه قابل اطمینان نیست برای اینکه واکنش نسبتا کم واکنشگر المان، با واکنش نسبتا زیاد تیول ها و سولفیدها مواجه می شود.

جستجوی یک مهارکننده
ماتیل و گروهش، جستجوی یک مهارکننده احتمالی را آغاز کردند که بتواند یک آنتی ویروس کارآمد در مقابل کروناویروس باشد. آنها به بررسی مهارکننده های احتمالی پرداختند و آزمایش های درون کشتگاهی جذب مولکول های گوگرد را با کاوشگرهای فلورسنت انجام دادند تا حضور آنها را درون سلول ها با بهره گیری از "میکروسکوپ فلورسانس"(fluorescence microscopy) ارزیابی کنند.
بررسی ها نشان داد که مولکول های گوگرد تا ۵۰۰۰ برابر موثرتر از واکنشگر المان هستند. ماتیل اظهار داشت: این نتایج هنوز در مراحل ابتدایی هستند و این که بگوییم که داروی ضد ویروسی برای مقابله با کروناویروس کشف کرده ایم، فقط در حد یک حدس است.
این پژوهش، در مجله "Chemical Science" به چاپ رسید.1399/09/02
09:48:24
5.0 / 5
1403
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد