ارتباط آپنه خواب با افزایش ریسك مبتلا شدن به بیماری های خودایمنی

ارتباط آپنه خواب با افزایش ریسك مبتلا شدن به بیماری های خودایمنی

پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود، ارتباط میان آپنه خواب را با افزایش ریسك مبتلا شدن به بیماری های خودایمنی مورد بررسی قرار دادند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه جورجیا، پژوهش جدیدی که روی افراد مبتلا به آپنه خواب صورت گرفته است، نشان داده است که چرا آپنه خواب می تواند با اختلالات خودایمنی در ارتباط باشد. شاید نتایج این پژوهش بتوانند به عرضه درمان ها و داروهای جدید کمک کنند.
این پژوهش که به سرپرستی "بردلی فیلیپز"(Bradley Phillips)، پژوهشگر "دانشگاه جورجیا"(University of Georgia) صورت گرفته است، بر پایه یکی از پژوهش های پیشین است که نشان داده است آپنه خواب می تواند عامل افزایش ریسک بیماری های خودایمنی باشد. اختلالات سیستم ایمنی، نتیجه فعالیت کم یا فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی است و می تواند به بروز بیماری هایی مانند لوپوس و روماتیسم مفصلی منجر شود.
فیلیپز اظهار داشت: این پژوهش، به بررسی مکانیسم های مهمی می پردازد که امکان دارد خطر اختلالات خودایمنی را در افراد مبتلا به آپنه خواب بالا برند.
آپنه خواب، نوعی اختلال است که هنگامی رخ می دهد که عضلات گلو به صورت موقت استراحت می کنند، مجاری تنفسی باریک می شوند و هنگام خواب، تنفس برای لحظه ای قطع می شود. درمان متداول آپنه خواب، "فشار جریان هوای همواره مثبت"(CPAP) است که برای کمک به تنفس بیماران، فشار هوای ملایمی را به صورت مداوم و با کمک یک ماسک به راه های هوایی وارد می نماید اما حدود ۴۰ درصد از بیماران نمی توانند دستگاه CPAP را تحمل کنند.
آپنه خواب می تواند خطر بروز چندین اختلال خودایمنی را افزایش دهد اما درک ضعیفی در مورد پیوندهای مولکولی در رابطه با خودایمنی وجود دارد.
سطح غیرعادی سیتوکین ها
فیلیپز و همکارانش، چهار سیتوکین در رابطه با بیماری خودایمنی را مورد بررسی قرار دادند. آنها سیتوکین ها را در سه گروه از بزرگسالان ارزیابی کردند؛ بیمارانی که آپنه خواب آنها درمان نشده است، بیماران مبتلا به آپنه خواب که در حال دریافت درمان هستند و بیمارانی که به آپنه خواب مبتلا نیستند. نتایج این پژوهش، سطحی غیرعادی از چهار سیتوکین را در بیماران مبتلا به آپنه خواب درمان نشده نشان داد. این مورد نشان داده است که خواب ضعیف و ذخیره ناکافی اکسیژن می توانند سیتوکین ها را تحت تأثیر قرار دهند.
این پژوهش، یکی از چهار موردی را مورد بررسی قرار می دهند که امکان دارد در ارتباط میان آپنه خواب و بیماری های خاص موثر باشند. پژوهشگران علاوه بر اختلالات خودایمنی، اختلالات عصبی، بیماری های قلبی-عروقی و بیماری های کلیوی را هم مورد بررسی قرار دادند.
فیلیپز افزود: بررسی ارتباط میان آپنه خواب و بیماری های دیگر همیشه دشوار است. آپنه خواب بزرگسالان معمولا در بین سالی تشخیص داده می شود اما با بالا رفتن سن افزایش می یابد.
افراد با افزایش سن، در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری های دیگر هم قرار می گیرند و برای پزشکان دشوار است که تشخیص دهند آپنه خواب به تنهایی عامل این بیماری است و یا فقط در افزایش شدت و گسترش آن نقش دارد. ما می دانیم که آپنه خواب درمان نشده می تواند به بروز فشار خون بالا منجر شود و اثر داروهای فشار خون را از بین ببرد. اگر نقش آپنه خواب تا این اندازه مهم باشد، باید در کنار بیماری های دیگر مورد ارزیابی قرار بگیرد و درمان گردد.
این پژوهش، در مجله "Clinical Immunology" به چاپ رسید.
منبع:

1399/08/29
12:49:25
5.0 / 5
1333
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد