كرمهای انگلی حلقه گمشده درباره ماهیت ۲گانه یك تنظیم كننده ایمنی كلیدی

كرمهای انگلی حلقه گمشده درباره ماهیت ۲گانه یك تنظیم كننده ایمنی كلیدی

پژوهشگران ˮدانشگاه پنسیلوانیاˮ در بررسی جدید خود، نقش فعالیت یك مولكول را در بروز بیماریهای انگلی، آسم و آلرژی مورد بررسی قرار دادند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران "دانشگاه پنسیلوانیا"(UPenn) با بررسی دو مدل عفونت انگلی توانستند شکاف های مهمی را در مورد فعالیت یک مولکول سیگنال دهنده موسوم به "اﻳﻨﺘﺮﻟﻮﻛﻴﻦ۳۳"(IL-۳۳) پر کنند که در بروز آسم، آلرژی و بیماریهای دیگر نقش دارد.
"دبروسکی هربرت"(De'Broski Herbert)، سرپرست این پژوهش، گروهش را به بررسی کرم های انگلی و تعامل آنها با سیستم ایمنی میزبان ترغیب کرد.
هربرت اظهار داشت: بررسی های آزمایشگاه من تا حالا نشان داده است که کرم های انگلی به روش های بسیار جالبی با میزبانان خود در تعامل قرار می گیرند تا بقای خودرا حفظ کنند. کروناویروس به ماندگاری طولانی در بدن اهمیت نمی دهد برای اینکه بسادگی منتقل می شود. در مقابل، کرم ها بسادگی گسترش نمی یابند؛ بدین سبب باید بفهمند که چگونه پابرجا بمانند.
تمرکز پژوهشگران، بینش مهمی را در مورد اﻳﻨﺘﺮﻟﻮﻛﻴﻦ۳۳ که یک مولکول سیگنال دهنده ایمنی است، ارائه داد که نه فقط در بروز عفونت های انگلی، بلکه در بیماریهای دیگری مانند آسم، اضافه وزن و اگزما موثر است.
هربرت و همکارانش در این پژوهش نشان دادند که اﻳﻨﺘﺮﻟﻮﻛﻴﻦ۳۳ هم می تواند به دفاع از بدن در مقابل عفونت انگلی کمک نماید و هم می تواند به سرکوب التهاب مزمن در بیماری هایی بپردازد که سیستم ایمنی در آنها به صورت نامناسب فعال شده و لطمه هایی را پدید آورده است.
کشف اصلی پژوهش این بود که فعالیت اﻳﻨﺘﺮﻟﻮﻛﻴﻦ۳۳، به فعالیت سلولی که آنرا منتشر می کند، بستگی دارد.
هربرت افزود: از زمان انجام گرفتن دو پژوهش بزرگ در مورد ارتباط ژنومی و نقش آن در بیماری زایی آسم، افراد بسیاری به اﻳﻨﺘﺮﻟﻮﻛﻴﻦ۳۳ علاقمند شده اند. پژوهشگران دیگر، آنرا در حوزه عفونت، مغز و رشد آن مورد بررسی قرار داده اند.
همه می دانستند که اﻳﻨﺘﺮﻟﻮﻛﻴﻦ۳۳ در هسته سلول است اما هیچکس متوجه نشد که چگونه از سلول بیرون می آید تا با بقیه عناصر همکاری کند.
وی ادامه داد: من از انجام دادن این پژوهش، واقعا هیجان زده هستم برای اینکه ما نه فقط اﻳﻨﺘﺮﻟﻮﻛﻴﻦ۳۳ را در سلولی یافتیم که هیچکس انتظارش را نداشت، بلکه مکانیسمی را ارائه دادیم که هیچکس نحوه تولید آنرا نمی دانست.
اﻳﻨﺘﺮﻟﻮﻛﻴﻦ۳۳، موضوع مورد علاقه ایمنی شناسانی است که بر واکنش ایمنی نوع دو تمرکز دارند؛ خصوصاً آن دسته از واکنش ها که با عفونت های انگلی، آسم و آلرژی مرتبط هستند. پژوهشگران دریافتند که اﻳﻨﺘﺮﻟﻮﻛﻴﻦ۳۳ در بیماریهای انگلی، سیستم ایمنی را در واکنش به عفونت ناشی از وجود کرم انگل بیدار می کند. آزمایشی که روی موش ها انجام شد، نشان داد که عفونت در موش های فاقد اﻳﻨﺘﺮﻟﻮﻛﻴﻦ۳۳، بیش از موش های دارای آن باقی می ماند.
این پژوهش، در مجله "Science Immunology" به چاپ رسید.1399/08/25
21:13:44
5.0 / 5
1353
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد