كشف ابرسیاره ای با رادیو تلسكوپ برای نخستین بار

كشف ابرسیاره ای با رادیو تلسكوپ برای نخستین بار

گروه هوش مصنوعی: ستاره شناسان اروپایی و آمریكایی برای نخستین بار با همكاری یكدیگر و با بهره گیری از یك رادیو تلسكوپ موفق به شناسایی یك ابر سیاره شده اند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از نیواطلس، این ابر سیاره در فاصله ۲۱۲ سال نوری از زمین قرار دارد و در صورت فلکی هرکول واقع است. این ابر سیاره BDR J۱۷۵۰+۳۸۰۹ نام گذاری شده و با بررسی دقیق تر آن می توان اطلاعاتی از امکان وجود حیات در سایر سیاره ها به دست آورد.
ابر سیاره ها از جوی مشابه با سیاره های غول پیکر منظومه شمسی برخوردار می باشند و از نظر سایر خصوصیات وضعیتی درخلال سیاره ها و ستاره ها دارند. البته جرم این سیاره ها معمولاً تا ۸۰ برابر بیشتر از سیاره مشتری است.
ابر سیاره ها معمولاً گرمای زیادی را از خود ساطع می کنند و از همین رو می توان آنها را با بهره گیری از دستگاه های تشعشع سنج مادون قرمز شناسایی کرد. یک روش دیگر شناسایی این ابر سیاره ها بهره گرفتن از میدان مغناطیسی قدرتمند آنهاست که موجب ساطع شدن امواج رادیویی شده و این امواج با بهره گیری از تلسکوپ های رادیویی قابل شناسایی هستند. شناسایی اولیه این ابر سیاره در هلند انجام و در نهایت وجود آن با بهره گیری از تلسکوپ مستقر در هاوایی تأیید شد.


منبع:

1399/08/22
20:15:14
5.0 / 5
1383
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد