یك ویروس شناس خبر داد

100 جهش ژنتیكی كرونا در ایرانیها بررسی گردید

100 جهش ژنتیكی كرونا در ایرانیها بررسی گردید

به گزارش گروه هوش مصنوعی متخصص ویروس شناس از بررسی بیش از 100 جهش ژنتیكی ویروس كرونا در ایرانیها آگاهی داد و اظهار داشت: مهم ترین جهش این ویروس قدرت سرایت آنست و همچنان دراین زمینه تحقیقات ادامه دارد.دکتر حسین کیوانی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار مهر درباب آخرین نتایج تحقیقات در مورد جهش های ویروس کرونا در ایران اظهار نمود: از زمانی که ویروس به کشور ما ورود پیدا کرده تا کنون جهش هایی را دیدیم که بعضی از آنها شبیه جهش های سایر کشورها و برخی دیگر مختص کشور ما بوده و از جای دیگری گزارش نشده است.
وی اضافه کرد: همین طور بعضی از این جهش های ژنتیکی ویروس کرونا در کشور پرتکرار بوده اند که یکی از آنها «D-۶۱۴-G» بوده که این جهش موجب می شود سرایت ویروس تشدید شود؛ پس شاید یکی از دلایلی که ما می بینیم این ویروس با سرعت بیشتری منتشر می شود و به ازای ابتلای یک نفر در خانواده، کل افراد خانواده مبتلا می شوند به خاطر همین جهش ژنتیکی ویروس می باشد.
این ویروس شناس با تاکید بر اینکه قدرت سرایت مهم ترین جهش ویروس در کشور است، بیان کرد: این جهش به وفور در ایران دیده می شود.
کیوانی با تاکید بر اینکه هر یک از این جهش ها یک مدلول دارند و وقتی این تعداد جهش زیاد شود ممکنست لازم باشد در استراتژی تولید واکسن در نظر گرفته شوند، تصریح کرد: برخی دیگر از جهش ها آنتی بادی تولید شده در بدن افراد را تحت تأثیر قرار می دهند بطوریکه ممکنست مجدد مبتلا به این ویروس شوند؛ بدین جهت افرادی که مبتلا شده اند نباید خیلی راحت باشند و اگر بار دوم مبتلا شوند ممکنست آنتی بادی ها از ویروس فرار کرده و فرد را باردیگر درگیر کند.
به گفته وی، بااینکه تعداد دوبار ابتلاء به این ویروس کم است ولی وجود دارد بنا بر این نباید افراد خیلی به این مساله اکتفا کنند.
وی با اعلان اینکه افراد باید اقدامات لازم برای جلوگیری از ابتلاء به ویروس را جدی بگیرند، اظهار داشت: فهرست بلندی از جهش ها را تا حالا بررسی کردیم که کاملاً علمی است و در اختیار مسئولان وزارت بهداشت قرار می گیرد؛ همین طور خیلی از این جهش ها همیشه در حال بررسی هستند.
کیوانی با تاکید بر اینکه جهش هایی که تا حالا بررسی کردیم را در بانک جهانی ژن قرار دادیم که در دسترس دنیا قرار بگیرد، اظهار داشت: بدین واسطه پژوهشگران می توانند برای مطالعات واکسن کرونا از این تحقیقات بهره ببرند برای اینکه مطالعات جامعی که در ایران شده و الان در بانک ژن موجود است.
این ویروس شناس با اشاره به تعداد جهش های بررسی شده که به بانک ژن گزارش شده است، اظهار داشت: تا حالا بیش از ۱۰۰ جهش ژنتیکی ویروس کرونا را در کشور مورد بررسی قرار دادیم که مختص ایرانیها بوده اما این امکان وجود دارد که شاید یک جهش بررسی شده در ایران در کشور دیگری مورد بررسی قرار نگرفته باشد.
وی اشاره کرد: بدین سبب با قاطعیت نمی توان اظهار داشت که این ۱۰۰ جهش مختص کشور ما بوده ولی همچنان این مطالعه به صورت دینامیک انجام می شود.
کیوانی با اعلان اینکه تحقیقاتی که انجام داده ایم با حمایت سازمان پدافند غیر عامل بوده است، افزود: این مطالعات همچنان ادامه دارد و به صورت مرتب به اطلاعات این بانک ژن در مورد ویروس کرونا اضافه می شود.


منبع:

1399/08/21
22:15:28
5.0 / 5
1355
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد