داروی آنفلوآنزا كه به درمان كرونا هم كمك می نماید

داروی آنفلوآنزا كه به درمان كرونا هم كمك می نماید

خراسان رضوی تعداد موارد مبتلا شدن به كروناویروس جدید هرروز ركورد جدیدی را ثبت می كند و روزانه هزاران نفر از بین می روند. اما خبر خوب این است كه منحنی مرگ ومیر ویروس كرونا به اندازه موج شدید موارد مبتلا شدن نیست. هم اكنون، پزشكان بعد از تهیه پروتكل های درمانی مختلف شامل بعضی از داروهای موثر، جان افراد بیشتری را نجات می دهند.


به گزارش نیوز، داروی رمدیسیور ( Remdesivir ) و دگزامتازون دو مورد از شناخته شده ترین روش های درمانی کووید-۱۹ هستند، باآنکه هیچ کدام از این دو دارو نمی توانند جان همه انسان ها را نجات دهند اما رمدیسیور می تواند در بعضی از بیماران بهبودی را تسریع کند. دگزامتازون می تواند پاسخ ایمنی بالقوه کشنده را در موارد شدید کم کند و داروهای رقیق کننده خون هم می توانند عارضه لخته شدن را که حدودا روی همه اعضاء بدن تأثیر می گذارد، کاهش دهند و انتقال پلاسمای خون می تواند سبب نجات جان بعضی از افراد در شرایط خاص شود. اما هیچ یک از این داروها معجزه آسا نیستند.
هنوز هیچ درمان کاملی برای کووید-۱۹وجود ندارد که بتواند به صورت قابل توجهی خطر انتقال را کم کند و هیچ دارویی بدون نسخه وجود ندارد که به بیماران اجازه دهد بیماری را در خانه درمان کنند. پزشکان چندین روش درمانی جدید را آزمایش می کنند و الان گروهی از دانشمندان آلمان و انگلیس داروی دیگری پیداکرده اند که می تواند به صورت موثرتری از تکثیر سارس-کووید-۲ ( SARS-Cov-۲ ) در بدن جلوگیری کند.
ویروس کرونا بعد از دسترسی به بدن، سلول ها را آلوده می کند. این عامل بیماری زا به گیرنده ACE۲ متصل می شود تا به غشای سلول نفوذ کند. بعد از ورود به داخل سلول آنرا تصرف کرده و هزاران نسخه از خویش را بوجود می آورد. سلول میزبان در این فرایند از بین می رود و نسخه های جدید سارس-کوو-۲ به سلول های دیگر حمله می کنند. در این روند، سیستم ایمنی بدن اقداماتی را برای از بین بردن عامل بیماری زا و خلاص شدن از بافت آلوده انجام می دهد.
با افزایش بار ویروسی در داخل بدن، بیماران می توانند علائمی ازجمله موارد شدید را تجربه کنند و ناقل بیماری هستند. سیستم ایمنی بدن می تواند دفاعی باقدرت متفاوت ایجاد نماید. بعضی از افراد ویروس را سریع تر از بین می برند و با فروکش شدن علایم، وضعیت آنان بهتر می شود اما برخی طی چند روز بدتر می شوند و در معرض خطر مرگ قرار می گیرند.
تعدادی از پژوهشگران آلمانی و انگلیسی آزمایش های را با آئروسل آپروتینین، یک مهارکننده پروتئاز انجام دادند که می تواند از ورود ویروس به سلول جلوگیری کند. فعالیت ضدویروسی دارو به کاهش بار ویروس سارس کوو-۲ و بهبودی بیمار کمک می نماید. دانشمندان می گویند: اگر این دارو در اوایل عفونت کووید-۱۹تجویز شود، بهترین نتیجه را خواهد داشت اما استفاده از آن امکان دارد در بیماری کووید-۱۹ در مراحل آخر بیماری محدود شود. در این مرحله باید تشدید پاسخ ایمنی را متوقف کرد.
محققان اظهار کردند: "پتانسیل اصلی داروهای ضدویروسی امکان دارد درمان زودهنگام بیماران کووید-۱۹ برای سرکوب تکثیر ویروس و از این طریق پیشگیری از پیشرفت کووید-۱۹ به بیماری شدید و تهدیدکننده زندگی باشد. درمان با آپروتینین ازنظر بالینی در روسیه تایید و گزارش شده است که در بیماران مبتلا به آنفلوآنزا خیلی خوب تحمل می شود، امکان دارد دارای پتانسیل خاصی برای درمان ضدویروسی در مراحل اولیه بیماری کووید-۱۹ باشد. به صورت قابل توجهی، آپروتینین علاوه بر این امکان دارد با مهار ماتریکس متالوپروتئینازهای به نوبه خود طوفان سیتوکین که درنهایت منجر به بیماری شدید و سیستمیک کووید-۱۹ شود، از مراحل اولیه صدمه ریه جلوگیری کند."
محققان نتیجه گرفتند که آئروسل آپروتینین امکان دارد یک اراهبرد امیدوارکننده برای سرکوب اولیه تکثیر ویروس و صدمه ریه زودهنگام و پیشگیری از پیشرفت کووید-۱۹ به یک بیماری شدید و سیستمیک باشد. اما این دارو امکان دارد به آزمایش های بالینی اضافی نیاز داشته باشد که اثر آنرا برای کووید-۱۹ در مقایسه با مراقبت های استاندارد ثابت کند پیش از اینکه بتواند به صورت گسترده در درمان عفونت های ویروس کرونا استفاده گردد.
نتایج این تحقیق در نشریه Cells منتشرشده است.
منبع:

1399/08/14
20:54:39
5.0 / 5
1481
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد