ستاره های كوچكی كه دارو را به بدن می رسانند!

ستاره های كوچكی كه دارو را به بدن می رسانند!

پژوهشگران آمریكایی، ابزارهای كوچكی شبیه به ˮستارهˮ ابداع نموده اند كه می توانند دارو را به تدریج در بدن منتشر كنند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران "دانشگاه جانز هاپکینز"(Johns Hopkins University) با الهام از یک کرم انگلی که دندان های خویش را در روده میزبان فرو می کند، ابزارهای کوچک و ستاره شکلی ابداع نموده اند که به مخاط روده متصل می شوند و دارو را در بدن منتشر می کنند.
این ستاره های کوچک، از یک لایه فلزی با قابلیت تغییر شکل ساخته شده اند که پارافین حساس به حرارت، سطح آنها را پوشانده است. این ابزارهای کوچک می توانند هر نوع دارویی را با خود به داخل بدن ببرند و آنرا به تدریج منتشر کنند.
انتشار تدریجی یا بلندمدت دارو، یک هدف بلندمدت در رشته پزشکی است. "فلورین سلارو"(Florin Selaru)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: مشکل انتشار بلندمدت دارو این است که اغلب آنها قبل از انتشار کامل در بدن، به صورت کامل از دستگاه گوارش عبور می کنند.


وی ادامه داد: انقباض طبیعی و شل شدن عضلات دستگاه گوارش سبب می شود داروها برای انتشار بلندمدت در روده نمانند و بیمار نتواند دوز کامل را دریافت کند. ما کوشیده ایم تا این مشکل را با طراحی حاملان کوچک دارو برطرف نماییم که به صورت خودکار به مخاط روده متصل می شوند و دارو را در زمان مطلوب به بدن می رسانند.
سلارو افزود: ما شاهد معرفی ابزارهای هوشمند و پویایی بوده ایم که با سیگنال های الکتریکی یا شیمیایی کنترل می شوند اما این ابزارها آنقدر کوچک هستند که اجزایی مانند باتری و آنتن روی آنها جا نمی گیرند.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.
منبع:

1399/08/14
14:29:01
5.0 / 5
1619
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد