به اندازه زمین؛

كوچكترین سیاره سرگردان كشف شد

كوچكترین سیاره سرگردان كشف شد

محققان آمریكایی و لهستانی كوچكترین سیاره سرگردان در كهكشان راه شیری را رصد كرده اند كه اندازه آن بین زمین و مریخ است.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از دیلی میل، محققان یک سیاره سرگردان به اندازه زمین در کهکشان شیری رصد کرده اند که تحت تأثیر نیروی گرانش هیچ ستاره ای نیست.
ستاره شناسان آمریکایی و لهستانی معتقدند این، کوچک ترین سیاره سرگردان رصد شده تا به امروز است.
این سیاره نور ستارگان دوردست و پشت سر خویش را خم می کند و محققان با استفاده از پدیده «میکرولنز گرانشی» آنرا رصد کرده اند. تأثیر این رویداد مانند یک شیشه بزرگنما عمل می کند و نور پس زمینه را درخشان تر می کند و وجود یک شی بزرگ را نشان داده است.
میکرولنز گرانشی فقط زمانی امکانپذیر است که تلسکوپ در موقعیت ایده آلی نسبت به یک شی و ستاره پس زمینه آن قرار داشته باشد.
پژوهشگران برای رصد این سیاره سرگردان از اطلاعات میکرولنز گرانشی در «گالاکتیک بولژ»(Galactic Bulge) استفاده کردند که بخش مرکزی کهکشان راه شیری است. همینطور اطلاعات ستاره شناختی هم به وسیله تلسکوپ ورشو در صحرای شیلی جمع آوری شد.
به گفته آنها این کوچک ترین سیاره سرگردان رصد شده است و مدلهای شبیه سازی شده نشان می دهند حجم آن احتمالاً به اندازه زمین یا مریخ باشد.
بیشتر سیارات شناخته شده دور یک ستاره مدار می زنند اما محققان معتقدند احتمالاً در کهکشان راه شیری انبوهی از سیارات سرگردان وجود دارد، به صورتی که تعداد آنها بیشتر از ستاره ها است.
در سال ۲۰۱۱ میلادی محققان ۱۰ سیاره سرگردان را کشف شد که به اندازه مشتری بودند و دور هیچ ستاره ای مدار نمی زدند.


منبع:

1399/08/13
12:39:24
5.0 / 5
1420
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد