عنكبوت هایی كه بدون گوش می شنوند!

عنكبوت هایی كه بدون گوش می شنوند!

یك مطالعه جدید به این نتیجه رسیده است كه یك نوع عنكبوت به نام ˮDeinopis Spinosaˮ از یك روش دقیق برای تشخیص طعمه های خود استفاده می نماید و در واقع در صورتیكه گوش ندارد، می تواند بشنود.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، از مدت ها قبل شناخته شده است که یک عنکبوت موسوم به "غول چهره" با نام علمی "Deinopis Spinosa" قادر می باشد حشراتی را که خارج از میدان دید آن پرواز می کنند، شکار کند. حالا دانشمندان دانشگاه "کرنل" چگونگی انجام این کار توسط این حیوان را دریافته اند.
در این مطالعه جدید، پژوهشگران تأیید کردند که عنکبوت غول چهره از حساسیت تنظیم شده کف پا -حسگرهایی در نوک پاهای این حیوان- برای تشخیص اصوات با فرکانس های مختلف از فاصله ۶ فوتی(حدود ۲ متر) استفاده می نماید.
این عنکبوت نسبت به نشانه های صوتی خاصی که می داند توسط حشرات موجود در هوا ایجاد می شوند، واکنش نشان میدهد و با یک پشتک زدن، خودرا به سمت طعمه پرتاب می کند.
"جی استافستروم" سرپرست این مطالعه و محقق آزمایشگاه "رونالد هوی" و استاد مغز و اعصاب دانشگاه "کرنل" توضیح داد: این عنکبوت ها سیستم های حسی دقیق و منظمی دارند. این عنکبوت ها چشمان بزرگی دارند، بدین سبب می توانند شب ها نیز ببینند و چیزهایی را از زمین بردارند. آنها همین طور با وجود اینکه گوش ندارند می توانند به خوبی بشنوند و صدا را بوسیله سنسورهای نوک پای خود تشخیص دهند.


عنکبوت های غول چهره عموما در جنوب شرقی ایالات متحده یافت می شوند. عجیب آنکه به رغم توانایی چشم گیر آنها در دریافت امواج صوتی به سبب وجود "اندام متاتارس" یا همان حسگرهایی که روی پاهای آنها قرار دارد، در واقع گوش ندارند.
"استافستروم" برای اطمینان از منشأ توانایی عنکبوت ها برای گرفتن دقیق طعمه های خود و تشخیص سر و صدای تولید شده توسط آنها و پروازشان، در صورتیکه در میدان دید عنکبوت نیستند، برخی از این نوع عنکبوت ها را آزمایشگاه آورد.
وی فعالیت عصبی مغز و پاهای این عنکبوت ها را ثبت نمود و در نهایت متوجه واکنش نورون های عنکبوت در مقابل صداها با فرکانس های مختلف شد.
وی اظهار داشت: همانطور که انتظار می رفت، این عنکبوت ها به صداهای فرکانس پایین حساس بودند، اما واقعاً انتظار نداشتیم که آنها به طیف گسترده ای از فرکانس ها حساسیت -تا ۱۰ کیلوهرتز- نشان دهند.


 


منبع:

1399/08/10
23:40:58
5.0 / 5
1718
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد