شامپانزه های مسن دوستان واقعی خویش را گزینش می كنند

شامپانزه های مسن دوستان واقعی خویش را گزینش می كنند

به گزارش گروه هوش مصنوعی نتایج یك مطالعه جدید روی شامپانزه ها نشان داده است كه آنها هرچه پیرتر می شوند، دوستان غیرواقعی خویش را كنار می گذارند و حتی تمایل بیشتری به تنهایی سپری كردن اوقات خود دارند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، همه ما گزینشی رفتار می نماییم و به مرور زمان و با گذشت عمر، تصمیم می گیریم افراد کمتری در اطراف خود داشته باشیم اما خاطرات بهتر و معنادارتری برای خود بسازیم. این رفتار، به وضوح بخشی از مقوله رشد برای ما انسانها است. اما آیا تاکنون به این فکر کرده اید که آیا ما تنها گونه هستیم که چنین کاری انجام می دهیم؟ حالا با یک مطالعه جدید مشخص شده است که یکی از نزدیک ترین اقوام زنده ما یعنی شامپانزه ها هم همین رفتار را دارند.
یک تحقیق انجام شده روی شامپانزه ها شامل ۷۸ هزار ساعت مشاهدات بین سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۶ این مورد را اثبات نموده است. ۲۱ شامپانزه نر در سنین ۱۵ تا ۵۸ سال در پارک ملی کیباله در اوگاندا تحت نظارت قرار گرفتند.
این تحقیق نشان داد که دوستی شامپانزه های جوان(حدود ۱۵ ساله) یک طرفه است، در حالیکه به نظر می آید قدیمی ترها(حدود ۴۰ ساله) تعاملات متقابل بیشتری با دوستان خود دارند.
"الکساندرا روساتی" یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه اظهار داشت: مبحث واقعاً جالب این است که ما دریافتیم که شامپانزه ها این الگوها را از خود نشان می دهند که آینه رفتار انسان است.
شامپانزه های مورد مطالعه در این تحقیق فقط نر بودند، چون که شامپانزه های ماده پیوندهای اجتماعی قوی از خود نشان نمی دهند و در مقایسه با نرها تعاملات اجتماعی کمتری دارند.
علاوه بر این مشاهده شد که شامپانزه های مسن دوست دارند بیشتر وقت خویش را به تنهایی سپری کنند و ترجیح می دهند که با نزدیک شدن به سال های عمر خود، تعاملات مثبت بیشتری داشته باشند.
در حقیقت، یک تفاوت بین ما و شامپانزه ها در این تحقیقات مشخص شده است که باید آنرا مورد توجه قرار داد.
"ریچارد رانگهام" بانی و مدیر این پروژه اظهار داشت: شامپانزه ها هر چقدر هم باهوش باشند، نمی فهمند که به مرگ نزدیک می شوند و به احتمال زیاد چیز دیگری در شامپانزه ها اتفاق می افتد که توضیح می دهد چرا روابط آنها با افزایش سن مثبت تر و بیشتر و عمیق تر می شود و سپس سوال این است که آیا آنچه در مورد شامپانزه ها اتفاق می افتد همان است که در انسان ها هم وجود دارد؟
نتایج چندان حیرت انگیز نبودند. این مطالعه نشان داد از آنجایی که ۹۹ درصد DNA ما با شامپانزه ها مشترک است، به نظر می آید شامپانزه ها در راه درستی هستند و با افزایش سن، کمتر درگیر زندگی می شوند.
این تحقیق در مجله Science انتشار یافته است.1399/08/07
23:37:16
5.0 / 5
1399
تگها: تحقیقات
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد