وضع یك قانون برای كنترل صدمه آب و هوای فضا بر زمین

وضع یك قانون برای كنترل صدمه آب و هوای فضا بر زمین

یك قانون تازه وضع شده می خواهد صدمه های ناشی از آب و هوای فضا را محدود كند، چون كه بعنوان مثال شراره های خورشیدی امكان دارد صدمه بسیاری به تاسیسات مخابراتی و ارتباطاتی بشر وارد كنند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، هوای فضایی مانند شراره های خورشیدی می توانند وسایل الکترونیکی و ماهواره های ما را بطور جدی مختل کنند و دولت ایالات متحده به دنبال آن است تا خط دفاعی بهتری در مقابل آن ایجاد کند.
"دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا سند موسوم به "PROSWIFT" که مخفف "پیشبرد تحقیقات و مشاهدات هواشناسی فضا برای بهبود پیش بینی فردا" است را امضا نموده است. این سند، لایحه ای است که به پیش بینی آب و هوای فضا و محدود کردن خسارات احتمالی ناشی از آن کمک می نماید.
این قانون که اخیرا وضع شده است، به آژانس های فدرال مانند ناسا، اداره ملی اقیانوسی و جوی(NOAA ) و وزارت دفاع دستور می دهد تا با شرکت های خصوصی جهت بررسی تأثیر احتمالی آب و هوای فضا همکاری کنند و تحقیقات را برای پیش بینی و همین طور توسعه فناوری ها برای مقاومت در مقابل اثرات آن پیش ببرند.
این آژانس ها همین طور باید نسخه پشتیبانی برای ماهواره ۲۵ ساله رصدخانه خورشیدی و هورسپهری(Solar and Heliospheric Observatory) تهیه کنند.
رصدخانه خورشیدی و هورسپهری یا "سوهو" یک فضاپیمای ساخته شده توسط یک کنسرسیوم صنعتی اروپا است که رهبری آنرا شرکت "آستریوم" بر عهده دارد. این کاوشگر فضایی در ۲ دسامبر ۱۹۹۵ بر روی یک موشک "لاکهید مارتین اطلس ۲" بعنوان وسیله راه اندازی بمنظور پژوهش خورشید به فضا پرتاب شده و تا حالا منجر به کشف بیش از ۳۰۰۰ دنباله دار شده است.
"سوهو" عملیات عادی خودرا از ماه مه ۱۹۹۶ آغاز نموده است. این یک پروژه مشترک همکاریهای بین المللی بین آژانس فضایی اروپا(ESA) و ناسا است که در اصل بعنوان یک ماموریت دو ساله برنامه ریزی شده بود.
"سوهو" بیش از ۲۵ سال است که در فضا به کار گرفته شده است. در ماه ژوئن سال ۲۰۱۳، تمدید ماموریت سوهو تا دسامبر ۲۰۱۶ به تصویب رسید. در نوامبر ۲۰۱۶ نیز تمدید ماموریت دیگری که کار "سوهو" را تا دسامبر ۲۰۱۸ ادامه می داد، تصویب و اعلام گردید و همچنان نیز در حال کار است. "سوهو" علاوه بر ماموریت علمی خود، منبع اصلی داده های خورشیدی (نزدیک به زمان واقعی) برای پیش بینی آب و هوای فضایی تحت نظر دارد.
این لایحه حاصل یک تلاش دو جانبه بود که توسط "کوری گاردنر" سناتور کلرادو و "گری پیترز" سناتور میشیگان حمایت شد.
ممکنست مدت زیادی طول بکشد تا "PROSWIFT" به اقدامات عملی و جدی منجر شود. اما سیاستمداران معتقدند که این قانون، باارزش است، چونکه بگفته "گاردنر"، یک حادثه شدید آب و هوایی در فضا بوسیله خاموشی، اختلالات در ماهواره ها و ترافیک هوایی می تواند تا ۲.۶ تریلیون دلار هزینه داشته باشد و اگر آمریکا بتواند از رفتارهای شدید خورشید مصون بماند، پول زیادی در امان می ماند.
منبع:

1399/08/05
22:57:28
5.0 / 5
1531
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد