در گزارش گروه هوش مصنوعی اعلام شد:

تعداد نمونه های بانك مغز افزایش یافت

تعداد نمونه های بانك مغز افزایش یافت

رئیس بانك مغز ایران با اشاره به اینكه تعداد نمونه های مغزی در این بانك افزایش یافته است، اظهار داشت: به حدی نمونه ها بیشتر شده كه باید زیرساختهای بانك را توسعه بدهیم.دکتر محمد تقی جغتایی رئیس بانک مغز ایران در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت ذخیره و نگهداری این بانک اظهار داشت: تابحال نسبت به اوایل راه اندازی بانک استقبال زیادی از اهدای مغز پس از مرگ شده است به طوریکه تعداد نمونه ها روز به روز افزایش می یابد.
وی با اشاره به اینکه حالا با این استقبال زیاد شرایطی فراهم آمده که نیاز است زیرساختهای این بانک توسعه بیابد، اظهار داشت: در ابتدای راه اندازی بانک مغز، کمتر از ۳۰ نمونه مغز یک انسان در جهت انجام تحقیقات علمی نگهداری می شد؛ اما با رسانه ای شدن و افزایش اطلاعات بعضی از مردم حالا بیشتر از ۱۵۰ نمونه در این بانک ذخیره می شود.
رئیس بانک مغز ایران با تاکید بر اینکه انتشار اخبار مربوط به بانک مغز در خبرگزاری مهر «این بانک هوش از سرتان می پراند/جایی که مغز وام می دهند!» هم در این مورد تأثیرگذار بوده است، اظهار داشت: از طرفی ایجاد چنین بانک با ارزشی سابقه ای ۲۰ ساله در کشورهای دیگر دارد، ازاین رو لازم بود که ما هم چنین بانکی را در کشور ایجاد نماییم تا مطالعه محققان روی بیماری های آلزایمر، اوتیسم، پارکینسون، ام اس، بیماریهای حرکتی و انواع بیماری های دستگاه عصبی مرکزی به سادگی صورت گیرد.
وی تصریح کرد: حالا ما احتیاج به فضا و تجهیزات بیشتر برای ذخیره و نگهداری نمونه ها داریم چونکه روزی می رسد که تعداد نمونه های مغز به چندین هزار برسد.
رئیس بانک مغز با اشاره به لزوم همکاری بخش های دیگر با بانک مغز اظهار داشت: همینطور باید اهدا کردن مردم مورد توجه قرار بگیرد تا زمینه تحقیقاتی برای محققان فراهم گردد.
وی در مورد شرایط نگهداری مغز پس از مرگ هم اظهار داشت: مغز در مدت ۵ الی ۶ ساعت می تواند خصوصیت های خویش را حفظ کند ازاین رو در این زمان زمان می بایست مغز را به شرایط ویژه بانک برسانیم.
وی با اشاره به اینکه همه نمونه های ذخیره شده دارای شناسنامه و کدی هستند که مشخصات آن در فایل ذخیره می شود، اظهار داشت: اهدای مغز همانند اهدای عضو احتیاج به فرهنگ سازی دارد.
جغتایی عنوان کرد: در این بانک احتیاج به مغز سالم، اوتیسم، تومورهای مغزی و... داریم. افراد سالم هم می توانند اقدام نمایند چونکه در مطالعات نه تنها مغز بیمار مورد مطالعه قرار می گیرد بلکه مغز سالم هم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
وی اضافه کرد: برای ذخیره و اهدای مغز به بانک سن و سال مهم نیست؛ این بانک می تواند در همه رده های سنی مغز مطالعه داشته باشد؛ چونکه در بعضی مطالعات نیاز است که روی سن و سال متفاوت تحقیق شود؛ اما اصولا بیماریهای عصبی در سنین بالا نمایان می شوند مانند آلزایمر. در کل، همه گروههای سنی و قومیت ها و تنوع های نژادی که در ایران بسیار است برای مطالعه ما مهم اند.

1399/07/19
20:44:13
5.0 / 5
1563
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد