برندگان نوبل فیزیك ۲۰۲۰ عرضه شدند

برندگان نوبل فیزیك ۲۰۲۰ عرضه شدند

به گزارش گروه هوش مصنوعی جایزه نوبل فیزیك سال جاری، به تحقیقاتی در زمینه سیاه چاله و كشف یك جرم كلان در كهكشان راه شیری اهدا شد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا، این جایزه به پاس پژوهش های راجر پنروز، راینهارد جنزل، آندرا جز در زمینه درک سیاه چاله و کشف یک شی کلان جرم در کهکشان راه شیری به این سه نفر اهدا شد.
راجر پنروز از دانشگاه آکسفورد، انگلستان برای کشف اینکه تشکیل سیاهچاله پیشبینی قوی از نظریه نسبیت عام است، مستحق دریافت این جایزه شناخته شده است.راجر پنروز
وی روشهای ریاضی ابتکاری را جهت بررسی نظریه نسبیت عام اینشتین ابداع کرده است. وی نشان داده که این نظریه به تشکیل سیاه چاله ها(همان هیولاهای فضا-زمان که هر آنچه به آنها وارد می شود می بلعند) منجر می شود.
راینهارد جنزل از موسسه ماکس پلانک برای فیزیک فرازمینی در آلمان و دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و آندره جز از دانشگاه کالیفرنیا هم به خاطر کشف یک ابرجرم فوق العاده عظیم در مرکز کهکشان راه شیری این جایزه را دریافت نمودند.راینهارد جنزل هنگام شنیدن خبر برنده شدن جایزه نوبل
این دو کشف کردند که یک شی نامرئی و به شدت سنگین بر مدار ستاره ها در مرکز کهکشان ما حکمرانی می کند. هم اکنون یک سیاه چاله کلان جرم تنها تعریف موجود برای این شی است.
اندرا جز، زن برنده جایزه نوبل فیزیک سال جاری اظهار داشت: امیدوارم که بتوانم الهام بخش زنان جوان دیگر در این حوزه باشم. این رشته ای است که بسیار هیجان انگیز است و اگر علاقمند به این علم باشید، کارهای زیادی می توانید انجام دهید.
نیمی از این جایزه ۹۳۵ هزار دلاری به راجر پنروز تعلق خواهد گرفت و نیم دیگر بین راینهارد جنزل و آندرا جز تقسیم خواهد شد.
راجر پنروز کیست؟
راجر پنروز در اثبات اینکه سیاهچاله ها نتیجه مستقیم نظریه نسبیت عام آلبرت انیشتین است، از روشهای ابتکاری ریاضی استفاده نمود. اینشتین خودش اعتقاد نداشت که سیاهچاله ها(این هیولاهای ابرجرم که هر آنچه را که به آنها وارد می شود، شکار می کنند) واقعاً وجود دارند. هیچ چیز، حتی نور، نمی تواند از آنها فرار کند. در ژانویه ۱۹۶۵، ده سال بعد از مرگ اینشتین، راجر پنروز ثابت کرد که سیاهچاله ها واقعاً می توانند تشکیل شوند و آنها را با جزئیات تشریح کرد.
سِر راجر پنروز(Sir Roger Penrose) (زاده ۸ اوت ۱۹۳۱)، فیزیک دان و ریاضیدان برجستهٔ انگلیسی است. وی تز دکترای خویش را در دانشگاه کمبریج نوشت و الان استاد بازنشسته دانشگاه "آکسفورد" است. وی نظریه جدید، فرضیه تویستر، را مطرح کرده است. خیلی از دانسته های بشر در مورد سیاهچاله ها مدیون کشفیات پنروز است. پنروز شخصاً و با کمک دیگران همچون فیزیک دان نظریّه پرداز استیون هاوکینگ توانسته است قضایایی را در توصیف سیاهچاله ها عرضه نماید. او ثابت کرده است، ستاره ای که جرم زیادی دارد، بعد از نابودی به یک سیاهچاله تبدیل خواهد شد.
پنروز در زمینه فلسفه ذهن و خودآگاهی هم نظریاتی(همانند نظریه ارک-آر) عرضه نموده است. در ماه مارس سال ۲۰۱۹ وی فراخوانی اظهار داشت که طی آن علاقه مندان به فیزیک نظریه و ریاضیات کاربردی و همینطور فلسفه ذهن دستاوردهای خویش را به آدرس ایمیل کالج ترینیتی دانشگاه کمبریج ارسال نمایند و از میان یک میلیون و ۷۸۹ هزار و ۳۴ مقاله دریافتی فقط ۱۰۰ مقاله پذیرفته شد و مقاله برتر در این فراخوان به قول دکتر مک هری بورسیه دانشگاه پرینستون را دریافت خواهد نمود.آندرا جز
آندرا جز و راینهارد جنزل چه کسانی هستند؟
آندرا جز و رینهارد جنزل هر کدام گروهی از اخترشناسان را رهبری می کنند که از اوایل دهه ۱۹۹۰ در مطالعتاشان به بررسی منطقه ای به نام کمان ای در مرکز کهکشان ما متمرکز شده بودند.
راینهارد جنزل (Reinhard Genzel) (زادهٔ ۲۴ مارس ۱۹۵۲) یک دانشمند در زمینهٔ اخترفیزیک اهل آلمان است. او عضو انستیتوی فیزیک فرازمینیِ ماکس پلانک و استاد دانشگاه کالیفرنیا، برکلی است. وی برندهٔ جوایز گوناگونی در زمینهٔ حرفهٔ خود شده است. در سال ۲۰۱۲ جایزهٔ کرافورد در رشتهٔ اخترشناسی، به صورت مشترک به او و آندرآ اِم. جز آمریکایی تعلق گرفت.
آندرآ اِم. جز( Andrea M. Ghez) (زادهٔ ۱۶ ژوئن ۱۹۶۵ در نیویورک) یک اخترشناس اهل ایالات متحدهٔ آمریکا است. جِز استاد گروه فیزیک و اخترشناسی دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس است.
او در سال ۲۰۰۴، در مجلهٔ دیسکاور جزو آن گروه از ۲۰ دانشمند برتر ایالات متحده شناخته شد که از درک بالایی در زمینهٔ حرفهٔ خود برخوردار می باشند. وی در سال ۲۰۰۴ به عضویت آکادمی ملی علوم ایالات متحدهٔ آمریکا درآمد. جز برندهٔ جوایز گوناگونی در زمینهٔ حرفهٔ خود شده است.
از سال ۱۹۰۱ تاکنون، ۱۱۴ جایزه نوبل فیزیک اهدا شده است و شش بار در سال های ۱۹۱۶، ۱۹۳۱، ۱۹۳۴، ۱۹۴۰، ۱۹۴۱ و ۱۹۴۲ اعطا نشد اما دلیل اینکه جوایز نوبل در آن شش سال اعطا نشد این است که بنا بر آنچه در اساسنامه بنیاد نوبل آمده است: اگر هیچ کدام از آثار مورد بررسی، دارای اهمیت ویژه ای نباشد، پول جایزه تا سال بعد حفظ می شود. در کل در طول جنگ جهانی اول و دوم، جایزه های نوبل کمتری اهدا شد. نخستین دریافت کنندگان این جایزه "ماری و پیر کوری"، "پل دیراک" و" آلبرت انیشتین" بودند.
تاکنون ۴ زن جایزه فیزیک دریافت کرده اند: ماری کوری در سال ۱۹۰۳، ماریا گوپرت-مایر در ۱۹۶۳، دونا استریکلند در ۲۰۱۸ و آندرا جز در سال ۲۰۲۰.
تا به امروز جوانترین برنده نوبل فیزیک "لارنس براگ"(Lawrence Bragg) است که در سال ۱۹۱۵ و در صورتی که ۲۵ ساله بود به همراه پدرش جایزه نوبل را دریافت نمودند.
منبع:

1399/07/15
23:09:05
5.0 / 5
1543
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد