در پژوهشگاه رویان؛

یك مهاركننده تومور سرطان روده بزرگ ارائه شد

یك مهاركننده تومور سرطان روده بزرگ ارائه شد

به گزارش گروه هوش مصنوعی محققان در پژوهشگاه رویان موفق به معرفی hsa-miR-۳۶۵۸ بعنوان سركوب كننده بیان ژن OCT۴ و مهاركننده تومورهای سرطان روده بزرگ شدند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، یکی از نشانگرهای پرتوانی ژن، «OCT۴» است که علاوه بر سلول های بنیادی پرتوان در سلول های ایجادکننده تومورهای سرطانی هم بیان می شود؛ بنابراین آگاهی از سازوکارهای مولکولی تنظیم کننده بیان این ژن دارای اهمیت است.
تاکنون ریز RNAهای (microRNAs) اندکی در ارتباط با تنظیم بیان این ژن شناسایی شده اند. به دنبال یافتن ریز RNA جدیدی که در تنظیم بیان OCT۴ موثر هستند محققان در دانشگاه تربیت مدرس و پژوهشگاه رویان به بررسی بیوانفورماتیک داده های مولکولی پرداختند.
نتایج این بررسی ها hsa-miR-۳۶۵۸ را بعنوان کاندیدای احتمالی معرفی نمود. بررسی ها نشان داد بیان این ریز RNA در سلول های توموری سرطان روده بزرگ در مقایسه با سلول های طبیعی روده بزرگ کاسته می شود.
به علاوه این آزمایش ها نشان داد افزایش بیان miR-۳۶۵۸ با کاهش بیان OCT۴ در سلول ها همراه می باشد. همینطور ارتباط مستقیم OCT۴ و miR-۳۶۵۸ به کمک روش های آزمایشگاهی نشان داده شد.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Biochemical Journal به چاپ رسیده است، miR-۳۶۵۸ را بعنوان یک ریز RNA سرکوب کننده تومور معرفی نمود که بر بیان ژن OCT۴ موثر است و می توان از آن برای درمان سرطان روده بزرگ استفاده نمود.
دکتر فهیمه حسینی، بهرام سلطانی، دکتر حسین بهاروند، دکتر سامان حسین خانی و همکارانشان این تحقیقات را انجام دادند.

1399/07/09
09:09:34
5.0 / 5
1547
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد