تشخیص دقیق كووید-۱۹ با سواب های چاپ سه بعدی

تشخیص دقیق كووید-۱۹ با سواب های چاپ سه بعدی

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدیدی نشان داده اند كه سواب های ساخته شده با فناوری چاپ سه بعدی می توانند جایگزین خوبی برای سواب های استاندارد كنونی باشند و به تشخیص دقیق كووید-19 كمك كنند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، یک آزمایش بالینی نشان میدهد که سواب های چاپ سه بعدی می توانند جایگزینی برای سواب های بینی تجاری باشند که به صورت متداول برای آزمایش تشخیص کووید-۱۹ مورد استفاده قرار می گیرند. باتوجه به نیاز بیش از پیش برای آزمایش گسترده کووید-۱۹، پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که فناوری چاپ سه بعدی می تواند یک گزینه مقرون به صرفه برای جبران کمبود سواب بینی باشد.
گروهی از پژوهشگران "دانشگاه جنوب فلوریدا"(USF) موفق شده اند تا اولین شواهد را در مورد کارآیی سواب های چاپ سه بعدی و ایمنی آنها عرضه کنند. آنها به دنبال یافتن چاره ای برای جبران کمبود سواب های بینی، به ایده استفاده از فناوری چاپ سه بعدی رسیدند.
این گروه پژوهشی توانستند اولین نمونه از سواب های بینی چاپ سه بعدی را به سرعت طراحی و آزمایش نمایند. این نمونه ها که با بهره گیری از مواد غیرسمی مورد تایید "سازمان غذا و دارو" (FDA) ساخته شده بودند، توانستند در آزمایشی که در اوایل مارس سال جاری انجام شد، با موفقیت عمل کنند. پژوهشگران، آزمایش بزرگتری را نیز در اواخر مارس و در سه مرحله انجام دادند تا کارآیی این سواب های جدید را ارزیابی کنند.
"سامر دکر"(Summer Decker)، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: متخصصان ما در اواسط دوره همه گیری کووید-۱۹ تلاش کردند که برخی موانع را کنار بگذارند تا بتوانند در کنار یکدیگر برای رسیدن به یک هدف کار کنند. این موضوع، بسیار باارزش است که سواب چاپ سه بعدی ما با طراحی جدید بتواند تجهیزات بیشتری را برای تشخیص کووید-۱۹ عرضه نماید و از گسترش آن پیشگیری کند.


استاندارد طلایی برای تشخیص عفونت های تنفسی این است که مواد ژنتیکی ویروس با کمک یک سواب باریک مورد بررسی قرار بگیرند. پژوهشگران در یک آزمایش بالینی، ایمنی و تاثیر سواب چاپ سه بعدی را روی ۲۹۱ بزرگسال دارای نشانه های کووید-۱۹ مورد بررسی قرار دادند و نتایج به دست آمده از این سواب های جدید را با نتایج سواب های استاندارد متداول مقایسه کردند.
"کامی کیم"(Kami Kim)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: ما در این آزمایش، اولین مقایسه دقیق را برای اطمینان از عملکرد سواب های چاپ سه بعدی انجام دادیم. ما توانستیم طی سه مرحله آزمایش نشان دهیم که دقت سواب های تجاری و سواب های چاپ سه بعدی در تشخیص کووید- ۱۹ با یکدیگر قابل مقایسه است.
تنها واکنش نامطلوب بیمار که در طول آزمایش برای هر دو سواب ثبت گردید، چند مورد خونریزی خفیف بینی بود.
پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که باتوجه به نیاز بیش از پیش برای آزمایش گسترده کووید ۱۹، فناوری چاپ سه بعدی می تواند یک گزینه قابل اطمینان و مقرون به صرفه برای جبران کمبود سواب بینی باشد.
این پژوهش، در مجله "Clinical Infectious Diseases" به چاپ رسید.
منبع:

1399/07/05
13:54:55
5.0 / 5
1561
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد